Smps trafoların sürülmesi

WattMan

Üye
Aslında tamamen durduk yere kafama takılan bir düşünce oldu , sizlere sormak istiyorum.

Örneğin transistöre 7v 400mA lik bir yükü sürmek istiyoruz, güç kaynagimizda 12v olsun , transistörün base direncini hesaplayarak transistörden akacak akımı yük akımı yapıyoruz yani 400mA ve yükü sürmeye başladık, transistörün collector emiter bacaklarını ölçersek 5v gibi bir voltajın düştüğünü görürüz transistör aktif bölgede çalışmış olur ve transistörde güç harcanır ve ısınır.

lâkin smps trafosu sürmeye kalktığımda mosfeti tam açık konuma getirsem bile ister pwm ister sabit bir şekilde sursemde mosfetin Vds si güç kaynağına eşit oluyor, anlam veremediğim baştaki transistör ornegindeki gibi trafonun üzerinde voltaj düşümü olmuyor hepsi mosfete kalıyor ve mosfet aşırı ısınıyor hazır smps devrelerini inceledigimde mosfetler çok az ısınıyor burada bir bobini yada trafonun üzerinde voltajı nasıl dusuruyorlarda mosfetin Vds az olup mosfet ısınmıyor bile.

umarım anlatabilmisimdir teşekkürler

Smps trafosu sürmek derken söylediğiniz ister pwm ister sabit diye belirttiğiniz konuyu biraz açar mısınız?

Bir smps trafosunu sürmenin bir teknigi vardir. Konuya cok vakıf olmasam da ( hesaplamalarına) kullanılan nüve , sarım sayisi v.s. sureceginiz frekans aralığı bellidir. Pwm ile bir smps guc kaynağı trafosunu istediğiniz frekansta süremezsiniz. Bunun bir minimum frekansı ve maksimum frekansı vardir.

Siz bu frekans disinda iseniz mosfetin ısınması ( uzerinde voltaj dusumu gerçekleşmesi) mümkündür.

Ayrıca mosfeti iletime sokamiyorda olabilirsiniz. Gate ucuna kac volt uyguluyorsunuz?

Temel uyguladığınız şemayı ekleyin uzerinde yorum yapalim.

Tl494 entegresiyle atx güç kaynağının trafosunu 50volt dc ile 40khz hızla sürüyorum, mosfetin gatesine 15volt veriliyor lakin transistör ısınıyor, mesela 12v çıkışlı smps trafosu push pull ile sürüyorum inverter olarak kullanmak istediğimde 12v veriyorum 70khz ile sürüyorum gate voltajı 12v olsada ıısınıyor hemde lehim telini eritecek kadar

duty oranınız nedir? beslemeniz 15 volt ise elinizde osiloskop var ise Drain bacağındaki sinyali ölçermisiniz? Mos tam iletime geçiyor mu? Anladığım kadarıyla mosfet lineer bölgede kalıyor. İletime geçmiyor gibi.

TL494 çıkışını mosfete nasıl veriyorsunuz arada puls trafosu varmı yada bir mosfet sürücü kullanıyor musunuz? Gate ucuna uyguladığınız akım mosfeti iletime sokamıyor olabilir.

Uyguladığınız şemayı çizip ekleme şansınız var mı?

duty cycle ortalama %55 lerde , mosfetleri 4ohm lük direnclerle direkt tl494 çıkışına bagliyorum, tl494 çıkışı 15volt sağlıyor diye biliyorum

Ekli dosyalar

• Screenshot_20201024-184258_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20201024-184258_Samsung Internet.jpg
    85.3 KB · Görüntüleme: 72
Bence mosfetleri sürmek için TL494 ile arada şemadaki gibi bir transistör sürücü devre yada mosfet sürmek için kullanılan bu iş için düzayn edilmiş bir entegre kullanmanızı öneririm.

Sizden ricam ,

Yaptığınız devreyi kurun ve osiloskopla mosfetin gate ucunu izleyin. Bu size doğru bilgiyi verecektir.

Volt div ve time ayarlarını yapıp ekranda mosfete gelen pwm sinyalini gerilimini duty oranını görmemiz lazım. Bu ölçümü yapın ekran resmini ekleyin üzerinden yorum yapalım. Ölçüm bir kaç saniyede yeterlidir. Testi çok kısa yapıp sistemi kapatabilirsiniz.

Mosfetlerin yanmaması için test esnasında akım limitlemeli bir güç kaynağı ile testlerinizi yapınız. Yoksa ilk başlarda 12 volt 50 watt bir halojen lambayı devreye seri bağlayabilirsiniz. Bu mosfetlerinizi koruyacaktır.

Edit : ekleme

Sürdüğünüz trafo pc güç kaynağı trafosu derken ve push pull sürdüğünüzden bahsettiniz. Bu trafo sekonderi birden fazla sarımı var ama 2x12 volt değildir. 12 volt 5 volt 3.3 volt gibi çoklu çıkışları vardır.

Siz bu trafonun sekonderini söküp yeniden mi sardınız ?

Bu trafoyu pirimerini bu yüntemle sürdüğünüzde sekonderden 220 volt alıp bununla tv pc v.s. çalıştıramazsınız? Amacınız bu ise bu şekilde olmaz.

Tam amacınız nedir? 12 volttan 220 volta çevirip tv pc lamba v.s. mi çalıştırmak istiyorsunuz?

