sizce kaçak nerde

dün bi arızayla karşılaştım su borularından suyla beraber elektrik akıyordu bayağı insanın elini gıdıklıyor korkutuyor su ile nötr arasında 40vac gerilim vardı evdeki topraklı pirizin topragı ile nötürü arasında 3 volt okunuyor pirizleri kontrol edince fazdada nötrde de kontrol kalemi yanıyor binada devreye alıcılar girince dairelerdekilambalarda kısılmada oluyor nötr sornunu teyit etmek için ana kofradan nötürü sıyırdım ordada kontrol kalemi yanıyor tabi bu durumda nötürde sorun olduğunu ilgili kuruluşa haber verilmes,i gerektiğini söyledim arkadaşlar gelmiş üst dairedeki kullanılmayan evin giriş sigortasını almış arıza giderildi demiş herşey normale bindi demiş görülen yerlerde su borularında felan topraklamada yoktu zaten arıza ara ara yapıyordu sizce tekrar yapacakmı ben bidaha eve gidip bakmadım soru1: binada ne arıza oloursa olsun sağlıklı bir nötürde kontrol kalemi yanarmı soru2:musluklara hiçbir baglantı yok kabul etsekte elektrik suya nasıl karışabilir

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
nötr de kontrol kalemi ya tedaş trafosundaki işletme nötrünün zayıflığı ya tesisatınızdaki arıza yada sizde biriken statik elektriğin kontrolkalemine verdiği faz ile ancak yanar sıralamış olduğum tüm sorunları bizzat ve sürekli yaşadım ve yaşıyorum ben ce tesisatınızdaki sorun giderilmemiştir kanaatindeyim su borusuna sadece görünen kısımlarına bakarak temas yok diyorsunuz peki görünmeyen kısımlarında temas varsa yada aynı su tesisatının yan komşu tarafındanda ana hattı kullanılıyor ve o komşudaki kaçak suyunuza yansıyorsa veya zenindeki kayalık dikkate alındığında topraklamadaki kaçak elektrik nötr olmuyor çubuk yada levhanıza sızan bir suyun statik enerjiyi tesisatınıza dolayısı ilede suya göndermediği ne malum

soru1: binada ne arıza oloursa olsun sağlıklı bir nötürde kontrol kalemi yanarmı

1 yıllık elektrikçi olarak konuşuyorum ki bildiğim kadarıyla nötr trafonun yıldız uç denilen ucunun topraklanmasıyla yapılır.Ve yine bildiğim kadarıyla evdeki alıcıya dengesiz bir akım gelmiyorsa veya faz nötr arası kaçak yoksa nötr de kesinlikle enerji olmaz.bu sebebten dolayıda kontrol kalemi yanmaz.

soru2:musluklara hiçbir baglantı yok kabul etsekte elektrik suya nasıl karışabilir

benim görüşüm bina eski ise su tesisatını çeken kişi çelik boru ile su tesisatı kapılmıştır.tesisat yapımı sırasında boru döşemek amaçlı duvarı kırdığı sırada belki iki buvat veya her neyse arasındaki elektrik borsusunu kırıp kaploları koparmıştır.sonrada kendi imkanları ile kabloları bağlamıştır.bu bağlantı sırasında faz kaplosunun bağlantı yeri çelik boru ile temas etmiştir.ve sıvanın altında kaldığı için kimse fark etmemiştir.bu arada saf su yalıtkandır.içinde bi takım karışımlar bulunan su çok kötü bir iletkendir.bu yüzden 220 v tun sadece 40 v luk bir kısmını taşıyor olabilir.

Not:amacım bilgi vermek veya sorunu gidericek bi şey söylemek değil sadece fikrimi söylemekti.hatam varsa özür dilemeyi borç bilirim.şunuda bilinki henüz 1 yıllık elektrik elektronik bölümü öğrencisiyim.

tamam hoş ama kopuk olmayan direkte gevşemeyen oksitlenmeyen bir nötr iletkeninde heralde kontrol kalemi yanmaz dimi adamlar normal demişya haniolaki o sigortayı alınca elektrik kesilmiş olsun tekrar takınca nötüre elektrik gelmesi nötr hattında problem olduğunu göstermezmi sizce arkadaşlar yapılan işlem sinekleri öldürmüş bataklığı kurutmamış dimi

yakınlardan veya ag Şebeke üstünden yüksek gerilim hattı geçiyormu
ozaman da nötürde enerji görebilirsin

evet yeni yorumlar bekleniyor

oturmuş olduğun binanın başka dairesinden topraklama kablosunu su borularına bağlamış olabilirler

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri