Smps led power supply ile başım belada, yardıma gelin :)

trafoların gücünün üzerine çıkamazsın ve ben kelleyim, smps de kurallar % 10 ile sınırlıdır alt ve üst olarak pwm de önemli
Trafo şu an varsayımsal olarak 50-60 khz'de sürülüyor olmalı. Sınırları zorlayıp 65 khz'e çıkartabilirsem bence bu trafo 80khz'e bile isteklidir. Ama belli etmiyor işte. Onu yoldan çıkarıcam, bir kişi koruma direnci olabiliceğinden bahsetmişti. Smps konusunda aslında tam içinde olan bir arkadaşta gelse konuya, hemen anlar diye düşünüyorum. Zaten çıkıştaki kondasatörler parasal sıkıntıdan olsa gerek 16v ile sınırlanmış. Bana biraz volt lazım ve amper. Cihaz buna alışmalı. Onu bi yola getirebilsem öğrencekte, çok sıkıyor kendini işte. Mosfetin gate bacağına 22 ohm koyulmuş, 10ohm'a mı düşürsem acaba. Etkisi olur mu ki.

çıkış 16 voltla sınırlaması sınırları zorlamamak içindir. % 30 aş kondastörü en fazla 24 volt yaparsın ama frekans sorunu başlar, frekansı uygun olan da pahalıdır.
Mosfetin gate bacağına 22 ohm koyulmuş, 10ohm'a mı düşürsem acaba. Etkisi olur mu ki.
işte bunu parasız öğrenmek için proteus kullanmak lazım LT spice kullanmak lazım, devreyi çizersin oynat dersin senin için sanal da sürer çalışırsa yeşil ışık çalışmazsa kırmızı ışık ve sen malzeme kaybetmezsin.

çıkış 16 voltla sınırlaması sınırları zorlamamak içindir. % 30 aş kondastörü en fazla 24 volt yaparsın ama frekans sorunu başlar, frekansı uygun olan da pahalıdır.

işte bunu parasız öğrenmek için proteus kullanmak lazım LT spice kullanmak lazım, devreyi çizersin oynat dersin senin için sanal da sürer çalışırsa yeşil ışık çalışmazsa kırmızı ışık ve sen malzeme kaybetmezsin.
E peki ben bu programlarda L2269 entegresi,5N60C bulabilicekmiyim? Herşey birebir aynı yapabilirmiyim?

Evet son durumu paylaşıyorum. 13 v 8 Amper çekiyorum :) 15kohm verdim. İyi anlaşıyoruz gibi. Ama tabiki mutlu değilim hala, ben 14 V 8 Amper istiyorum 😬 Zincirlerini kırmayı öğrenmesi gerekiyor :confused:

Son durum 14,2 v ve 9 kohm 3 amperden sonra ufak bir cıyy sesi ve amperi çektikçe sanki trafo sessizleşiyor, geriliyor gibi. Sizce ne oluyordur?

Evet, 14,2v-9,8 kohm 10 Amper çekiyorum, devamlı hemde kesintisiz(Ses yapmıyor) 😬 Ama tabiki mutlu değilim, ben çünkü 15v - 8 Amper istiyorum, zincirlerini kırmalı:rolleyes:

Evet, 15v-9,8kohm 7 Amper çekiyorum. Zincirlerini kırmaya bişey engel oluyor olmalı

Son düzenleme:
Sonunda 10.012 Kohm direnç ve 14,2v (Zincirlerini kırıyordu, olimpiyatlara katılıcaktı ama işte hafif takılıyor şimdilik) 11 Amperde anlaşmış bulunuyoruz 😬 Hala ilk başlangıç akımında neden kendini korumaya alıyor onu bulamamış durumdayım. Bilgili bir arkadaş söyleseydi keşke. Bana limitsiz başlangıç lazım, kendini açık arazide gibi hissetsin lazım. Neyse çokta hasar vermeden sonunda anlaşmış bulunuyoruz 😅
Ve mutlu son :)

Sonunda 10.012 Kohm direnç ve 14,2v (Zincirlerini kırıyordu, olimpiyatlara katılıcaktı ama işte hafif takılıyor şimdilik) 11 Amperde anlaşmış bulunuyoruz 😬 Hala ilk başlangıç akımında neden kendini korumaya alıyor onu bulamamış durumdayım. Bilgili bir arkadaş söyleseydi keşke. Bana limitsiz başlangıç lazım, kendini açık arazide gibi hissetsin lazım. Neyse çokta hasar vermeden sonunda anlaşmış bulunuyoruz 😅
Ve mutlu son :)
koruma devresi yapmak yerine trafonun içine koymuşlardı, parçaladığımın birinin içinde bir şey vardı şimdi hatırlamıyorum, termik değil voltajı kesiyordu. ilginç bir şeydi, neden diye sordum, daha ucuz olsun diye dedi ustam.

koruma devresi yapmak yerine trafonun içine koymuşlardı, parçaladığımın birinin içinde bir şey vardı şimdi hatırlamıyorum, termik değil voltajı kesiyordu. ilginç bir şeydi, neden diye sordum, daha ucuz olsun diye dedi ustam.
Ben küçük omajlı bir direnç bekliyordum, onun hayatını karattcak seri hat çekicektim ama işte topladım artık ve emin olamadım. Yani smps tasarlayan bir arkadaş olsa bilgili, o söylicek bana napmam gerektiğini de, gelen yok 😅 Ben kendini kısa devrede sanıyor diye düşünüyorum, kısa devrede sanmasın lazım. Yok öyle bişey demeliyim ama bulamadık. Neyse buna şükür çok ameliyat geçirdi. Elimde kalıcak, mosfet ve şotki diyoları söküp bacaklarını kestim. Uzun bacaklı sevmiyorum, soğutucuya bağlamaya engel resmen. Şimdi fıstık gibi oldu 11 A çekiyorum 😬 Adamdaki iştah nasıl açıldı😲 Bi de yazmış 12 v'ta 10 Amper diye ben 14,2 v'ta 11 Amper çekiyorum be lafı mı olur yani 😅

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri