Smps kaynak makinesi devre şeması

amatör.usta ' Alıntı:
Trafosuz kaynak makinası olacağı pek mümkün gözükmüyor.Kaynak yapmak için 100 Amper civarında bir akım gerektiği için trafosuz olamayacağı gibi.Yanlış bir şeyi arıyor olmayasınız.Kolay gelsin.

Bence sallıyorsun arkadaşım.Şu an trafosuz kaynak makinası oerlikon tarafından üretilmekte.Arge içinde, 2 sene önce işe alım olmuştu onada başvurmuştum.Ama nasip olmadı.

İlla yapacağım dersen trafosuz kaynak makinası olur olmasına daaa can güvenliği açısından olmaz!!!
Verilen şemalarda da linklerde de gözükenler için inverter li (inverter) kaynak makinası denir.
Trafosuz değiller.
Her görülen sakallı şey pardon hafif kaynak makinası trafosuz demek değildir. ::)
Diğer bir değişle "köprüden geçerken değme ile akraba olunmaz". ;D

Şebeke doğrultulur,"süzülür"(Burası eh işte kolaydır.)

IGBT ve ya PowerMOS larla kıyılır, ferrit nüveli bir trafo sürülür(işte bu yüzden hafiftir-aynı zamanda galvanitik yalıtım sağlanmış olur),(Bunu yapabilmek için önceden yüzlerce "leşiniz" olmadır-merak edenler için aşağıda "leş" örnekleri var-yanlış anlaşılma olmasın onlar benim değil "spawarki" sıpasının-heveslenenlere ithaf olunur.)

Çıkış doğrultulur filitre edilir ve akım yükselme hızı sınırlanır.Bir önceki işi bilen için çocuk oyuncağı.
Çıkış akımı kontrol edilir ve ayarlı değere göre kıymaya devam edilir...

yktrialdf6.jpg

arkadaşım burası bir paylaşım sitesi muhalefet yeri değil yardımcı olalım birbirimize...
bu konu hakkında bildikleriniz varsa açıklayın.lütfen diğer arkadaşlarında hevesini kırmayın çünki elektronik heves işidir.

telsiz ' Alıntı:
arkadaşım burası bir paylaşım sitesi muhalefet yeri değil yardımcı olalım birbirimize...
bu konu hakkında bildikleriniz varsa açıklayın.lütfen diğer arkadaşlarında hevesini kırmayın çünki elektronik heves işidir.

Elektronik bir bilim dalıdır ve teoriyi en çok kullanan bilim dalıdır.
Hevesle değil disiplinli,özverili çalışma ile elde edilir.
Led yakıp söndürmek başka şey yukarıdaki gibi bir konuya dalmak başka şey.
Spawarki yi basit görüp denemeye kalkanlar forumlarda dolu ve hepsi de ağladılar.Yaptım , gerilim ayarlanıyor ama kaynak başlar başlamaz moslar patlıyor...Yazık değilmi , olur yap çok kolay hem deli paraya satarsın deyip onca paraya...
Şemanın verildiği sitede benim verdiğim resimlerde var.Demekki basit iş değil.
Zor bir konudur.Temeli olmayan uzaktan baksın.
İşi bilenlerin anlayabileceği şekilde gereken teknik açıklamalar yapıldığı için eleştirilerinde havada...

peki arkadaşım ben bu konuda kararlıyım.sendeki şemaları gönderirmisin buraya

Aşağıdakide bir başkası...

Ekli dosyalar

• Invertor_sudura.pdf
    98 KB · Görüntüleme: 226
  • Kosoy.zip
    1.1 MB · Görüntüleme: 168
arkadaşlar invertec v145 devre şeması olan varmı yada arızalarından anlayan

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar