SMPS modül kartı çarpıyor

by lent

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Ben de benzer HP beslemesiyle uğraştım farkettim ki çıkışta yük olmayınca çıkış gerilimi artıyor ve bu artış hem ledi hem zeneri bozuyor. Aynı hataya düşmeyin.

Konu Sah
LUTFiBEY

LUTFiBEY

Üye
Yukarda bahsettiğim led ve diğer sorunlar, 16 volt zener takmamla bitti. Şu an 15 volt veriyor. Ama akımı 32 volttaki gibi 650 ma veremiyor. 200ma civarı.Yani iş yattı.
Benim anladığım nokta şu. Smps için toroid şart. Tamam.
Geri dönüş için zener ve opto ona da belki tamam.
Neden bu iş için çip kullanıp ta kare dalganın pwm ini ayarlayarak voltaj kontrolü ile yapıyorlar ki.

Şu igbt denen mosfet yerine 600volt üzeri bir iki güç transistörü ile yapılsa Elektromanyetik kirlilik olmazdı. (kare dalga emi ve rfi üretir) Bu nedenle, güç kaynağımda ben kare dalga istemiyorum.
Sinüs dalga ile olmuyormu bu güç kaynağı?

mehmet.bey

Katılımcı Üye
:)
Mesela KSE13009 ile yapılabilir.

serkan_48

Profesyonel Üye
Yukarda bahsettiğim led ve diğer sorunlar, 16 volt zener takmamla bitti. Şu an 15 volt veriyor. Ama akımı 32 volttaki gibi 650 ma veremiyor. 200ma civarı.Yani iş yattı.
Benim anladığım nokta şu. Smps için toroid şart. Tamam.
Geri dönüş için zener ve opto ona da belki tamam.
Neden bu iş için çip kullanıp ta kare dalganın pwm ini ayarlayarak voltaj kontrolü ile yapıyorlar ki.

Şu igbt denen mosfet yerine 600volt üzeri bir iki güç transistörü ile yapılsa Elektromanyetik kirlilik olmazdı. (kare dalga emi ve rfi üretir) Bu nedenle, güç kaynağımda ben kare dalga istemiyorum.
Sinüs dalga ile olmuyormu bu güç kaynağı?
Switchmode un pwm in mantigi bu. Kare dalga ile olmasi. Bu is sinus ile olmuyor malesef.

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ben de benzer HP beslemesiyle uğraştım farkettim ki çıkışta yük olmayınca çıkış gerilimi artıyor ve bu artış hem ledi hem zeneri bozuyor. Aynı hataya düşmeyin.
Bunun mantigi nedir? Nasil yuk olmayinca votaj artip led ve zeneri bozuyor?

by lent

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Yazıcıda her açılıp kapanmada motorlar aktif oluyor beslemeyi deşarj ediyor. Ama dışarıda beslemeyi denerken yük koymayinca kond boşalmadigindan voltaj birikip artıyor.

C7 şase beko TV leri hatırla kond bosaltmadan vertikal entegresini değiştirince yine yakıyordu.

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
105,592
Kullanıcılar
392,475
Son üye
zabadabaduuu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler