SMD kodlarından parça bulamamak

Tolga Emre

Üye
Konuya gelen herkese teşekkürler,

Zaman zaman kartlarda bulunan SMD parçaları bulmakta problem yaşıyorum. Kodlara baktığım 3-4 kaynak var fakat aradığımı bulabilmek için yeterli olmuyor. Eklediğim görseldeki parça Zener diyot olarak çıkıyor fakat parçayı söküp düz bağladığımda bir diyot gibi çalışmasına rağmen ters bağlayıp 4V uyguladığımda sadece tıkama yapıyor. Anladığım kadarıyla parça zener değil bu fakat bu kodda 2 bacaklı bir diyot bulamadım.

Bunları nasıl bulabileceğim hakkında yardımcı olabilecek biri var mı?
WhatsApp Image 2022-02-07 at 15.29.24.jpeg
WhatsApp Image 2022-02-07 at 15.29.24 (1).jpeg

Selam.

Bu parça bir zener diyot değil. TVS (Transient Voltage Supressor), yani ani voltaj yükselmesine karşı devre koruyan bir eleman. Bir tür varistör ancak reaksiyon zamanı çok daha hızlı.

Datasheet için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz. Kolay gelsin.

https://www.s-manuals.com/pdf/datasheet/s/m/smbj5.0a-smbj188a_vishay.pdf
Hocam öncelikle çok teşekkürler, bu gibi parçalara ulaşabilmem için bu parçayı nasıl bulduğunuzu aktarma şansınız var mı acaba?

Hocam öncelikle çok teşekkürler, bu gibi parçalara ulaşabilmem için bu parçayı nasıl bulduğunuzu aktarma şansınız var mı acaba?
https://www.s-manuals.com/smd/ck

Bu siteden arama yaptığımda 3 farklı tvs çıkıyor. Bunlarda SMBJ-SMAJ farkı veya birinin sonunda A yerine CA yazıyor olması farklılık mı yaratır yoksa sadece üretici kodu farklılığı mıdır? Birde bu ilk soruda eklediğim görselde üstte CK, altta B6 yazıyor. Devrede CK B4 yazan bir parçada var. Bu parça ne olabilir?

11.PNG

https://www.s-manuals.com/smd/ck

Bu siteden arama yaptığımda 3 farklı tvs çıkıyor. Bunlarda SMBJ-SMAJ farkı veya birinin sonunda A yerine CA yazıyor olması farklılık mı yaratır yoksa sadece üretici kodu farklılığı mıdır? Birde bu ilk soruda eklediğim görselde üstte CK, altta B6 yazıyor. Devrede CK B4 yazan bir parçada var. Bu parça ne olabilir?

Ekli dosyayı görüntüle 84929
Selam.

Sizdeki gövde tipine göre hangisi olduğunu belirleyebilirsiniz. Gövde tipleri DO-214A, SMA,SMB olarak belirtilmiş. Sizin eleman hangisine uyuyorsa onun datasheetin'ien bakın.
Üç datasheeti de inceledim. Hepsi de CK kodunun 30V değerinde olduğunu yazıyor. Sondaki B4 veya B6 ibaresi ile ilgili bir bilgi göremedim. Muhtemelen üretici kodu veya üretim no'su vb. şeyler olabilir.

Selam.

Sizdeki gövde tipine göre hangisi olduğunu belirleyebilirsiniz. Gövde tipleri DO-214A, SMA,SMB olarak belirtilmiş. Sizin eleman hangisine uyuyorsa onun datasheetin'ien bakın.
Üç datasheeti de inceledim. Hepsi de CK kodunun 30V değerinde olduğunu yazıyor. Sondaki B4 veya B6 ibaresi ile ilgili bir bilgi göremedim. Muhtemelen üretici kodu veya üretim no'su vb. şeyler olabilir.
Teşekkürler hocam, kılıf benim için problem olmayacaksa üç parçada olur diyebiliriz o zaman. Aynı kartta 20 tane b6 varsa 7-8 tane b4 var. Burda neden farklı kullanılmış anlayamadım bende, dediğiniz gibi üretim no'su ise zaten fark yaratmayacaktır.

İlginiz için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri