Sistem Kapasitif ama Ceza Faturada Endüktif

asburak

Üye
arkadaşlar merhaba ;

bi lokasyonumda sokak aydınlatması şekilde aydınlatmam mevcut. direkler ile ayfınlatma yapıyoruz. tabi kuçük çapta bir odamız var burda da biraz elektrik kullanıyouz.

öncelikle sistem direkler devrede değilken çok normal. ancak devreye aldığımda kondansatörler devreye giriyor. sonra yavaş yavaş tek tek devreden çıkıyor. malum lambanın içinde de kondansatör var ve bunlar doluyo galiba. sonra sistem kapasiteye geçiyor. buna engel olamıyuorum çünkü şönt reaktör yok.
ancak işin garibi fatura endüktif cezada geliyor. kafam karıştı. saat acaba endüktif olarak mı algılıyor.

ben çözüm olarak lambalardaki kondansatörleri sökmeyi sistemi sadece panodan kompanze etmyei planlıyorum. sizin fikriniz nedir?

şönt için hem röle değişecek hem şönt reaktör lazım. ayrıca faturada kapasite gözükmediği için ne kadar şönt bağlayacağımı hesaplayamıyorum.

saygılar arkadaşar!!

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kapasiteye ( kapaitife ) geçtiğini nasıl anlıyorsunuz ?

reaktif güç rölesinde cosq eksiye geçiyor

arkadaşlar merhaba ;

bi lokasyonumda sokak aydınlatması şekilde aydınlatmam mevcut. direkler ile ayfınlatma yapıyoruz. tabi kuçük çapta bir odamız var burda da biraz elektrik kullanıyouz.

öncelikle sistem direkler devrede değilken çok normal. ancak devreye aldığımda kondansatörler devreye giriyor. sonra yavaş yavaş tek tek devreden çıkıyor. malum lambanın içinde de kondansatör var ve bunlar doluyo galiba. sonra sistem kapasiteye geçiyor. buna engel olamıyuorum çünkü şönt reaktör yok.
ancak işin garibi fatura endüktif cezada geliyor. kafam karıştı. saat acaba endüktif olarak mı algılıyor.

ben çözüm olarak lambalardaki kondansatörleri sökmeyi sistemi sadece panodan kompanze etmyei planlıyorum. sizin fikriniz nedir?

şönt için hem röle değişecek hem şönt reaktör lazım. ayrıca faturada kapasite gözükmediği için ne kadar şönt bağlayacağımı hesaplayamıyorum.

saygılar arkadaşar!!

Sn asburak merhaba,
Armatürlerdeki kondansatörleri kesinlikle sökmemelisin. Çünkü onlar münferit kompanzasyon yaparak armatürün çektiği akımı yerinde düşürüyor dolayısıyla gerilim düşümünüde azaltıyor.
1-Sistem devreye girdikten sonra neden kapasitif eksende çalışıyor? öncelikle bu sorunun cevabını bulmalısın. Kondansatörler armatürlerin giriş klemensine monte edildiğinden muhtemelen arızalı olan aydınlatma yapmayan direkler var ve buradaki kondansatörler devrede olduğundan sistemi kapasitife sokuyor diye düşünüyorum.
2-Diğer tahminim gece gerilim yüksek olduğundan armatürlerdeki kondansatörlerin kapasitif gücü ihtiyaçtan fazla geliyor.
3-Otomatik kompanzasyon sisteminizde kademe kondansatör güçleri fazla olabilir yani sistem stabil hale gelmiyordur yani röle sürekli kondansatör devreye sokup çıkartıyordur. Bu olay aydınlatma sisteminde fazlara düşen yüklerdeki dengesizliktende kaynaklanır buna varsa yanmayan ampullerinde etkisi olacağını unutmayın.

Merhaba;
1-Ceza endüktiften geliyorsa, gereken zamanda, gerektiği kadar kondansatör devreye girmiyordur. Bunun başka izahı yok( Ya da var ama biz henüz bulamadık).
2- Rölelerin gösterdiği değere asla güvenmeyin. O işini yapsın, devreye kondansatör alsın, çıkarsın. Sayacın işine burnunu sokmasın. Çünkü, esas olan sayaç kayıtlarıdır.
3- Cosinüsfi ye de güvenmeyin. Bizim onunla pek işimiz olmaz. Bizim işimiz, Varh ile ( ya da kVarh ile)
Sizin yapmanız gereken, aydınlatmaları açmadan en az 1 saat önce, sayacı okumanız. Sonra sayacı tekrar okuyup, aydınlatmaları açmanız ve yine, en az 1 saat sonra sayacı yeniden okumanız.
Böylece, aydınlatma yokken, kaç kwh elektrik harcıyoruz, kaç kvarh endüktif reaktif çekiyoruz, ya da kaç kvarh kapasitifimiz oluyor.Ve yine aydınlatma devrede iken ne kadar ne kullanıyoruz sorularına yanıt bulmuş oluruz.
Daha sonra da elimizdeki bilgilere göre durum değerlendirmesi yaparız.
Bu arada, eğer rölemizin endüktif ve kapasitif kaydetme özelliği varsa, ya da analizörümüz varsa, kendilerine güvenmesek te, sayaçla arasında bir tutarsızlık olup olmadığını kontrol etmek açısından, röle değerlerine de bakabiliriz. Yine sayacımızın anlık cosfi gösterme özelliği varsa, röle ile kıyaslayabiliriz. Önce sorunu anlayalım, çözüme sonra bakarız.

scorpion 1. numaralı çözümün bana çok mantıklı geldi. şimdi öğrendim ki yanmayan bir hayli lamba varmış yani patlakmış. bir de yer altı beslemelerden biri kablo yani patlamış. alt yapıda da sorun var bir kısmında ama. dediğin gibi yanmayan lambalar var dolayısı ile sistem kapasitif. bu bana çok mantıklı geldi. bununla ilgili çalışma yapıp tekrar geri dönüş yaparım. scorpion ne soru sorsam hemen çözümü senden buluyorum. abi sen ayaklı elektrik kütüphanesisi. saygılar sana.mustafa bey de olaya çok doğru yaklaşmış. kesin çözüm dediği yapılır. ben sorunlarla ilgili çözüm arayacağım. tabi öncelikle bu lambalar kaç watt olur onu öğrenip lamba aldırıp bom aracı kiralayıp bu soruna el atmam lazım.

saygılar herkese ; on numarasınız

scorpion peki ceza yani faturada neden endüktif gözüküyor olabilir.. ilk başta lambaları açınca endüktif sonra kapasitife geçiyo 2 dakika falan içinde..

doğru mu anladım;

diyelim işletmemde 5000 adet florasan lamba var, bunlardan 1000 tanesi patlak, arızalı. Kondansatörler armatürlerin giriş klemensine monte edildiğinden muhtemelen arızalı olan aydınlatma yapmayan floreasanlar var ve buradaki kondansatörler devrede olduğundan sistemi kapasitife sokuyor. sistemde kapasitif %3-4 civarında gezinirken endüktif %5 civarında. anlattığım bilgilere göre işletmemde anormal bir durum var mı? patlak florasanları değiştirsem kapasitif düşer mi? kapasitifi düşürsem elektrik faturam düşer mi? düşse ne kadar düşer.

scorpion peki ceza yani faturada neden endüktif gözüküyor olabilir.. ilk başta lambaları açınca endüktif sonra kapasitife geçiyo 2 dakika falan içinde..

Hava karardığında günde 1 kez devreye girmeyle geçici rejim(birkaç sn) olarak seyreden bir durum sizi cezaya sokmaz. Daha önce uyarmış olduğum konulara dikkat ettikten sonra ölçüm yapıp sonuçlarını sayaç endeksi ile mukayese ediniz. Önemli olan faturada yazan değerler yani sayaç endekslerinizdir.

doğru mu anladım;

diyelim işletmemde 5000 adet florasan lamba var, bunlardan 1000 tanesi patlak, arızalı. Kondansatörler armatürlerin giriş klemensine monte edildiğinden muhtemelen arızalı olan aydınlatma yapmayan floreasanlar var ve buradaki kondansatörler devrede olduğundan sistemi kapasitife sokuyor. sistemde kapasitif %3-4 civarında gezinirken endüktif %5 civarında. anlattığım bilgilere göre işletmemde anormal bir durum var mı? patlak florasanları değiştirsem kapasitif düşer mi? kapasitifi düşürsem elektrik faturam düşer mi? düşse ne kadar düşer.

Sistemde otomatik kompanzasyon ve başka yüklerde varsa aydınlatma sistemindeki fazla kapasitif diğer yükün endüktif etkisini kompanze eder ve röle ona göre daha az kondansatör devreye alır. Sistemde ekstra yük yoksa endüktif yük olmadığından sistem kapasitife girer. Bu iki durumu birbirine karıştırmamak gerek.

doğru mu anladım;

durum buna cok benzıyo. lambalar floresan değil sokak aydınlatma lambaları. ilk devereye girdiğinde enduktife geçiyo röle de devereye kondansator alıyor. sonra bir kaç dakıka içinde hepsi çıkıyo ve sistem kapasitife geçiyor. burda sorun belli, lambalar patlak sistem kapasitif. fakat ceza neden endüktif. lambalar düzelince bunlar da düzelir mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,925
Son üye
Taylor Quinntin

Yeni konular

Geri