SMD diyot

0M42

Katılımcı Üye
Selam herkese, bir tane arızalı smd diyotum var, üzerinde sadece "13" yazıyor.

Amperajı düşük sayılmaz küçük bir diyot değil.

Bu diyotun ne olduğunu nasıl tespit edebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şimdi indirip bakacağım.

Bu arada devre üzerinden foto ekliyorum;

kIZgol.jpg

ZD12 nin yanında ZD13 bahsettiğin diyotun yeri ama fotoda sökülü.

ZD12 bacaklarında 5 volt ölçüyorum ZD13 te 12 volt görüyorum 12 volt zener olabilir mi? Cihazın beslemesinde 12-5-3.3 volt çıkışlar mevcut.

zenersiz cihaz çalışmıyormu.

bak pcb üzerindeki yazıları okumayı öğren biraz. orda "D13"pcb üzerindeki sayısıdır "D12" 12. diyot demektir. C kapasitör R direnç demektir hatalı sunum yapma lütfen, kafamız başka şeyler düşünüyor

Bu 13 ibaresi diyotun uzerindemi yoksa pcb uzerindemi yaziyor?

Diyotun uzerinde ne yaziyor onu bilmemiz lazim.

@serkan_48 kardeşim, yüklediği resim üzerinde daire içine almış. ben yazdığımda resim yoktu

@serkan_48 kardeşim, yüklediği resim üzerinde daire içine almış. ben yazdığımda resim yoktu

Evet o resmi gordum abi,

Resimde sordugu diyot yerinde uok ve sadece diyotun pcb uzerindeki adi Bu gun var. Diyotun kendisi yok. Diyotun bilgisi gelirse ona gore arastiririz.

Sayın paskomya aslında 3. mesajda açıklama yapmıştım ama biraz karışık yazmışım sanırım bu yüzden anlam bozuklukları olmuş.

Pcb kart üzerinde belirttiğim üzere ZD13 yazan yerden söktüğüm diyotun üzerinde sadece 13 (on üç) yazıyor. ZD13 ü diyotun kodu olarak belirtmedim hatta fotoda ekledim görüp anlamanız kolay olur diye.

ZD13 pcb üzerinde yazan, fakat diyotun üzerinde yazan ise sadece "13"

Ama sanırım hallettim 12 volt zener olduğu kanaatine vardım. 12 volt zener takınca sorun kalmadı gibi görünüyor cihazı henüz deneyemedim duruma göre tekrar yazıp bilgilendiririm.
zenersiz cihaz çalışmıyormu.

Çalışmıyordu hata alıyordum cihazdan hocam. Bu bir cnc tornanın kontrol ünitesi açılışta hdd yi bir görüp bir görmeme sorunu vardı çoğu zaman açılırken hata veriyordu. Bir kaç işlem ve diyot değişimi sonrası sorun kalmadı gibi görünüyor. Akşam deneyip ne olduğunu göreceğim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri