Soğutma kapasitesi (Refrigeration Capacity of Air Conditioning)

turan35

Üye
Merhabalar arkadaşlar , elimde bulunan teklifte klima tesisinin soğutma kapasitesi ( refrigeration capacity ) 2700 kw eşdeğer 767 RT olarak vermiştir. Burada bu değer direk elektrik gücü değildir. Bu değerden soğutmada harcanacak enerjiyi nasıl hesaplayabilirim. Bildiğiniz gibi fabrika tipi büyük sanayi klimalarında çiller suyuyla soğutma yapılmaktadır sisteme girecek havaya. Aynı durumda bir de Heating at Supply Air 230 kw . değeri var mesela. Ben bu klimanın total tükettiği elektrik gücüne ulaşmak istiyorum. Elimde fanların gücü var 405 kw ama yukardakilerde de elektrik tüketimi oluyormuş. Bu konularda yazıyorum hiç yardım gelmiyor lütfen yardım edin arkadaşlar yeni mezun olarak yardımcı tesisleri öğrenmeye çalışıyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Konu biraz ağır oldu tabi :D ama bir ihtimal duymuşsunuzdur diye dedim

Dostum ,

Merhabalar. Bir ünitenin soğutma kapasitesinden harcayacağı elektrik kapasitesine gidilebilir. Ancak bazı bilgilere ihtiyaç vardır. Örnek verirsem su soğutmalı bir cihazın COP verisi gerekiyor. COP = Cihaz kapasitesi kW / Elektrik harcaması kW . Bu değerler her cihazın datasheet sayfalarında yer alır. Örnek verirsek COP değeri 6 olan bir cihazda 2700 kw soğutma kapasitesi olan bir cihaz 2700 / 6 = 450 kW elektrik harcaması çıkar. Ancak bu harcama değeri anlık değerlerle değişir. Benimki sadece bir örnekti. Seçilen cihazın datalarına bakılmalıki net bir değer söylenebilsin. Zaten cihaz seçilmişse cihaz datasında harcadığı kW değeri yazar.

Çok yüzeysel bir değer dersen hava soğutmalı cihazlarda COP = 2.3 ile 4.5 arası su soğutmalı cihazlarda ise COP = 4.5 ile 17 arası değişmektedir. ( Not bu değerler cihaz ve çalışma değerlerine göre değişiklik göstermektedir )

su soğutmalı bir cihazda ortalama COP 6 değerini alırsanız sizin soğutma yükünüze göre 2700 / 6 = 450 kW elektrik harcar.

Dostum ,

Merhabalar. Bir ünitenin soğutma kapasitesinden harcayacağı elektrik kapasitesine gidilebilir. Ancak bazı bilgilere ihtiyaç vardır. Örnek verirsem su soğutmalı bir cihazın COP verisi gerekiyor. COP = Cihaz kapasitesi kW / Elektrik harcaması kW . Bu değerler her cihazın datasheet sayfalarında yer alır. Örnek verirsek COP değeri 6 olan bir cihazda 2700 kw soğutma kapasitesi olan bir cihaz 2700 / 6 = 450 kW elektrik harcaması çıkar. Ancak bu harcama değeri anlık değerlerle değişir. Benimki sadece bir örnekti. Seçilen cihazın datalarına bakılmalıki net bir değer söylenebilsin. Zaten cihaz seçilmişse cihaz datasında harcadığı kW değeri yazar.

Çok yüzeysel bir değer dersen hava soğutmalı cihazlarda COP = 2.3 ile 4.5 arası su soğutmalı cihazlarda ise COP = 4.5 ile 17 arası değişmektedir. ( Not bu değerler cihaz ve çalışma değerlerine göre değişiklik göstermektedir )

su soğutmalı bir cihazda ortalama COP 6 değerini alırsanız sizin soğutma yükünüze göre 2700 / 6 = 450 kW elektrik harcar.
Serkan Bey size gerçekten çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için. Teklifin her yerine baktım COP değeri vermiyor. Size teklifte geçen plant capacity kısmını olduğu gibi gönderiyorum .

upload_2014-10-1_13-8-42.png

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri