Slave Axis - tek eksende iki motor kullanma yöntemi

Arkadaşlar merhaba , cnc Router umu rektefiye ederken araştırdığım ama Türkçe anlatımla malum bulamadığım kesin çözümlü bir video çektim.
Çok bildiğimden değil sadece yararı dokunabilir diyerek konuyu açmış bulunmaktayım
Ben Y ekseninde 2 step motor kullandığım için bu yöntemi kullandım.
Kontrol kartım 5 eksen olduğundan 4.sürücü çıkışı olan A ya da ayrı bir sürücü kullanıp Y ile eşleştirerek kullandım.
Gerisi video da...

Faruk'cuğum adam "slave axis"i nasıl çevirsin? "köle eksen" mi desin :)

arkadaslar kolay gelsin mach3 ile ilgilendiğinizi form dan takıp ediyorum yer yer konularınızı okuyorum bir sorum olacaktı mach 3 deki m kodları ilgili m9 kodu mesela su acıp kapatmak için kullanılyor bunu kart uzerindeki her hangi bir output a atamak isitiyorum nasıl yaparım

arkadaslar kolay gelsin mach3 ile ilgilendiğinizi form dan takıp ediyorum yer yer konularınızı okuyorum bir sorum olacaktı mach 3 deki m kodları ilgili m9 kodu mesela su acıp kapatmak için kullanılyor bunu kart uzerindeki her hangi bir output a atamak isitiyorum nasıl yaparım
mach3 klasörü içinde macros klasörü var oradan hangi profili kullanıyorsanız ona girin m9 bulup metin düzenleyici ile açın içine activatesignal(outputsxx) yazın yazdığınız output a da mach3 port&pin 》 outputs tan ilgili çıkışı atayın mdi m9 yazdığınızda çıkış aktif olur. Tam tersi içinde deactivatesignal(outputxx) yaparsınız m10 veya m8 gibi
m8 ve m9 özel m kodu bunlara output istersen port&pins 》 spindle kısmından output sayısını atayabilirsin yine output kısmından kartın çıkış pinini ayarlaman lazım yukarıda yazdıklarım kendi oluşturacağın m kodları için geçerlidir.

Son düzenleme:
g kodlara yazdım fakat rölemi cektiremedim cıkıs da atadım 6 nolu pini atadım ama olmadı

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    37.2 KB · Görüntüleme: 31
g kodlara yazdım fakat rölemi cektiremedim cıkıs da atadım 6 nolu pini atadım ama olmadı
m7 havayı açar
m8 suyu açar
m9 ikisini birden kapatır
m8 output 3 atamışsınız output sekmesinden de output3 e karttaki çıkış pinini atamanız gerek mdi m8 yazdığınızda aktifse pasif veya pasif ise aktif olur. m9 ilede kapatırsınız

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri