Sizde de böyle mi?

ibora

Usta Üye
İşletmemizde pek çok elektrik-elektronik ve mekanik teknisyeni arkadaşlarımız var. Mekanik teknisyeni arkadaşlardan da pek çoğu elk-elektronik kökenli. Kişisel gözlemim: elektrik-elektronik kökenli mekanik teknisyeni arkadaşlar nedense diğerlerinden daha başarılı oluyorlar. Bunun da sebebi olarak kanaatimce olayların elektriksel yönlerini de görebilmeleri. Yani mekanikte herşey gözünüzün önünde gerçekleşiyor. Makinadaki bir böşluğu, hasarlı bir rulmanı görme şansınız var. Ama olayların bir de dokunamadığınız, göremediğiniz tarafı var. Etkilerini ancak hissetmeniz gerekli. Bir de sınırlı ölçüde ölçüm yapabilirsiniz. Makina elektrik-mekanik aksamlarıyla bir bütün olduğundan bu arkadaşlar daha başarılı oluyorlar diye düşünüyorum.
Bu konuda sizlerin düşünceleriniz nelerdir, öğrenmek isterim.

genellikle söylediklerine katılıyorum arkadaşım ,, bende lise zamanımda geçen yıl bir makina firmasında staj yapmıştım fakat firma ürünleri makina olsa bile elemanların mekanik teknisyen veya tekniker olmadıklarını gördüm , çalışan bütün elemanlar elektrik-elektronik teknisyen ve teknikerlerinden oluşmaktaydı ve sorun ne olursa olsun çözülebiilen en kısa sürede mantık ve beceri çerçevesi içinde çözülüyordu.. iyi forumlar :))

olayları kafada simule olayı var :) Belki bundan dolayıdır.

İşletmemizde pek çok elektrik-elektronik ve mekanik teknisyeni arkadaşlarımız var. Mekanik teknisyeni arkadaşlardan da pek çoğu elk-elektronik kökenli. Kişisel gözlemim: elektrik-elektronik kökenli mekanik teknisyeni arkadaşlar nedense diğerlerinden daha başarılı oluyorlar. Bunun da sebebi olarak kanaatimce olayların elektriksel yönlerini de görebilmeleri. Yani mekanikte herşey gözünüzün önünde gerçekleşiyor. Makinadaki bir böşluğu, hasarlı bir rulmanı görme şansınız var. Ama olayların bir de dokunamadığınız, göremediğiniz tarafı var. Etkilerini ancak hissetmeniz gerekli. Bir de sınırlı ölçüde ölçüm yapabilirsiniz. Makina elektrik-mekanik aksamlarıyla bir bütün olduğundan bu arkadaşlar daha başarılı oluyorlar diye düşünüyorum.
Bu konuda sizlerin düşünceleriniz nelerdir, öğrenmek isterim.

size tamamen katılıyorum.Birde yöneticileri ikna edebilsek iyi olacak.Hele işten anlamayan birisi ise yandın.

Genellikle elektrik teknikeri veya mühendisi bakımcılar daha başarılı. Elektronik altyapı biraz ardışık çalışma sistemini anlamayı ve geniş resme bakmayı kolaylaştırıyor.

Mekanik-elektrik arıza Bakım ekip elemanı olarak problemleri yerinde gören,çözüm üreten kişiler olarak tecrübe edindikçe sorunun çözülme süresi kısalıyor. Mekanikçi işi başından def etmek için arıza elektrik arızası deyip kaçmadıkça yada tersi olmadıkça uyum içinde çalışıldıkça sorunlar kolay çözülüyor. Bir elektrikçinin göremediği bir detayı mekanikçi görebiliyor uyumlu bir ekip çalışması ile çözülemeyecek sorun yoktur diyorum.
Mühendisler bu işten pek anlamaz bazen gelip bakarlar soru sorarız kaçarlar :) Onlar sadece periyodik bakım formlarını doldururlar,bilgisayarda oyun oynarlar :)

Mekanik-elektrik arıza bakım ekip elemanı olarak problemleri yerinde gören,çözüm üreten kişiler olarak tecrübe edindikçe sorunun çözülme süresi kısalıyor. Mekanikçi işi başından def etmek için arıza elektrik arızası deyip kaçmadıkça yada tersi olmadıkça uyum içinde çalışıldıkça sorunlar kolay çözülüyor. Bir elektrikçinin göremediği bir detayı mekanikçi görebiliyor uyumlu bir ekip çalışması ile çözülemeyecek sorun yoktur diyorum.
Mühendisler bu işten pek anlamaz bazen gelip bakarlar soru sorarız kaçarlar :) Onlar sadece periyodik bakım formlarını doldururlar,bilgisayarda oyun oynarlar :)

Mühendislerin bu işlerden anlamadığını yazmışsınız siz zannediyorum işinin ehli ve tecrübeli mühendislerle karşılaşmamışsınız.

Mühendislerin bu işlerden anlamadığını yazmışsınız siz zannediyorum işinin ehli ve tecrübeli mühendislerle karşılaşmamışsınız.

İllaki her insan yaşadıklarını,tanıdıklarını,gördüklerini,bildiklerini yazar. Bir insan bir şeyi değerlendirirken az önce saydıklarıma göre değerlendirir. Düşüncelerin doğruluğa yaklaşımı saydıklarımın büyüklüğüyle alakalıdır kimsede bu özellikler çok büyük olmadığına göre yani mükemmel insan olmadığına göre haliyle değerlendirmelerde tam doğru olmuyor :rolleyes:

Mühendis yada teknisyen olmuş önemli değil. Ben bir teknisyen olarak çok saygı duyduğum bir elektronik müh. arkadaşım vardı ben ondan okadar çok şey öğrendim ki. Ama bir müh. daha tanıdım entegreyi görse kırkayak sanır. Kişinin başarısı öncelikle o işi sevmesi ile başlar.
Gelelim asıl tartışma konumuza. İdeal olan mekanikçi ve elektronikçinin birlikte çalışması. Ben o kadar çok arızada mekanikçiyi yönlendirdim ki, hatırlamıyorum bile. Ama bir de şu oluyor: Siz bütün mesleki birikiminizi, olanca tecrübenizi kullanıp bir rulman yada triger kayışta problem olduğunu tesbit ediyorsunuz. Ama adam size itibar etmiyor. İşte böyle oldumu ben çıldırıyorum. Madem itibar etmeyeceksin, beni niye çağırıyorsun. Ama şükür ki, bizde böyle kişi sayısı çok az. Çoğunluk bizlere bir bilirkişi edası ile yaklaşıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri