Sizce bu işin bedeli ne olmalıdır?

CaFFeiNe

Üye
9602.jpg

Merhaba yukarıdaki gibi bir pano imal ediyorum, ölçüleri 95x75cm malzemeler resimde göründüğü gibi ve bu panoyu üretilen makinaya monte edip makina üzerindeki motor sensör vs. bağlantılarınıda yapacağım, makinada 6 adet motor, 8 adet endüktif sensör, 8 adet swiç, 6 adet rezistans var.

Böyle bir işin bedeli sizce ne olmalıdır? malzemeler hariç sadece işcilik olarak

teşekkürler

İşin bedelini soruyorsunuz ama bizler için bir rakam söylemek zor gibi.
bunun bedelini belirleyen bazı faktörler şöyle:
makineyi gördüyseniz;
* makine - pano arası uzaklık
* makine üstü bağlantı yapma kolaylığı
* çalışma yeri ve şartları
* iş yapılan sektör
* işi yaptığınız firma ve büyüklüğü
bunlardan sonra bu iş için harcayacağınız iş saatlerini tahminen hesaplayın. (atölye çalışması + saha çalışması) test için süre ayırmayı unutmayın. saat başı ücret belirleyin.
ulaşım ve nakliye giderini hesaplayın
kar miktarını ister sabit ister bu masrafların üzerinden bir yüzde pay olarak belirleyin.
toplamı bu işin yaklaşık bedeli verir.
kolay gelsin ve hayırlı kazançlar dilerim

Bence sonucu değiştirebilecek çok etken var.

Proje size mi ait ?
Panoyu ilk sizmi yapıyorsunuz yoksa siz alternatifmisiniz ?
Bağlantılar için çalışma ortamı nasıl, makina montajı sonrası mı yapılacak, yoksa siz yerlerini belirleyip bağlantı başkalarına mı kalacak.
Panoyu siz kendi işletmenizde mi yapıyorsunuz yoksa firmanın elemanı olup aylıklı çalışırken ben bunu kendim yapsaydım kaça yapardım diyemi soruyorsunuz ?
Ulaşım ve araştırma faslı var ki orası ayrı hesaplanacak bişey.
Bu panodan seri üretim yapacakmısınız yoksa tek pano yapılacak, başka olmayacaksa fiyat yine değişir.
Bunlar gibi birçok etken varki bunu ancak siz bilebilirsiniz.

Eklemek gerekirse elinize sağlık, güzel işçilik çıkartmışsınız.Bi güzellik daha yapın anlaşılır projesini pano içine bırakın.Arızayı ararken çok lazım oluyor, projeyi bulamayınca pano yapanla tanışma ihtiyacı duyuyoruz :)

Mehmet

peki şimdi sorularınızı cevaplamaya çalışayım ve böylece kendi sorumun cevabını bekliyim :)

@7adet7
* makina-pano arası uzaklık yok yani pano makina üzerine monte ediliyor, makina ayrı pano ayrı bir yerde değil
* makina üstü bağlantı kolaylığı normal, makina 3.5x3metre boyutlarında
* çalışma yeri ve şartları iyi fakat bu işi mevcut işimin yanında ikinci iş olarak yaptığım için (boş zamanlarımı harcadığım) biraz zorlanma var
* iş yapılan sektör tekstil
* iş yaptığım firma yurtdışına makina üreten bir firmanın fason üretimini yapıyor
* ulaşım nakliye gibi sıkıntılar yok
* saat başı ücret nedir bu gibi işlerde bilgim yok (özellikle bunuda cevaplarsanız sevinirim)

@speedy0975
* projeden kasıt panonun elektrik şemaları vs. ise bana ait diyebiliriz
* panoyu ilk ben yapıyorum, ama iş yaptığım firma ile anlaşamazsak sonuçta gidip bir elektrikçi/otomasyoncuya yaptırabilir
* bağlantı başkalarına kalmayacak, ben yapacağım
* panoyu evde yapıyorum, firmanın elemanı değilim
* panodan şu anda 5 adet yapıyorum, senede buna benzer 8-10 pano yapıyorum diye düşünebilirsiniz, çokta seri üretim değil

bu arada teşekkürler işçiliğimi gittikçe geliştiriyorum :) panonunda autocadde projesini çizdim içine koyacağım :)

Ben olsam pano başına 1000 Tl. isterdim.Duruma göre pazarlığım olurdu.

Mehmet

Çok temiz iş, tebrikler. Ben 2000TL alırdım ama bence herkesin yapabileceği şeyler yapma. Ya da malzeme fiyatlarını da hesaba katarak fiyat vereceksin ve farklı yöntemler kullanarak maliyeti azaltıp karını arttıracaksın ki yaptırana yük olmadan fazla para kazanasın. Bazı durumlarda insanlar PLC kullanıyor mesela yaptığı iş sensörden sinyal gelince uyarı ışığı yakmak. Bunun için PLC kullanılır mı hiç ya. PIC kullan 10TL te mal et, 500TL al. Adam zaten 1000TL ye razıysa hem o kazandı hem sen... Olay bu

malzeme ondan işçilik senden ise 1500 lira çıkar bence 3 iş gününde de biter sanırım.

Saat başı ücret derken, senin çalışma saatin kendine göre kaç para eder? bunu senin bilmen lazım. bu da çalıştığın sektördeki durum + sendeki bilgi + pratik + doğru uygulama yeteneğine bağlıdır.
ama madem malzeme sana ait değil arkadaşların belirttiği gibi 1000 TL uygun gibi

Bu işi Piyasada yaptırsa.500 tl pano montajına öder. makinenin durumunu bilmiyorum ama en fazla 750 tl de makinedeki işçiliğe öder.
sensorler swicyh v.s için klavuz ları sen açmıyorsan bu fiyatlara mesela ben bu işi cok rahat yaparım
arkadasların dediği gibi bu işler artık oyle kolay değil
sebebi ise 4 eleman calıstırıyorum bos oturucagına 2 tanesi 4 günde işi bitirse cok güzel para bir işletme için siz evinizde vergi,yok kira yok stopaj yok ssk yemek maas giderleriniz olmadığı için rahatsınız istediğniz parayı vermez ise yapmayabilirsiniz....

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri