Soğuk lehim nasıl sökülür

İşte siz de iki yılda üç tane değiştirmişsiniz, kalem havyarların ısı ayarlısı uzun ömürlü olmuyor diye biliyorum
Değiştirmedim. Hepsi sağlam. TR de tanesi 30 tl civarı nette satılan üzerinde ısı ayarı olan 60w iki kalem havya bunlar. Biri bozulur diye öbürü yedek.
Diğer havya 80w söküm ve plastik delme gibi ağır işler için bakır uçlu havya.

Not; Günlük işiniz bittiğinde peçete ile ucu silip kaldırın. Çok zorda kalsanız bile Zımpara veya başka metal sürmeyin havya ucuna.

Ucu çok kömürleşirse, Soldex nişadır bloğuna hafifçe dokundurun pastaya daldırın ve lehim ile ucundan 5-6 mm kaplayın ve peçete ile fazlalığı silin.
Kömürleme kesinlikle ısı fazlalığından olur. Ya dimerle ısıyı düşürün yada dimer yoksa vidasından gevşetip ucu az uzatın sonra sıkıştırın.

Sonradan aklıma geldi. Bende ufak bir kavanoz mucize krem var.Oldukça tuzlu fiyatı olan ama fiyatını hakkeden bir ürün.İçeriğini bilsem zaten kendim yapacağım. Sanırım içinde kollodil kalay ağırlıklı lehim tozları bulunan bir tür reçine.
Ticari Adı ise MCN-8
Türkiye'de satılıyorsa kaçırmayın

Önemli uyarı;
Lehimleme esnasında koruyucu gözlük kullanınız.Gerek nişadır (bir asit tütevidir) ve gerek mcn-8 ve lehim pastası yada flux kullanırken bunların buharını solumayınız. Uzak durunuz. TEHLİKELİDİR.

Moderatör tarafında düzenlendi:
MCN-8 havya ucu kurtarır. Kavanozdaki mcn-8 e ısınmış kalem havyanızın ucunu hafif dokundurursunuz ve havya ucunuz anında lehim ile kaplanır.
Not; Tabanca havyada denemedim ama mcn-8 üretici firması havya ucu derken, havya modeli belirtmemiş.

Wd-40 Sprey ise sanırım lehim yüzeyi içindir. Denemedim.

Önemli uyarı;
Lehimleme esnasında koruyucu gözlük kullanınız.Gerek nişadır (bir asit tütevidir) ve gerek mcn-8 ve lehim pastası yada flux kullanırken bunların buharını solumayınız. Uzak durunuz. TEHLİKELİDİR.

Son düzenleme:
Ben de temizlik malzemesi satan bir yerden birkac ay önce toz nişadır almistim. Baya ucuza geliyordu kilosu 20 tl gibi bir şeydi.

Havya ucu kötü görünmeye başlayınca 350 derecelerde bir daldirip çekiyorum. Nişadırı buharlastiriyor ve geriye temiz bir havya ucu kalıyor.

Ayrica temizlik icin arada temizleme teline daldiriyorum. Bu daha pratik ve seri oluyor. Nisadir ise kotu gorunmeye basladiginda iş görüyor.

Islak süngeri ise hic kullanmadim. Birkac defa islak mendile sildiğim oldu havya ucunu ama bana göre o kadar sicak bir metali birden soğuk bir siviya daldirmak pek sağlıklı gelmedi hiçbir zaman.

Havya uclarina gelince araştırdığım kadariyla havya uçları sert bir bakirdan imal edilip üzeri nikel ile kaplanıyor. Yüksek isidan dolayi da nikel kaplama zamanla dökülmeye başlıyor. Üreticilerin çoğu 300 derecenin üzerindeki sicakliklarin havya uçlarını kisa surede bozacagini-deforme edecegini söylüyor. O yuzden yapilacak işe göre ısı seçmek ucun ve havyanin (rezistansinin) ömrünü uzatacaktir.

Bu vesileyle ısı ayarli havya alıp dikkatli kullanınca uzun yillar gider diye düşünüyorum. Bunlarin farkına varana kadar 2 tane solomon havya ve birkac ucu çöpe atmisligim oldu. Havya ısı ayarli olmayinca fiste unutursaniz ucun ömrü cok az oluyor. Isi ayarli ise derceyi sabit tutuyor ve bu risk azalıyor.

Aliexpress isi isi ayarl havyadan bile oldukca memnunum ama onu da adam edene kadar cok uğraştım. Daha dogrusu uzerindeki ısı degerleri ile verdiği degerleri eşlemek icin epey uğraştım ama sonuç cok iyi oldu. Su anda en çok onu kullanıyorum. Tabanca havyaya ise neredeyse hic gerek olmuyor.

Merhaba arkadaşlar,

Hurdaya ayrılmış elektronik devrede işe yarar devre elemanlarını söküp farklı projelerde kullanmak istiyorum. Elimdeki havya daha önce lehimlermiş parçaların lehimlerini eritmiyor, üzerine biraz lehim eriterek sökmek istedim yine olmadı, daha önce fabrikasyon lehimlenmiş bir devre elemanını zarar vermeden sökmenin yolu nedir,

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim...
Problemin mevcut havyamın ısısının ve gücünün yetersiz kalmasından kaynaklandığı kanaatine vardım. 40w bir havya siparişi verdim. Siparişim geldiğinde yeni havyam ile deyeceğim

Nişadır bloğu iyidir.
Ama Minik cam kavanozda, Biraz Toz nişadır ve bol toz haline getirilmiş lehimi, az çam reçinesi ile iyi karıştırsak, havya uçları için sanırım 3ü birarada ideal bir havya ucu kurtarıcısı olur.

==========DİKKAT===========
Önemli uyarı;
Lehimleme esnasında koruyucu gözlük kullanınız.Gerek nişadır (bir asit türevidir) ve gerek mcn-8 ve lehim pastası yada flux kullanırken bunların buharını solumayınız. Uzak durunuz. TEHLİKELİDİR.

Ben de temizlik malzemesi satan bir yerden birkac ay önce toz nişadır almistim. Baya ucuza geliyordu kilosu 20 tl gibi bir şeydi.

Havya ucu kötü görünmeye başlayınca 350 derecelerde bir daldirip çekiyorum. Nişadırı buharlastiriyor ve geriye temiz bir havya ucu kalıyor.

Ayrica temizlik icin arada temizleme teline daldiriyorum. Bu daha pratik ve seri oluyor. Nisadir ise kotu gorunmeye basladiginda iş görüyor.

Islak süngeri ise hic kullanmadim. Birkac defa islak mendile sildiğim oldu havya ucunu ama bana göre o kadar sicak bir metali birden soğuk bir siviya daldirmak pek sağlıklı gelmedi hiçbir zaman.

Havya uclarina gelince araştırdığım kadariyla havya uçları sert bir bakirdan imal edilip üzeri nikel ile kaplanıyor. Yüksek isidan dolayi da nikel kaplama zamanla dökülmeye başlıyor. Üreticilerin çoğu 300 derecenin üzerindeki sicakliklarin havya uçlarını kisa surede bozacagini-deforme edecegini söylüyor. O yuzden yapilacak işe göre ısı seçmek ucun ve havyanin (rezistansinin) ömrünü uzatacaktir.

Bu vesileyle ısı ayarli havya alıp dikkatli kullanınca uzun yillar gider diye düşünüyorum. Bunlarin farkına varana kadar 2 tane solomon havya ve birkac ucu çöpe atmisligim oldu. Havya ısı ayarli olmayinca fiste unutursaniz ucun ömrü cok az oluyor. Isi ayarli ise derceyi sabit tutuyor ve bu risk azalıyor.

Aliexpress isi isi ayarl havyadan bile oldukca memnunum ama onu da adam edene kadar cok uğraştım. Daha dogrusu uzerindeki ısı degerleri ile verdiği degerleri eşlemek icin epey uğraştım ama sonuç cok iyi oldu. Su anda en çok onu kullanıyorum. Tabanca havyaya ise neredeyse hic gerek olmuyor.
Bende ali işi o ayarlı mavi plastik havyadan aldım. Yalnız Türkiye de şu an dükkanlarda 30tl. Bilginize.

Merhaba arkadaşlar,

Hurdaya ayrılmış elektronik devrede işe yarar devre elemanlarını söküp farklı projelerde kullanmak istiyorum. Elimdeki havya daha önce lehimlermiş parçaların lehimlerini eritmiyor, üzerine biraz lehim eriterek sökmek istedim yine olmadı, daha önce fabrikasyon lehimlenmiş bir devre elemanını zarar vermeden sökmenin yolu nedir,

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim...
Weller 40 w havyam geldi, problemi çözdüm, soğuk lehimi erittim, söküm esnasında devre elemanları çok ısınıyor, hassas parçalar zarar görebilir

Ekli dosyalar

• A34F4434-2E23-4935-9674-72ECF4CDB369.jpeg
    A34F4434-2E23-4935-9674-72ECF4CDB369.jpeg
    513.2 KB · Görüntüleme: 22

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular