SMPS modül kartı çarpıyor

LUTFiBEY

Paylaşımcı üye
Elimdeki smps modül kartlarının üzerinde zener diyot değiştirerek, çıkış voltajını 32v tan 12 volta düşürmek için değişiklikler yapmaya çalışıyorum.
Değişikliği denemek için birini elektriğe takıyorum. Sonra fişi çekiyorum. Elektrik var halen. Çıkışı kısadevre ediyorum. Kart üzerinde halen elektrik var. Yani kart çalışıyor. Çarpılmaktan yıldım. Yükün kendiliğinden boşalmasını beklemek ise beni yavaşlatıyor. Kartta hep elektrik var. Neresine dokunsam çarpıyor.
Çözüm önerileriniz?

Elimdeki smps modül kartlarının üzerinde zener diyot değiştirerek, çıkış voltajını 32v tan 12 volta düşürmek için değişiklikler yapmaya çalışıyorum.
Değişikliği denemek için birini elektriğe takıyorum. Sonra fişi çekiyorum. Elektrik var halen. Çıkışı kısadevre ediyorum. Kart üzerinde halen elektrik var. Yani kart çalışıyor. Çarpılmaktan yıldım. Yükün kendiliğinden boşalmasını beklemek ise beni yavaşlatıyor. Kartta hep elektrik var. Neresine dokunsam çarpıyor.
Çözüm önerileriniz?
Lütfücüm girişteki blok kondansitöre paralel bağlı bir direnç var mı acaba? O olmazsa fişi çektikten sonra çarpılırsın. Laptop adaptöründe bunu yaşamıştım.

ilk yapacağınız işlem girişteki blok kondansatörünü uygun şekilde boşaltmak. Sonra işleme başlamak olmalı.

İster dirençle ister akkor flamanlı bir lamba ile. ama kısa devre yapmayın.

Ustalarımız ne derdi? Ne oldu? çarptı ustaa! Birşey olmaz SANAAT GİRİYOR.

Yavaş deşarj. Anladım.
Maalesef kısadevre yaptım ve sonunda çıkış voltajı normal 32v tan yükdeldi ve 40-38 volt kararsız bir çıkış veriyor.
Olası hasar ne olabilir?

Yok yok gitmek öyle kolaymı gitseydim ben çoktaaan toprak olmuştum bile. Sen nereye gidiyon daha bizlere lazımsın. Benimki espriydi.

ilk yapacağınız işlem girişteki blok kondansatörünü uygun şekilde boşaltmak. Sonra işleme başlamak olmalı.

İster dirençle ister akkor flamanlı bir lamba ile. ama kısa devre yapmayın.
Bildiğimiz 220volt olan akkor lambalarımı kastediyorsunuz ? Wattı farkedermi ? Yoksa 220olması yetermi? Birde blok kondansatörde 280-320volt var kesilmezmi lamba ?

Halimi bir görsen ustam. Kartı elime alıyorum çarpılıyor ve kurtulmak için havaya atıyor (yere düşse hasar görecek) sonra yine avuçlarıma düşüyor ve sonra yine havaya atıyorum.
@serkan_48 hocam ve sağolsun. Yarın devam ederim.
Tabiki blok kapasitörü kısadevre ederek yaptığım hasarı giderebilirsem.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,465
Son üye
osmansaribudak362

Yeni konular

Geri