SMPS Topoloji Seçimi

Merhaba Şimdi ben 12V Dc yani akü gerilimini Şebeke frekansına çevirecek şekilde tasarım yapmaya çalışıyorum.Bu 24 V u(2 akü )311 DC gerilime smps boost devresiyle yükseltip invertere vermeyi planlıyorum.Bu yapmak istediğim doğru olur mu ?
2.Soru hangi topolojiyi seçmem uygun olur.
@binbaşı usta sizin ilgi alanınız sanırım sizde bir cevap verebilirseniz iyi olur.

Sayin Tegmen,

Su semayı inceleyiniz. 12 volttan 220 volta sinus inverter olarak geçiyor.

Once voltaj 310 volta yükseltiliyor sonra alternatif akima donusturuluyor.

Inceleyin sonra uzerinde tartisiriz.

12v-220v-invertor-sinus-ferit-trafo-nuve.gif

@serkan_48 burada sanırım benim demek istediğim yapılıyor.Şema sol üst köşesinde Push pull full bridge topolojisi ile voltaj dönüştürülüyor.Sonra yine aynı topolojiyle inverter e aktarılıyor.Bu konuyu biraz irdeleyelim eğere vaktiniz varsa hem herkes için faydası olur diye düşünüyorum

Boost convector smps flayback devresine benzer. Ferrit nüve hep aynı yönde manyetik yüklenir bu
nedenle mıknatıslanıp verimini kaybeder sürekli manyetik alanı invert yapacaksınki yüksek akım alasın.

İlk ıbm bilgisayarlarında hafıza yüzük ferrit nüvelerdi çünkü manyetizmadan etkilenen bir yüzeye manyetizma verirseniz sonsuza kadar manyetik alan devam eder harddiskler, bantlar, yada tornavida
ucu (mıknatısa yaklaşınca mıknatıslanıyor değilmi).

Kısaca inverse etmezseniz ferrit doyuma ulaşır.

Bu sitede payşılmıştı bakabilirsin güzel basit bir örnek

http://danyk.cz/menic230_4.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
Eğer amacın öğrenmek ise güç elektroniğiyle ilgili siter var. onları araştır.
firatdeveci.com 320volt.com ltspicefiles.wordpress.com

2.Soru hangi topolojiyi seçmem uygun olur.

3 KVA ya kadar olan piyasadaki online UPS'ler genelde standby hybrid topolojisini kullanıyor. Bunlarda şebeke varken şebekeden tam dalga doğrultma ile 310V DC elde ediliyor ve bundan da 220V AC elde ediliyor. Ayrıca şebekeden aküler şarj ediliyor. Şebeke kesildiği anda akülerden 310V DC elde eden bir inverter devreye giriyor ve bundan 220V AC elde ediliyor.

Boost convector smps flayback devresine benzer. Ferrit nüve hep aynı yönde manyetik yüklenir bu
nedenle mıknatıslanıp verimini kaybeder sürekli manyetik alanı invert yapacaksınki yüksek akım alasın.

İlk ıbm bilgisayarlarında hafıza yüzük ferrit nüvelerdi çünkü manyetizmadan etkilenen bir yüzeye manyetizma verirseniz sonsuza kadar manyetik alan devam eder harddiskler, bantlar, yada tornavida
ucu (mıknatısa yaklaşınca mıknatıslanıyor değilmi).

Kısaca inverse etmezseniz ferrit doyuma ulaşır.
@devreci_ Söylediklerini biraz açar mısın ?
Manyetik alanı invert yapmak ne demek oluyor ve nasıl oluyor ?

50 hz trafo ile 220 Vac elde edebilirsiniz basitce. Eğer işinizi görürse.
SG-3525-100-watt-inverter-circuit-diagram-.png

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri