Soğutucu akışkan Basınc tablosu

Gürkanizmir

Katılımcı Üye
Merhaba Bu tablo nasıl kullanılıyor. Solda ki santigrat cinsinden verilen sıcaklıklar karşılık gelen basıncta gazın hangi sıcaklıkta olduğunu mu gösteriyor. Mesela 410 gaz 0 derecede 6 bar atıyorum. Bu benim ne isime merhaba yarar. Yoksa o sıcaklık dis ortam sıcaklığı mi. Yada soğuk oda için, eksi 18 yapmak istediğim odanın tabloda eksi 18 e gelen basınca ayarlamam gerektiğini mi söylüyor. Odayı eksi 18 yapmak istiyorsan tabloda 18 e gelen basıncı sisteme ver demek mi? İnşallah anlatabilmisimdir.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2020-05-31-12-23-30-356_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_2020-05-31-12-23-30-356_com.google.android.apps.docs.jpg
    412.8 KB · Görüntüleme: 59
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Evet . Bilgisayar için. Youtube'de kullanma videolarını bulabilirsiniz.

Serkan abiden alıntıdır

Aklını çok karıştırmak istemiyorum.

bahsettiğim olay mesela bir basketbol topu düşün. Siz bu basketbol topunu bir lastikçide şişiriyorsunuz. mesela bar değilde psi olarak bu topa 50 psig basınç bastınız. Bu basınç deniz kenarında ise üzerinizde bir atmosfer basıncı olduğunu düşünürseniz vakum ortamına göre aslında bu basınç 64 psia dır.

Biz soğutma sistemlerinde psiG kullanıyoruz. Çok fazla karıştırmayalım. Yada konuyu genişletmek istersen bir konu açıp orada detaylı tartışabiliriz.

Evaporasyon sıcaklığı ve basıncı konusu ise;

Mesela -18 C derece bir derin dondurucu odamız olsun. Bu sistemin basıncı ne olmalı sorusuna cevap evaporasyon sıcaklığı kesinlikle -18 C dereceden daha aşağıda olmalıki odadan evaporatör aracılığı ile gaza doğru bir ısı transferi olsun.

Burada en büyük etken evaporatör büyüklüğü yüzey alanıdır. Siz bunu ilk başta 10 C derece gibi hesaplayın. Mesela oda sıcaklığını -18 C derece istiyorsanız bunu -26 C -28 C derece gibi düşünmelisiniz. Eğer sıcaklığı oda sıcaklığı ile aynı sıcaklığa ayarlarsanız o ısıya inemezsiniz. Çünkü odanın ısı kazancı bunu mümkün kılmayacaktır

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri