Sizce bu iş ortaklığını kabul etmelimiyim ?

• EVET

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    3
  • Anket kapatılmış .
Kabul et hocam tabi ki. Bu sekilde yapan cok kisi var, her turlu yararli cikarsin.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
..zaten ortada bir işyeri varsa kira masrafı çıkmaz..ama kurulurken vergi dairesi kontrat istiyor galiba..
ama vergi dairesine yine de bir sor bakalım..
..neden sadece kendi adına şahıs firması değil de 2 ortaklı şirket?
sen zaten imzanı kullanacaksın..
kira yoksa masraf çok fazla çıkmaz..
dolayısı ile senin cebinden masraf çıkması gerekmiyor...
özetle kontrol edemiyeceğin işe girme..yılların ortakları birbirine katakulli yapabiliyor..yine de sen bilirsin..

..zaten ortada bir işyeri varsa kira masrafı çıkmaz..ama kurulurken vergi dairesi kontrat istiyor galiba..
ama vergi dairesine yine de bir sor bakalım..
..neden sadece kendi adına şahıs firması değil de 2 ortaklı şirket?
sen zaten imzanı kullanacaksın..
kira yoksa masraf çok fazla çıkmaz..
dolayısı ile senin cebinden masraf çıkması gerekmiyor...
özetle kontrol edemiyeceğin işe girme..yılların ortakları birbirine katakulli yapabiliyor..yine de sen bilirsin..

Şahıs firmasını ortağım kabul etmiyor çünkü oda resmiyette ortak görünelim diyor.Çünkü senin olan firmaya benim ortak olmam olmaz diyor.Oda kâra ortak olduğu için limited kuralım dedi. Ayrıca ben tek başıma şahıs firması kursam iş alamama riskim var.Giderim ortak değilde ben karşılıycam. Ortak olacağım kişi iş alacak bende işi yapacam. Tek bu işe girmem mantıksız olur hem işe tam olarak hakim değilim,giderim sadece kendime olur hemde iş yapabilirmiyim belli değil.

Hocam Katakulli derken nasıl yanlışlar yapabilir ki?

Hocam Katakulli derken nasıl yanlışlar yapabilir ki?

Kabul et ama;

Türkiye'de bir sorunumuz var.Malum Avrupalıların bir sözü var "Türk gibi işe başlamak" Bizler bir heves ve azimle işe başlarız ama sonunu getiremeyiz.Zira uzun vade planlama denilen şey hayatımızda yer almaz.

Bu yüzden en başta tüm detaylar dahil oturup konuşulmalı ve mutlaka ama mutlaka bir sözleşmeye bağlanmalı.Gerekirse ortaklık 5-10 sene artık neyse ona göre bir süre için yapılıp süre bitiminde ya tekrar masaya oturulmalı yada herkes yoluna düşmeli.

Lafla sözle iş yapmayın.gerekiyorsa yemek parası gibi bir mesele bile sözleşmeye yazılarak çıkacak problemlerin önüne geçilmeli.Birden çok tarafın olduğu konularda kimse sınırı bilmez ise bir süre sonra birbirinin sınırını geçmeye başlıyorlar ve oda problem çıkartıyor.

"sen bana güvenmiyor musun?" gibi sözlere falan kanmaya kalkıp sadece sözle iş yaparsanız işin kendisi ne kadar problemsiz olursa olsun sırf ikili ilişkilerden bile problem çıkacaktır.

Kabul et ama;

Türkiye'de bir sorunumuz var.Malum Avrupalıların bir sözü var "Türk gibi işe başlamak" Bizler bir heves ve azimle işe başlarız ama sonunu getiremeyiz.Zira uzun vade planlama denilen şey hayatımızda yer almaz.

Bu yüzden en başta tüm detaylar dahil oturup konuşulmalı ve mutlaka ama mutlaka bir sözleşmeye bağlanmalı.Gerekirse ortaklık 5-10 sene artık neyse ona göre bir süre için yapılıp süre bitiminde ya tekrar masaya oturulmalı yada herkes yoluna düşmeli.

Lafla sözle iş yapmayın.gerekiyorsa yemek parası gibi bir mesele bile sözleşmeye yazılarak çıkacak problemlerin önüne geçilmeli.Birden çok tarafın olduğu konularda kimse sınırı bilmez ise bir süre sonra birbirinin sınırını geçmeye başlıyorlar ve oda problem çıkartıyor.

"sen bana güvenmiyor musun?" gibi sözlere falan kanmaya kalkıp sadece sözle iş yaparsanız işin kendisi ne kadar problemsiz olursa olsun sırf ikili ilişkilerden bile problem çıkacaktır.

Hocam değerli yorumlarınız ve fikirleriniz için ilk önce teşekkür ederim. Peki siz olsaydınız sözleşmeyi nasıl yapardınız. Hangi şartları sunardınız?

Sayın @hasmert06

Ben devlet memuruyum sektöre hakim olmayı bırakın yanından geçmiyorum ve bu konu kendi içinde uzmanlık+tecrübe isteyen bir konu.Anlayacağınız içerik hakkında size çerçeve çizmem hata olur.Bunu bir bilene sormak lazım.

Bir bilen derken görünür iki seçenek var.Birincisi İngilizceniz varsa yabancı kaynaklardan örneklere bakıp bunu ülkemiz ve kendi şartlarınıza uyarlamak ikincisi Avukat/danışmanlık şirketlerinden görüş almak.Neticede sözleşme hukuki bir metindir ve benim gibi cahil birinin dedikleri ile düzenlenmeyecek kadar ciddi sonuçlar içerir.

Tabi içerik olarak değilde prensip olarak şunu söyleyebilirim.Adil olun hak yemeyin hakkınızı yedirmeyin,kısa vade kârlar için uzun vadeyi heba etmeyin,sektörde bu konuda en fazla hangi konularda problem çıkıyor ona bir bakın tecrübe sahiplerini dinleyin (bu konuda kazık yemiş adam bulmak zor değil maalesef) bunu madde madde değerlendirin.

Anladığım kadarı ile siz işi öğrenmek, çevre yapmakta istiyorsunuz.Bu kısmın biraz fedakarlıkta gerektireceğini unutmadan masaya oturun.

50 bin TL hibe yok. 50 bin TL'ye kadar, yaptığın harcamaların %60'ını geri ödüyorlar. 10 bin TL harcama yaparsan, 6 bin TL veriyorlar mesela. Çevreye de ihtiyacın yok. Mimarlık ofisleri, inşaat şirketlerine yazarsın, geri dönüş yapan olur. İster kendine ofis aç, istersen şimdilik bir proje şirketinde çalış. Ama ortaklık işi bence sorunlu. Vergi borcu filan çıkar, başka sorun olur. Kardeşinle ortak olsan, sorun çıkabilir. Yerinde olsam, bulaşmazdım. Sonra şirkette sorun olsa, kapatmak için 1 ya da 2 yıl uğraşman gerekir.

..masrafları sen karşılayacaksın ama kara ortak mı olacak!

..aslında pratikte fazla bir fark yok ama adamda şu açıdan haklı..şimdi diyelim proje işi alacak..şirket olursa havası bir başka! kartvizit verecek vs..meslekte ve ticarette tecrüben yok..kafanda sorular var..bence maaşla bir süre çalış ..hiç girme bu işlere..ha bu arada limited şirket mevzuatını bir araştır..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri