Soğutucu Rezistanslar Hakkında Yardım Edin!

gaffel

Üye
Merhaba arkadaşlar öncelikle şunu belirteyim elektrik konusunda çok fazla bilgi sahibi değilim. Sadece evde hobi amaçlı elektrikli aletlerle uğraşıyorum.

Benim şu şekilde bir sorum olacak ben evde kendim soğuk hava veren bir şey yapmak istiyorum. Elimde bir fan var

Bunu bir kutu içerisinde tasarlayıp soğutucu olarak kullanmayı düşünüyorum. Soğutma işleminde de yararlana bileceğim alet olarak soğutucu rezistans düşünüyorum. Sizce soğutma konusunda ne kadar etkili olabilir.? Soğutucu Rezistanslar etkili oluyor mu? Bu konuda siz üstatlarım dan fikir almak istiyorum.

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Bildiğim kadarıyla, soğutma sistemlerinde ki buzları eritmek için kullanılan ısıtıcılara bazı yerlerde soğutucu rezistans deniyor. Elinizde ki fan genel olarak derin dondurucularda, motoru soğutmak için veya kondanserdeki ısıyı dışarı atmak için kullanılıyor diye biliyorum. Soğutucu rezistans derken tam olarak bahsettiğiniz şey nedir acaba?

Bildiğim kadarıyla, soğutma sistemlerinde ki buzları eritmek için kullanılan ısıtıcılara bazı yerlerde soğutucu rezistans deniyor. Elinizde ki fan genel olarak derin dondurucularda, motoru soğutmak için veya kondanserdeki ısıyı dışarı atmak için kullanılıyor diye biliyorum. Soğutucu rezistans derken tam olarak bahsettiğiniz şey nedir acaba?
Hocam bu ısıtıcı olarak kullanılan rezistansların birde tam tersi soğutmada kullanılanları var diye duydum arkadaşım öyle söyledi.Zaten bu konuyu o yüzden açtım böyle birşey var mi?Yoksa Alternatif olarak ne kullana biliriz.Elimdeki fana gelecek olursakda dışarıya güzel serin hava veriyor.Ama işte bu serinliği artırmam gerekiyor.Teşekkürler.

Hocam Peltier i duydum ama onun çok fazla etkili olmayacağını düşündüm.Başka soğutma işleminde bu tarz kolay mantıklı önere bileceğiniz bir parça var mı?

Bildiğim kadarıyla bir yeri soğutmak için başka bir yeri ısıtmanız lazım, yani ısıyı dış ortama transfer etmeniz lazım bunun içinde ya klima kullanıcaksınız, yada peltier kullanarak bir soğutma devresi yapıcaksınız,
Ama sizin dediğiniz gibi rezistans kullanarak olucak bi iş değil

Klimaların kullandığı sistemin dışında çalışan verimli bir sistem yok..
amatör olarak peltierle çalışabilirsiniz ama ısınan tarafın ısısını ortamdan dışarı atmalısınız...
soğutucu rezistans dedikleri soğutucuların içine takılan bildiğimiz rezistans...buz çözmek için yani...
soğutma ile ilgisi yok..

Bildiğim kadarıyla bir yeri soğutmak için başka bir yeri ısıtmanız lazım, yani ısıyı dış ortama transfer etmeniz lazım bunun içinde ya klima kullanıcaksınız, yada peltier kullanarak bir soğutma devresi yapıcaksınız,
Ama sizin dediğiniz gibi rezistans kullanarak olucak bi iş değil

Ben iyisi peltier kullanayım teşekkürler :)

Soğutma için peltier kullanmak isteyen veya ısı farkından elektrik üretmek isteyen veya hangi soğutma sistemini kullansam daha verimli olur veya birbirine göre avantaj dezavantajları nedir gibi soruların cevaplarını kısa ve öz bir şekilde bulabileceğiniz A. Kutay Erşen tarafından hazırlanmış bir slayt dosyası aklınızdaki birçok soruyu cevaplayacağına eminim.

Ekli dosyalar

• PELTiER.pps.zip
    440.2 KB · Görüntüleme: 35

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular