Smps güç entegresi problemi (tık-tık-tık)

Neden bu smps in giris gerilimini degistiriyorsunuz?

Dimmermi bagladiniz varyak mi?

Bunu baglama amaciniz arizayi cozmek mi? Smps normal sartlarda calisiyor ama sesmi cikariyor?

Smpslerin kabul edilebilir giris gerilim araligi var siz bu gerilimin disinda calistirmaya calisiyorsunuz bu en basta yanlış. Ariza cozmek istiyorsaniz oncelikle dogru olandan baslamaniz gerekmektedir.

Kolay gelsin.

Neden bu smps in giris gerilimini degistiriyorsunuz?

Dimmermi bagladiniz varyak mi?

Bunu baglama amaciniz arizayi cozmek mi? Smps normal sartlarda calisiyor ama sesmi cikariyor?

Smpslerin kabul edilebilir giris gerilim araligi var siz bu gerilimin disinda calistirmaya calisiyorsunuz bu en basta yanlış. Ariza cozmek istiyorsaniz oncelikle dogru olandan baslamaniz gerekmektedir.

Kolay gelsin.

Serkan bey ilginiz için teşekkür ederim. Bağladığım cihaz bir varyak ve bağlamamın sebebi de arızalı olarak gönderilen cihazların tamiri yapıldıktan sonra devreye bir anda 220 gerilime maruz bırakmamak için kullandığım bir yöntem. Ancak sorun en başta videodaki gibi anlattığım problem ile alakalı. Aynı adaptörün sorunsuz çalışanlarında devre bir anda 180 v larda açılıyor ve daha ne titreme ne tınlama olmuyor ancak bu adaptörler yani arızalı olanlar boştayken bile 80 v da açılıyor ve tın tın tın ederek led de de görüldüğü üzre kesik kesik yanıyor ve çıkış ucundaki voltaj da aynı bu şekilde ayrı olarak daha evvelinde belirtmediğim bir şey de var o da şu 220 ye ulaştığımda bile çıkış voltajı 5 v olması gereken güç kaynağı 4.30 v civarı veriyor ve yük bağladığımda gerçekten abartı bir ses ile devre çalışıyor. İşte biz bu titremeyi - voltaj düşüklüğünün sebebini ve stabiliteyi neyin etkilediğini bulmaya çalışıyorm. TL431 i ve optoyu değiştirdim. Hatta optoyu besleyen kondansatörleri de değiştirdim ancak sonuç gene aynı. Girişten entegreye gelen zenerleri bile değiştirdim sonuç gene aynı. Transistörleri değiştirdim sonuç gene aynı. Çıkıştaki kondansatörleri değiştirdim sonuç gene aynı daha ne kaldı ki ?

Smps ent nin kataloğuna bak örnek devre tasarımları var elindekiyle karşılaştır, çevresinde değer değiştirmiş kond ve direnç illaki olmalı. smps ler 80-100vac itibaren çalışabilir.

Transistörleri değiştirdim sonuç gene aynı. Çıkıştaki kondansatörleri değiştirdim sonuç gene aynı daha ne kaldı ki ?

Size söyledim kalmış.
Entegrenin besleme uçlarına bağlı paralelel kondansatörü değiştirin veya aynısından bir tane daha paralel bağlayın.
Devrenin erken açılması sebebi bahsettiğim kondansatörün bozularak değerinin azalması. Yani entegre stabil besleme voltajına sahip olmadığından çıkış voltajıda oynuyor.

Bir zamanlar el kurutma cihazi vardi
Cihaz calismiyordu. O kadar ugrastik nafile. En sonunda entegrenin besleme ucuna bagli 470 uf kond deger kaybettigini tespit ettik.
Kesmez ustamizin dedigi gibi entegreyi besleyen kond kontrol edin.

Hocalarım benimde böyle bir sorunum var kısa devre sorunu vardı mosfet ten dolayı oluyordu düzelttim ama güç verdiğimde titreyerek başlıyor kestiğimde ise titreyerek kesiliyor ama tam başladığında sorun yok sadece 12 v küçük vantilatör bağladım voltajda sorun yok başladıktan sonra

Hocalarım benimde böyle bir sorunum var kısa devre sorunu vardı mosfet ten dolayı oluyordu düzelttim ama güç verdiğimde titreyerek başlıyor kestiğimde ise titreyerek kesiliyor ama tam başladığında sorun yok sadece 12 v küçük vantilatör bağladım voltajda sorun yok başladıktan sonra
Çıkışa 220R/2W direnç bağayıp deneyin.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri