Siyah Halka mıknatıs

saftilki

Üye
herkese işinde gücünde kolay gele.:
Şu bildiğimiz hoparlör mıknatısları malumunuz ısıtınca magnetic özelliğini yitirir
hal böyle olunca bu mıknatısın madenini merak ettim ferit nüve ile aynı madene çok benziyor,
zaten mıknatıslarında son aşamasında punta makinasına benzer bir makina ile üzerinden kısa süreli akım geçirmek suretiyle mıknatısa dönüşmekte,

aslen şunun peşindeyim :) büyük mıknatısları sobada yaktıktan sonra toroidal trafo yapmak
ne dersiniz bu işe??

herkese işinde gücünde kolay gele.:
Şu bildiğimiz hoparlör mıknatısları malumunuz ısıtınca magnetic özelliğini yitirir
hal böyle olunca bu mıknatısın madenini merak ettim ferit nüve ile aynı madene çok benziyor,
zaten mıknatıslarında son aşamasında punta makinasına benzer bir makina ile üzerinden kısa süreli akım geçirmek suretiyle mıknatısa dönüşmekte,

aslen şunun peşindeyim :) büyük mıknatısları sobada yaktıktan sonra toroidal trafo yapmak
ne dersiniz bu işe??
ben o mıknatısların ferrit yani demir oksit diye biliyorum ama diğer kimyasal fiziksel özellikleri nedir bilmiyorum.

deneme yanılma yöntemiyle sarıp denemek istedimde şu an 5 cm çapında magnet var onları sarması biraz meşakatli, bu konuda bilgisi olan biri doğru yoldasın derse büyük magnet toplarım,
15 cm lik EE ferit yaklaşık 500 tl ki ben daha büyüğünü yapmayı düşünüyorum, bir yandanda sinekten yağ çıkarma dönemindeyiz,

Malesef olmaz.

Toroid trafolarda sac nuve kullanılıyor diye biliyorum. Klasik EI trafolarda olduğu gibi.

Miknatisin manyetik özelliği kalktıktan sonra en önemli konu nuvenin gaus özelliği biliniyor olması gerekli. Sac nuvelerin bilindiği için hesabı ona göre yapılmaktadır.

Mıknatıs nuvesi ile bir transformatör yapılsa da sac nuveden daha kaliteli verimli olacağını sanmıyorum.

Hoparlör mıknatısları ALNICO olarak adlandırılıyor, bunun sebebi, kullanılan malzemelerin adları:
Alüminyum, Nikel, Kobalt ve tabi Demir.
Isınınca mıknatıs özelliği tam olarak ortadan kalkmaz, çok azalır.
Isıya maruz kalan mıknatıs içindeki parçacıklar giderek daha hızlı ve düzensiz bir hızda hareket ettikçe manyetik alanında bir azalma yaşar. Bu ısı enerjisi manyetik alanları karıştırır ve yanlış hizalayarak manyetizmanın azalmasına neden olur.
Benzer şekilde, eğer çekiçle mıknatısa vurursanız aynı efekti alırsınız.
Hoparlör üretiminde mıknatıslar, hoparlör malzemelerinin yerlerine yerleştirilmesi ve yapıştırılmasının ardından manyetize edilir.
Yani. Özelliği azalan mıknatısı tekrar manyetize edebilirsiniz
Toroid veya diğer nüvelerde kullanılan malzemeler tamamen farklıdır, (Mn manganez, Zn çinko).
Düşük frekanslı toroid nüvelerde @serkan_48 in de belirttiği gibi transformatör silisli sac kullanılıyor.
Eddy akımları nedeni ile mıknatısı, toroid olarak kullanırsanız nüve ısınır bu da "verimsizliğe" yol açar.

mehmet bey öncelikle ayrıntılı bir şekilde yazdığınız cevaptan dolayı ve diğer arkadaşlarada teşekkür ederim:..

bu yazınızdaki makalenin birçoğunu yıllar önce okudum, çok unutkanlık problemimde var ama siz hem tazelediniz hem ayrıştırdınız,
silisli sac araştırmam olmuştu, sac firmalarıyla görüştüm kalıpçılarla görüştüm, lazer kesim ve sujeti kesimcilerle görüştüm
velhasılı çok külfet maliyet çıkıyordu vazgeçtim,
şimdi elime bir Mikrodalga trafosu düştü bendeki şans işte oda aleminyum sargı çıktı şimdi yeniden sarıyorum,
neyse tekrardan teşekkür ederim bu konu rafa kalkabilir artık

mehmet bey öncelikle ayrıntılı bir şekilde yazdığınız cevaptan dolayı ve diğer arkadaşlarada teşekkür ederim:..

bu yazınızdaki makalenin birçoğunu yıllar önce okudum, çok unutkanlık problemimde var ama siz hem tazelediniz hem ayrıştırdınız,
silisli sac araştırmam olmuştu, sac firmalarıyla görüştüm kalıpçılarla görüştüm, lazer kesim ve sujeti kesimcilerle görüştüm
velhasılı çok külfet maliyet çıkıyordu vazgeçtim,
şimdi elime bir mikrodalga trafosu düştü bendeki şans işte oda aleminyum sargı çıktı şimdi yeniden sarıyorum,
neyse tekrardan teşekkür ederim bu konu rafa kalkabilir artık
Merhaba,bu konu ile ilgili bilgileri 1982 yılında, arkadaşlarımın hoparlör üretme çalışmaları sırasında araştırmıştım, onun için örnekte o yıllardan. İşe yaradıysa ne iyi.

Toroid için nüve makinası yine 1995 yıllarında söz konusu olmuştu. . Su jeti ve lazer kesime ihtiyaç yok, saç, rulo şeklinde sarılıyor. Temel olarak çok zorbirşey değil, ekteki linkte nasıl yapıldığnını görebilirsiniz.
"Kafaya takınca" yapılmayacak bir şey yok aslında (Sakın "para" diye başlamayın):)

Son düzenleme:
Benim ferite yoğunlaşmamın sebebi sac nüveden daha ucuz ve eddy akımının saca nazaran çok daha hızlı doyuma ulaşması yüzünden,
ferit hayatımızda yer aldı zaten,
kısacası 10 cm lik E tipi sac paketin sağladığı akıyı 5-6 cm lik ferit nüve karşılayabiliyor,
hatta yakinen bir tanıdığım kendisine rüzgar türbini için alternatör yaparken ferit I I çubuk nüve aldı, yani cıvata gibi, onlara sardığında çok güzel verim aldı hatta uğultu ve titreşimde olmadı, dizayn tasarım aynı,,,

konudan konuya geçiyorum ama bende de projeler bitmiyor,
şayet elimde olsa kendi istediğim bir kalıba ferit döktürebilsem 72 anguş'lu stator yaptırırdım,

paylaştığın videoya gelince, onu herhangi bir motorun statorun anguşlarını tornada yontunca iş görür kanımca, afganlar arc trafosu bile yapıyor onunla :)

Ferit trafolar zaten var ve kullanılıyor. Ama sürerken yüksek frekansla sürülüyor. 50 hz de verimli olmaz kanımca.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri