Siz Olsanız Hangi Kablo Kesitlerini Seçersiniz

ayyildizim

Üye
Arkadaşlar böyle bir durumda 1,2 ve 3 nolu kabloların kesitlerini siz ne seçersiniz. Saygılar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
1 için 3x35 +16 mm
2 için 3x25 +16 mm
3için 4x4 mm lik kablo

Sayın ayyıldızım

Yük akımlarını tek tek hesaplayınız. Yük akımlarına göre hat akımlarını bulunuz. Çekilen akımlara göre kesiti hesaplayınız ve gerilim düşümü hesabı ile de kontrol ediniz.

Sayın ayyıldızım

Yük akımlarını tek tek hesaplayınız. Yük akımlarına göre hat akımlarını bulunuz. Çekilen akımlara göre kesiti hesaplayınız ve gerilim düşümü hesabı ile de kontrol ediniz.

hat akımına göre yaptığım zaman sayın ateşoğlunun yaptığı gibi birşey çıkıyor. ama hesaba gerilim düşümünü kattığım zaman ve sınırı 1,5 aldığım zaman

1:120
2:70
3:10 gibi bir kesit çıkıyor. Sizce bu doğru mu?

Saygılar.

Sayın Ayyıldızım

Mekanik zorlanma ve benzeri durumlar yok ise, mesafeler kısa olmadığı için gerilim düşümüne uygun değilse, kesiti büyütmeniz gerekecektir. Hat akımına göre yaptığınız hesaptaki kesitinin bir üstünü deneyip, tekrar gerilim düşümü hesabınızı yapınız. Ek olarak, yıldız-üçgen motor vb. durumların başlangıçta çok fazla akım çektiğini düşünerekten kesiti küçük seçmeyiniz. (bu durumu göz önünde bulundurunuz.)

trifaze hatlarda gerilim düşümü sınırı 3 olarak hesaplanır.
eğer şekilde verdiğiniz geüler kurulu güç ise sn. ATESOGLU'nun dediği gibi
1 için 3x35 +16 mm
2 için 3x25 +16 mm
3 için 4x4 mm lik kablo kesitleri kurtarmaktadır. kolay gelsin.

Teşekkür ederim arkadaşlar yorumlarınız için, Sayın Yöneticininde dediği gibi mekanik zorlanmalar ve kalkış akımının yüksek olacağını düşünerek ve T1 panosundanda mekanik güçlerin beslenmesi gerektiğinden

1:70
2:25
3:6

kesitlerini seçiyorum. bilmem doğrumu yapıyorum.

saygılar.

konu hakkında bir şey sormak istiyorum. neden ilk iki pano için 3x35+16 ve 3x25+16 seçtiniz de son pano için 4x4 kablo seçtiniz. ilk iki panoda motor linyeleri olduğu için mi veya bunu nereden biliyordunuz? saçma bir soru gibi gelebilir ama kafamı kurcaladı.

konu hakkında bir şey sormak istiyorum. neden ilk iki pano için 3x35+16 ve 3x25+16 seçtiniz de son pano için 4x4 kablo seçtiniz. ilk iki panoda motor linyeleri olduğu için mi veya bunu nereden biliyordunuz? saçma bir soru gibi gelebilir ama kafamı kurcaladı.

1.2 panonun güçleri buyuk ve motor calısacagında bıraz kabloyu buyuk secmekte yarar vardır ama 3. pano da normal bır tesısat zorlama olmayacagında 4x4 kablo normal dır

gerılım dusumu formulu

tri faz için :0.0124
mono faz için :0.074

%e=0.0124xGÜÇxmesafex uzunluk/kesit
%e=0.074xGÜÇxMESAFEX UZUNLUK /KESİT

AKIM FORMULU

trifaz için

I=P/1.73XUXcosQ

mono faz

I=P/U

BURDAKI İŞLEMLER BU FORMULLERLE YAPILIYOR saygılar....

Sorunuz mantıklı, saçma değil. İnsan zaten sora sora öğrenir. Bilmemek değil, öğrenmemek ayıptır.

İlk hat akımı, hattın ilk beslendiği yerde akım daha fazla olacağı için kesit ilk tarafta daha büyüktür. Yükler dağıldıkça, hat akımı da azalacağından kesit daha küçük seçilir. Yüklenme durumu ile ilgili bir meseledir.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,925
Son üye
Taylor Quinntin

Yeni konular

Geri