Sizce Bu Trafo Yeterli mi? Hesaba kuvvet!

fearalive

Üye
Bir un fabrikasına için öğütme ünitesine ait kurulu motor gücü 1.980 kW

100 kW kadar rezerv yük ihityacı ve %70 talep faktörü olacağını hesap ederek;

P=(1.980+100)*0,7 = 1.456 kW

I=P/(kök3xUxcosq) = 1.456 kW/(1,73x380x0,98) = 2.260 A

Trafo Gücü için S=1.456/0,95= 1.532 kVA (Kompanzasyonun yapılarak cosq düzeltme faktörünün minumum 0,95 te tutulacağını varsayıyorum.)

Görüldüğü üzre değerlerim çok limitte kaldı. Yani burada 1600 kVA bir trafo ve 2500 A giriş şalteri kullanabilirim gibi görünüyor.

Bana kalsa 2000 kVA trafo ve 3200 A AG şalteri kullanırım fakat malum maliyetler açısından 1600 kVA nın yeterliliğini iyce irdelemem gerek.

Siz ne dersiniz bu konuda ??

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Almayı düşündüğünüz trafoyu çok iyi soğutabilirseniz neden olmasın ki!.. Ama Biraz kritik gibi geldi. Ancak trafoyu hazır almayıp yeni sipariş verecekseniz gücünü biraz daha arttırabilirsiniz.

Ben bir yem fabrikasının elektriğine bakıyorum. Bence söz konusu Fabrika olduğunda %70 talep faktörü almak son derece riskli gün gelir %100 'e yakın çalışma olabilir. Birde ummadığınız ilave güçler devreye girerki 2000 kVA bile sizi zorlar.
Kesinlikle iyi düşünün derim....

Bence çok riskli bir karar olur bu,ileride yatırım yapmayı dusunurseniz salter degısecek hesaplar degısecek projesı degısecek vs. bir suru masraf olacak,kesinlikle 2000 kVA almanızı tavsiye ederim.
Kaldıki ilerde yatırım yapmadıgınızı farzetsek bile özellikle yaz aylarında 1532/1600= 0,95 yüzde 95 yükte çalıştırmak trafonun ömrünü azaltacaktır.

Bence çok riskli bir karar olur bu,ileride yatırım yapmayı dusunurseniz salter degısecek hesaplar degısecek projesı degısecek vs. bir suru masraf olacak,kesinlikle 2000 kVA almanızı tavsiye ederim.
Kaldıki ilerde yatırım yapmadıgınızı farzetsek bile özellikle yaz aylarında 1532/1600= 0,95 yüzde 95 yükte çalıştırmak trafonun ömrünü azaltacaktır.

Ben bu % 95 olayını anlayamadım. Biraz daha açarmısınız. Senelerdir üretimini yaptığımız cihazların trafoları % 100 de çalışmaktadır ve herhangi birisine birşey olduğuda yok. Bakımsızlıktan arızalanan trafolar hariç tabiki.

Foucault veya Eddy akımları; Normal olarak tam yüklü transformatorlerde nominal kayıpların %10 u kadardir ,ancak harmonik miktarların karesi kadar bu kayıplar artar.
Bunun sonucunda yüksek işletme sıcaklıkları ve transformator ömründe azalma meydana gelir.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,925
Son üye
Taylor Quinntin

Yeni konular

Geri