Son düzenleme:
Öncelikle yorumlariniz için teşekkürler, malesef osiloskopum yok , arızalı bir inverter den almış olduğum trafoyu kullanıyorum -12 0 +12 girişleri var , ben 12 voltu 0 dan giriyorum ve -12 +12 cçıkışlarını mosfetlere giriyorum , transistör ile mosfetleri surmeyi deneyeceğim.

evet tv lamba gibi ev gereçlerini çalıştırmak istiyorum , elimde toroid nüvede mevcut bu şekilde calistiramazsam toroidi sarmayı ve kullanmayı düşünüyorum

Aslında 2 devrenin sonuçlarını yazmak istedim , pc güç kaynağından aldığım trafoyu 240volt ilede anatarlasam mosfetler ciddi ısınıyor , tam tersi inverter devresinden aldığım trafoyu 12volt ilede anatarlasam mosfetler lehim teli eritecek kadar ısınıyor

transistör ile mosfetleri surmeyi deneyeceğim

mosfeti devreden ayırıp denedim drain ucuna 12v halojen lamba bağladım güç kaynağımda 12v , gate ye direkt 12v 'yu bağladım lamba yandı ama transistör tekrardan çok ısındı anlam veremiyorum
gate voltajı yeterli olmasına rağmen neden tam açılmadı mosfet

irf740 kullanıyorum

Kısa bir bilgi aktarayım.

Bir inverter yapacağız. 12 volt gerilimimizi 220 volta yükselteceğiz.Bunu smps tekniği ile de yapabiliriz klasik trafolu sistemlede yapabiliriz.

Klasik trafo ile 12 voltu 220 volta yükseltecek isek , ( Sac nüveli trafo )

sizin söylediğiniz gibi pushpull yöntemi ile trafoyu sürüp çıkıştan 220 volt 50 hz alabiliriz. Bunun için 12 voltu 50 hz ac ile trafonun 2x12 volt sargısını sürmemiz gerekiyor. Frekans ve voltaj belirttiğim gibi düşük frekanslı olmalı. Bu şekli ile çıkıştan alacağımız voltajı doğrudan cihazlarımızda kullanabiliriz.

ikinci yöntem smps trafosu ile 220 volta yükseltecek isek, ( ferit nüveli trafo )

yine elimizde ferit nüveli smps trafosu olsun. Bu trafoyu söylediğiniz gibi 50 - 100 kHz ile sürmeniz gerekiyor. Çıkıştan elde edeceğimiz gerilimi doğrultup DC kapasitörde biriktirmemiz gerekiyor. Burada yaklaşık elde etmemiz gereken gerilim 310 volt DC dir. Daha sonra bu gerilimi ikinci bir mosfetle anahtarlayarak 50 hz lik düşük frekanslı AC sinyal elde etmeliyiz. Siz 40 kHz ile düşündüğünüz gibi 220 volt elde ederseniz bu frekansa sahip bir gerilimle hizbir cihazınızı çalıştıramazsınız.

Bu iki örnekle ilgili aklınız karışmasın isterseniz örnek şemaları paylaşırım zerinde konuşup inceleyerek hangisini yapmak isterseniz onun üzerinde ilerleyebiliriz.

Kolay gelsin.

Kısa bir bilgi aktarayım.

Bir inverter yapacağız. 12 volt gerilimimizi 220 volta yükselteceğiz.Bunu smps tekniği ile de yapabiliriz klasik trafolu sistemlede yapabiliriz.

Klasik trafo ile 12 voltu 220 volta yükseltecek isek , ( Sac nüveli trafo )

sizin söylediğiniz gibi pushpull yöntemi ile trafoyu sürüp çıkıştan 220 volt 50 hz alabiliriz. Bunun için 12 voltu 50 hz ac ile trafonun 2x12 volt sargısını sürmemiz gerekiyor. Frekans ve voltaj belirttiğim gibi düşük frekanslı olmalı. Bu şekli ile çıkıştan alacağımız voltajı doğrudan cihazlarımızda kullanabiliriz.

ikinci yöntem smps trafosu ile 220 volta yükseltecek isek, ( ferit nüveli trafo )

yine elimizde ferit nüveli smps trafosu olsun. Bu trafoyu söylediğiniz gibi 50 - 100 kHz ile sürmeniz gerekiyor. Çıkıştan elde edeceğimiz gerilimi doğrultup DC kapasitörde biriktirmemiz gerekiyor. Burada yaklaşık elde etmemiz gereken gerilim 310 volt DC dir. Daha sonra bu gerilimi ikinci bir mosfetle anahtarlayarak 50 hz lik düşük frekanslı AC sinyal elde etmeliyiz. Siz 40 kHz ile düşündüğünüz gibi 220 volt elde ederseniz bu frekansa sahip bir gerilimle hizbir cihazınızı çalıştıramazsınız.

Bu iki örnekle ilgili aklınız karışmasın isterseniz örnek şemaları paylaşırım zerinde konuşup inceleyerek hangisini yapmak isterseniz onun üzerinde ilerleyebiliriz.

Kolay gelsin.

Değerli bilgilerinizden ötürü teşekkürler

atx güç kaynağından çıkan trafonun 12v çıkışı ve gnd si mevcut sağdece tek taraflı tek mosfet kullanarak bu işlemi gerceklestirebilirmiyim yoksa -12 0 +12 çıkışlı bir trafo ile push pull yapmak zorunlumu

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri