So Machine Basic Yükselen ve Düşen Kenar

Merhaba Arkadaşlar,
Aşağıdaki resimde gösterdiğim gibi %Q0.0 ve %TM0.Q gibi çıkış ve zamanlayıcı bitleri yükselen kenar ve düşen kenar özelliğini desteklemiyor. Bunun sebebi hakkında fikri olan var mıdır acaba?
Resim1.png

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Timer düşen kenarını kullanmanızı anlamadım zaten açık kontak saymaya başlayıp set değerine ulaşınca kapalı konuma geçen bir timer için düşen kenar kullanma mantığı pek uygun değil.
Q çıkış kontağı için yorum yapamayacağım onun hakkında bilgim yok maalesef ama timer için açık kontak saymaya başlayan bir timer düşen kenarı kullanmak zaten doğru bir şeçim değil onun yerine timer önünde saymasını başlatan şartın düşenini kullanın

Timer düşen kenarını kullanmanızı anlamadım zaten açık kontak saymaya başlayıp set değerine ulaşınca kapalı konuma geçen bir timer için düşen kenar kullanma mantığı pek uygun değil.
Q çıkış kontağı için yorum yapamayacağım onun hakkında bilgim yok maalesef ama timer için açık kontak saymaya başlayan bir timer düşen kenarı kullanmak zaten doğru bir şeçim değil onun yerine timer önünde saymasını başlatan şartın düşenini kullanın
TON zamanlayıcı için söylediklerinizde haklısınız. Fakat TOFF ve TP zamanlayıcılarını kullandığımda, önündeki şartın düşenini kullanmak problemi çözmüyor.

Haklsınız ben kullandığınız timer tipi görünmediği için böyle bir yorumda bulundum.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri