Slax'ı bilmeyen var mı?

en çok kullandığım şey. cd versiyonunu kullanıyorum. tak cd yi çalıştır bilgisayarı ve kurtar tüm verileri

Merhaba, bu konuyu uzun zaman önce açmıştım ve yeniden aklıma geldi, bir bakayım dedim. Slax mükemmel bir işletim sistemi. Yeni versiyonu çıkmış hemde tamamen Türkçe :) Bu işten bir çıkarım yok sakın yanlış anlaşılmak istemiyorum ama benim çok hoşuma gidiyor, sempatik geliyor yani.
Download - Slax Linux siteden istediğiniz dil versiyonunu indirebilirsiniz.

Hoşçakalın, sağlıcakla kalın...

Sayın eemabal bende yeni gördüm konuyu, bu sıralar laptop sabit disk imde ciddi hasarlar olduğu ile ilgili bilgisayarım hata mesajı veriyor bu yüzden konu dahada bir dikkatimii çekti, usb den işletim sistemi kullanmak gayet güzel fikir hem gittiğin heryere usb bellkete bilgisayarınıda götür anlamına geliyor sanırım, benim birkaç sorum var biri bunun bootable windows gibi bir çeşidinide gördüm gibi hatırlıyorum yani usbden windows işletim sistemi çalıştırmak olsa gerek alıştığım işletim sistemini kullanmak daha güzel olur bunun hakkında bir tecrübeniz veya bilgiinz var mı belki yanlış hatırlıyorumdur bu bootable windows sadece format atmak için bir usb kullanmakta olabilir. İkincisi sizin bahsettiğiniz Slax unix i bir usb belleğe yüklersem bu belleği halihazırda windows açık çalışmakta olan bilgisayara takıp usb üzerinde kurulu işletim sistemini kullanmadan bunu normal usb gibi kullanmaya devam edebilirmiyi dosya okuyup yazabilirmiyim yoksa kullandığım usb artık sadece gezici işletim sistemimi taşıyan bir araca dönüşmüş mü oluyor?
Şimdi siteye girince bir soru daha geldi aklıma 32-64 bit seçenekleri var 64 biti usb ye yükleyebilmek için usb de NTFS formatı olma zorunluluğu varmı yoksa FAT32 olsada bu usb ye 64 bit kurabilirmiyiz?

Eskiden Sun'ın Looking Glass projesi ile denemiştim. Süperdi, ama onsuz sıkıcı gelmişti...

Sayın eemabal bende yeni gördüm konuyu, bu sıralar laptop sabit disk imde ciddi hasarlar olduğu ile ilgili bilgisayarım hata mesajı veriyor bu yüzden konu dahada bir dikkatimii çekti, usb den işletim sistemi kullanmak gayet güzel fikir hem gittiğin heryere usb bellkete bilgisayarınıda götür anlamına geliyor sanırım, benim birkaç sorum var biri bunun bootable windows gibi bir çeşidinide gördüm gibi hatırlıyorum yani usbden windows işletim sistemi çalıştırmak olsa gerek alıştığım işletim sistemini kullanmak daha güzel olur bunun hakkında bir tecrübeniz veya bilgiinz var mı belki yanlış hatırlıyorumdur bu bootable windows sadece format atmak için bir usb kullanmakta olabilir. İkincisi sizin bahsettiğiniz Slax unix i bir usb belleğe yüklersem bu belleği halihazırda windows açık çalışmakta olan bilgisayara takıp usb üzerinde kurulu işletim sistemini kullanmadan bunu normal usb gibi kullanmaya devam edebilirmiyi dosya okuyup yazabilirmiyim yoksa kullandığım usb artık sadece gezici işletim sistemimi taşıyan bir araca dönüşmüş mü oluyor?
Şimdi siteye girince bir soru daha geldi aklıma 32-64 bit seçenekleri var 64 biti usb ye yükleyebilmek için usb de NTFS formatı olma zorunluluğu varmı yoksa FAT32 olsada bu usb ye 64 bit kurabilirmiyiz?
Sayın karaapak,
Bildiğiniz gibi microsoft kullanıcılarına yazılım geliştirmek ve üzerinde oynamak için açık kaynak kodlarını yayınlamıyor. Dolayısıyla Cd/Usb şeklinde çalışan windows türevi sistemler yazılımcılar tarafından oluşturulmuş sistemlerdir. Yani microsoftla alakası yoktur. Hiren Boot cd içeriğinde windosa benzeyen cd üzerinden çalışan bir işletim sistemi görmüştüm önceden. Fakat Slax kadar dikkatimi çekmedi. O yüzden ayrıntısıyla inceleme fırsatım olmadı. Farketmişsinizdir ki Slax gerçekten çok basit bir yapıya sahip ve isterseniz Ram üzerinden de çalışabiliyor. Böylece flaş belleğinizi bilgisayarda bırakma zorunluluğunda kalmıyorsunuz.

Bir diğer sorunuza gelince Slax sadece bir dosyadan ibaret. Normal bir windows a belleğinizi taktığınızda içinde Slax yazan bir dosya olduğunu göreceksiniz. belleğe istediğinizi atın, silin yani normal olarak kullanın. Slax dosyasında değişiklik yapmadığınız sürece işletim sisteminiz her bilgisayarda çalışacaktır.

Son sorunuz için şu cevabı verebilirim. Slax sadece Fat32 sistemlerde çalışıyor diye biliyorum. 32 yada 64 bit için Fat32 kullanılabilir. Fakat bu cevabı net olarak veremiyorum. Daha önceden NTFS hard diskime slax kurma girişimim olmuştu fakat hüsranla sonuçlanmıştı.

Hoşçakalın.

Teşekkürler...ancak ben flaş belleğine 4_5linux kurdum....usb harddiske deyeneyen varmi.....

live cd kıvamındaki işletim sistemlerini unetbootin adlı programla çok kolay usb lere kurabilirsiniz

Sayın embedal kusura bakmayın forumu hergün takip ederim ama mesajıma cevabınızı yeni gördüm, açtığınız konu ile ilgili biryerde arayış vardı tavsiye edecektim konuyu tekrar bir okuyayım dedim şimdi ve cevabınızı gördüm, teşekkür ederim aklımdaki sorular cevaplanmış oldu, aslında derdim bu slaxı usbye kurarsam artık bu usbden silememek bu usbyi bu amaç dışında kullanamamak pek işime gelmez, böyle bir durum varmı bunu öğrenmekti şimdi uygun oldu bende başlarım herhalde slax kullanmaya banada böyle birşey lazım artık kullandıkça ne kadar işimi görüyor anlamış olurum, yine ilerde cevabını kendimde öğreneceğim bir soru daha sorayım, örneğin windows işletim sisteminde çalışan bir programı mesela bs player ı usbye kurduğum slax üzerine kurup bsplayer ın yüklü olmadığı başka başka bilgisayarlarda kullanabilirmiyim (asıl derdim bsplayer değil tabiki kullandığım elektronikle ilgili programlar örneğin mplab, proteus)

Arkadaşlar ben bu işletim sistemini yaptım çalıştırdım ama çok akıcı çalışmadığını söylemek istiyorum. Bilgisayarım çok iyi değil İBM Thinkpad X31 ama xp ile çalışıyor çok da kötü değil sadece videolarda kasılma yaşıyorum bazen onun da neden yaptığını çözemedim..

Slax yeni versiyonu çıkmış. o yeni versiyonda tüm türleri ntfs vs çalıştırıyordur sanırım. birde linüxte 64 bit desteği çok ama çok eskiden beri var. hatta bir yerde 64 bit işlemcinin linüx desteği çıktıktan sonra yapıldığı yönünde idi :)

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri