Sizce Yildirim Depolanır mı?

Hocam düşünce güzel ama yüksekteki elktriğin depolanamsı şuan imkansız gibi görünüyor ama yıldırım toprakla temasa geçtiği için belki depo edilebilmesi çalışmlar sonunda mümkün olbilir...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
valla varsa depolayabilen önce 220 voltu depolasın çünkü ben sadece 220volt üzerinden bir çok projem var ama elektriği depolayan bir mantık bulamıyorum

Bu Konu Benİ İlkokul 5. Sinifdan Berİ İlgİlendİrmİŞtİr. Fakat O GÜnkÜ Bİlgİlerİmle Bunu Bozuk Bİr Florasan Balastina Depolamayi DenemİŞtİm. Deney BaŞarisiz Oldu ÇÜnkÜ YaptiĞim Paratoner HİÇ Bİr Zaman Yildirimi Çekemedİ :d İyİkİde ÇekmemİŞ. Belkİde Depolamaya ÇaliŞmak DoĞru DeĞİldİr DÜŞtÜĞÜ Anda Kullanmak Dahami Uygun Olurdu Acaba. Buna Kafa Yoralim Bİrazda

yılıdırım elektrik olarak boşalmadan önce buluttayken depolamak daha mantıklı.
hem boşalma anında birikmiş bir yükü depolayabilmek daha zor onun yerine yük birikmeden onu depolamak daha kolay olmalı.

Arkadaşlar bu konuda yer verdiğiniz yıldırımı depolamak değil bu teknolojide bir bin yıl daha gecse gercekleşmeyecek bir olay.Bunu düşünmek bile mantık dışı.

ben işin kolayına kaçıp, arama motoruna arattım;
Alıntı; tübitak bilim ve teknik dergisi

Yıldırımdan elektrik enerjisi üretmeyi düşünüyorum. Bu enerjiyi transformatörle kullanıma sunabilir miyiz? (Gökhan Bingöl)

Öneriniz ilk elde akla, kontrolsüz güç, güç değildir� deyimini getiriyor. Çünkü, bu enerji kaynağı kısa süreli patlamalar şeklinde gerçekleşiyor ve nerede, ne zaman yer alacağı bilinmiyor. Herşeye rağmen, bu güç kaynağını kontrol altına alacak bir düzenek geliştirmek mümkün. Fakat önemli olan şu ki, böyle bir düzeneğin kullanımı ekonomik değil. Gerçi bir yıldırımın gövdesindeki akım (I) 104 amperi, gerilim (V) ise 105 voltu bulabiliyor. Fakat deşarj süresi kısa, diyelim 1 saniye kadar. Dolayısıyla, bulutla yerküre arasında alışverişi yapılan toplam enerji (VIt) miktarı 109 joule. Halbuki, örneğin petrolün enerji yoğunluğu 5x107J/kg kadardır ve bir yıldırım düşmesinde deşarj olunan 109 joule'lük enerji, 20kg petrolde vardır. Bir başka açıdan yaklaşır ve tümünün kullanılabildiğini varsayacak olursak; bu, 277kWsaat'e eşdeğer bir enerji miktarıdır. Düzeneğin, yıldırımların sıkça düştüğü bir yerde konumlandırıldığını düşünelim ve yılda 100 adet yıldırım yakaladığını varsayalım. Yıllık toplam üretimi, 27,700kWsaat olur. Yılda 8760 saat bulunduğuna ve bir güç santralı yılın ortalama olarak %80'inde, yani 7,000 saat çalışmaya hazır olduğuna göre, düzeneğimiz, 4kW gücünde bir jeneratöre eşdeğer olacaktır. Yani maliyetinin, bu güce sahip bir jeneratörün maliyetini aşmaması gerekir. Fosil yakıtlara dayalı jeneratörlerin kW kapasite maliyeti 2,500YTL civarında olduğuna göre, yıldırım santralı�mızın maliyeti, 10,000YTL'nin altında olmak zorundadır. Söz konusu düzeneği tasarımlamak mümkün, fakat üretimini bu maliyetle gerçekleştirmek zordur. Hem de bu düzenek, yıldırım düştüğünde çalışıp, aksi halde çalışmayan, yani kesintili ve enerji temini açısından güvenilmez, bir güç kaynağı oluşturacaktır. Yıldırım düştüğünde alınan enerjiyi depolayıp, zaman üzerinde yaygın olarak kullanalım derseniz; elektrik enerjisinin depolama masrafı maliyeti misliyle arttırır.

Vural Altın

arkadaşlar ben bir bilim adamından dinlemiştim; ona elektriği kim buldu diye sordular O da: kimse bulmadı elektrik insanlık tarihi kadar eski demişti. hatta bir örnek vermişti. Çok eski zamanda yaşayan insanlar hazinelerini koruyabilmek için yıldırımı taşlardan yaptıkları kondansötörlere depolayıp bunları kullandıklarını örnek vermişti. olabilir neden olmasın ki. bir şimşek çakmasında 200 bin amper gibi bir akım meydana geldiğine göre depolanabilse iyi olur.

arkadaşlar oktaykupur arkadaşıma ben candan katılıyorum depolamak cidden saçmalık vede imkansızz imkansız diye bişey yoktur demeyin lütfenn ama sadece bir insan çıkarkii buda yaklaşık beyninin en az %35 40 ından fazlasını kullanan belki bu bir çözüm bulurr. veya saçma gelecek ama beyin gücüyle yıldırımı kontrol edebilir buna sakın gülmeyin ki ben çok ama çok ciddiyimm

Olmayacak diye birşey yok. Allah izin verirse bir gün mutlaka olur.

ya siz hiç bu sözleri duymadınız mı şu imkansız bunu hayatta yapamazlar diye ama sonunda bi bakıyosun olmuş.
ya örnek olarak cep telefonu olmadan önce sana dağın başında evi arayacaksın deseler sen inanırmıydın bunada kesin imkansız derdin aynı bunun gibi bişey şu gelişen teknolojide artık hiçbir şeye imkansız diyemez hale geldik ve bence yıldırımın depolanması yakında gerçekleşir diyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,918
Son üye
mustafa 909

Yeni konular

Geri