Smps trafosu

Arkadaşlar merhaba herkese kolay gelsin bir çok kez burda konu paylaştım sağolun birçok konuda yardımcı oldunuz sayenizde daha fazla bilgi edindim sorularım hep smpsle ilgili oldu bu konu üzerinde kendimi geliştirmeye çalışıyorum şimdi başka bir soru daha sormak istiyorum smps hakkında smps trafosu ve güç trafosu arasındaki farklar nelerdir? Nüve boyutu ne kadar önemli? Sargı sayıları neye göre belirlenir güç trafosundaki gibi orantılı mı hesaplaniyo şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

push pull transformer design
half bridge transformer design,
flyback transformer design,
full bridge transformer design, ...... araştırınız.

kullanacagınız smps topology sine göre trafo hesapları değişir.

Şuan ben bunlarla uğraşıcak kadar bilgi sahibi değilim bana teori hakkında pratik bilgiler sunabilir mısınız?Mesela smpsi neye göre tasarlayabiliriz sabit bir nokta var mı nüve boyutu ile frekans arasındaki ilişki ne elimizdeki nuveye göre mı pwm kurmalıyız smpsin gücünü ne belirler bana böyle basit ve pratik bilgiler gerekli bunları öğrenebileyim ki pratiğe dökebileyim

Pirmer sekonder oranı sabit kalmak şartı ile sarım sayısı 3 4 kat yanlış sarsan bile devren çalışır örnek
ünversal girişli (275v/80v) güç kaynakları.

Kısaca (Pirmer sekonder oranı sabit kalmak şartı ile)

Sarım sayısı gereğinden fazla ise devre istenilen amperi veremeyebilir.

Sarım sayısı gereğinden az ise devre boşta iken akım çekebilir.

Flayback devresi mi yapıyorsun ? eğer öyle ise power integration cipleri var mesela top227yn 100W
verebilen bir hazır flybak devresi bu çiplerin PC programı var bu program ile kaç sarım saracağını sana söylüyor.

devre bu kadar basit

top224.png

Şimdi şöyle örnek verim primeri 100 spir olan bir trafonun primer gerilimi de 100vac olsun diyelim sekondere 10 spir sararsak 10vac değer okurum benim merak ettiğim smps trafolarında da aynı prensip mı örneğin 400vdclik bir blok kondansatörün tepe gerilimi 320vdc civarında oluyo smpste de 100 spirlik primeri 320vdc verip sekonderi 10 spir sararak 32v okur muyum pwm devresini ve frekansı karıştırmadan mümkün mü hiç trafosu ile aynı prensip mi

Evet oran 10/1 ise 300v verirsen çıkışta 30v olur temelde (kare dalga nedeniyle trafoda pik denilen ani voltaj sıçramaları olur bunları saymazsak)

Kondansatörde 320v dc var ama yük bindiğinde bu voltaj 275 veya daha az olur unutma.

smps devrelerinde her zaman daha fazla voltaj verilir mesela 12v çıkış veren smps trafoyu 30-40v verecek şekilde sararlar ve pwm ile 12v seviyesine indirirler neden Şebeke voltajı düştüğü zaman yine 12v alabilmek için.

Sebeke girişin min kaç volt olacak, diyelim 110v da bile adaptör çalışsın istiyorsan;

110V/12 = 9 yani çıkışta sardığın sarımın 9 katını girişte saracaksın 1/9 oran peki kaç kane saracaksın

10/90 mı 20/180 mi 30/270 bu trafonun kare kesiti bütüklüğü ile ilgili (sarım yapulan yerin kesit alanı). Bunu deneyerek tecrüde edersen hiç hespla kitapla şin ollmaz.

Az asarsan boşta iken akım çeker mosfete yük biner

Çok sararsan boşta akım çekmez ama istediğin gücü vermez.

Çok sarınca niye istediğim gücü vermez bide smpsin çekeceği akımı ne belirler

Mosfete yük binerse mosfet yanar mı

Moderatör tarafında düzenlendi:
MOsfet ısınadabilir yanadabilir.

Mesela sen diyorsan kardeşim benim devrem şebeke 80v düşse bile çalışsın o zaman güçlü mosfet kullanmak zorundasın çünkü mosfete yük biner. Oran belli 10/1 yada 5/1 çıkışda aynı voltajı istiyorsan 5/1 orana 2kat güçlü mosfet takmalısın. 5/1 oran iki kat düşük voltajda çalışır 10/1 orana göre.

Çok sarınca manyetik akı azalır (yada frekansı düşürmek gerkir). Ayrıca çok sarım tellerin iç direnci demek.

Son düzenleme:
Anladım ama tam olarak benim anlatmak istediğim şebeke gerilimi 200-250vac de çalışsın sabit olarak aşağısına gerek yok örneğin bir smpsin kaç watt olucani ne belirler primer 100w işe sekonder de 100wattir bir trafoda smpste de böyle mi sonra smpsin 100w olmasını ne belirler çekeceği akımı ne belirler

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri