Sistem Kapasite Hesabı

uygulamalı soğutma tekniği NURİ ÖZKOL bu işin duaiyenlerinden cok iyi anlatmış anlaşılır

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Son düzenleme:
Bir klima sisteminin kaç BTU olduğunu nasıl hesap ederim?
Kısa ve detay yolları varsa çok güzel olur.
Örneğin; kabaca delta t ile hava debisi ilişkisinden, detaylı olarak kullandığın komponentlerin şu şu özelliklerini şu formüllere koyarak gibi.

Teşekkür ederim
Ustad demek istediğini anlıyorum,
Ancak şöyle bir sorun var. Senin evaporatörün hangi şartlarda 10Kw. Yani evaporasyon sıcaklığın ne?
Örnek:
Evaporatör için
Yüzey alanı: 142 m2
Bakır boru çapı :3/8
Lamel aralığı: 1.6 mm
Maksimum debi: 1400 m3/h
Evaporasyon sıcaklığı: 0 C
Süperheat: 5 K
Kondanser için
Yüzey alanı: 178 m2
Bakır boru çapı :1/2
Lamel aralığı: 1.8 mm
Maksimum debi: 2100 m3/h
Kondanzasyon sıcaklığı: 45 C
Subcooling: 5 K

Bu tarz teknik üretici bilgilerine ihtiyacın var. Eğer bu değerler elinde yok ise verdiğim bütün değerler ile oynayarak sistem kapasitesini değiştirebilirsin.
Evaporatör üzerinden geçen debiyi 1500 m3/h yaparsan eğer bu bataryadan alacağın kapasite artar. Bu durum havanın entalpisine kadar gider ki bu işin içinden çıkamazsın.
Bu hesapları çok kolay yapabileceğin CoolPack isimli programı kullanabilirsin. Bu program akışkanların karakteristik eğrilerine varana kadar hesplayabilir. Sistem oluşturmak istiyorsan bire bir programdır. Danimarka Ünivaersitesinin ücretsiz yazılımıdır.

Kolay gelsin...

Merhaba bir işletme kuracağım. Isıtma ve soğutma sistemleri üzerine imalat yapacağım. Fakat bir konu da sorun yaşıyorum. Yaptığım işin yıllarca işçiliğini yaptığım için imalat kısmında hiç sorun yaşamıyorum. Fakat teknik hesaplamalarda sorun yaşıyorum.

Serpantin, Radyatör Eşanjör, Aparey ve Ekonomizer üreteceğim. Teknik çizimlerini yapabiliyorum. Fakat bir proje istendiğinde yapamıyorum.

Müşterim benden 100 metre en 50 metre genişlik 5 metre de yükseklikte bir alanı ısıtmamı istiyor. Bunun için öyle bir radyatör tasarımı yapmam lazım ki içinden 150 derece kızgın buhar geçen bir radyatör ve bir fan kurarak tüm bu alanı 20 ya da 30 derece de ısıtmam gerekiyor. İnternette bazı formüller buluyorum. Çözüm gözümün önünde fakat formüllere anlam veremediğim için hesaplama yapamıyorum. allah aşkına bana yardım edin. Beni en azından yönlendirirsiniz belki bir yere. Ben bu hesabı nasıl yapacağım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri