Sirkülasyon pompası basınç yapmıyor.

Gn35

Üye
Merhaba arkadaşlar elimde bulunan Alarko nvpo 26-P sirkülasyon pompasını güneş enerjisine basınç arttırması için taktım ancak hiçbir sonuç alamadım. 3 kademeyide kullandım ters düz yaptım sonuç değişmedi. Sirkülasyon pompası basınç işlemi için kullanıma uygun değilmi acaba?

Ekli dosyalar

• images (3).jpeg
    images (3).jpeg
    21.1 KB · Görüntüleme: 16
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba arkadaşlar elimde bulunan Alarko nvpo 26-P sirkülasyon pompasını güneş enerjisine basınç arttırması için taktım ancak hiçbir sonuç alamadım. 3 kademeyide kullandım ters düz yaptım sonuç değişmedi. Sirkülasyon pompası basınç işlemi için kullanıma uygun değilmi acaba?
Sistemin havasını aldınız mı? Pompa sistemlerinde boru çapları , basma yüksekliği gibi başka etkenlerde önemli.

Bu pompaların içinde seramik parçalar olduğunu biliyorum. Çok fazla susuz çalıştırmayın motor aşırı ısınır ve bir süüre sonra yanabilir. Çalıştırdığınız zaman göbeğinde bulunan vidayı düz tornavida ile açarak pompa çalışırken havasını alabilirsiniz. Bunu yaparken yavaş olun buradan bir miktar su gelebilir. sizi yanıltmasın.

Yanlız dikkat edin tesisattaki su soğuk bile olsa pompa boşta çalıştığı için ısınmış ve o bölgede varsa suyun sıcaklığını arttırmış olabilir dikkat.

Üstteki vidayı gevşeterek aldım havayı olmadı vidayı komple söktüm oradan su geliyor ama cılız bir şekilde basınç hiç yoktu
Birde çalparalı çekvalf bağladım bastığı yöne açık olacak şekilde ama hiçbir şekilde basınç oluşmadı.
Bu arada pompayı dikey değil yatay olarak bağladım bunun bir önemi varmı acaba

Son düzenleme:
Bu pompaların basma basınçları ( head pressure ) düşük diye biliyorum bu nedenle basinclandirma icin kullanamazsiniz. Bunun ucuna bir dus basligi baglasaniz zor basar.

Asagida pompanın devirdaim edecegi su debisi ve solda çıkabileceği basinc gorunuyor.

3. Devirde bile yarim bar zor verir.

Screenshot_20200513-233556.png

Bu pompaların basma basınçları ( head pressure ) düşük diye biliyorum bu nedenle basinclandirma icin kullanamazsiniz. Bunun ucuna bir dus basligi baglasaniz zor basar.

Asagida pompanın devirdaim edecegi su debisi ve solda çıkabileceği basinc gorunuyor.

Ekli dosyayı görüntüle 64536
O zaman hidrofor diyeceksin herhalde mevzunun çözümü. Söylemeden kaçmışsın [emoji3]

Aklımda kapalı kaldıgı kadarı ıle, bu pompalar kapalı sıtemde ve 0.30 bar civarı bır basıncla çalısır

Benim bu mevzuda akşama bir sorun takıldı . Yaşı 40 ın üzerindeki arkadaşlar bilir . Eskiden banyolarımızda sobalı ve sıcak su kazanlı su ısıtma sistemleri vardı . Sıcak su kazanı da banyonun içinde tavana yakın bir seviyeye konumlandırılırdı . Pompa falan kesinlikle yok . O noktadaki yükseklik ile sıcak su sistemi gayet güzel su hattından musluğa kadar sorunsuz gelirdi . Şimdi bu arkadaşın evin çatısındaki yükseklik mertebesindeki depoda bulunan sıcak suyun daha yüksek irtifanın verdiği enerji ile su hattını çok daha rahatça dolaşabilmesi lazım . Pompa falan ne gerek .
https://www.tesisat.org/gunes-enerjisi-ile-sicak-su-hazirlama-sistemleri.html
Bu siteyi baya inceledim değişik sistemler hakkında ( Şahane bir site ) . Şöyle bir ibare geçiyor :
Doğal dolaşımın iyi olabilmesi için bu boruların çaplarının 25 mm’den küçük olmaması gerekir.
Doğal dolaşımlı açık devreli sistemler havalık borusu ile atmosfere açıktır. Bu yüzden basınçları düşüktür. Toplayıcıya yakın en üst katta çeşme vb. kullanım yerlerinde yeterli debinin akmaması problemi vardır.

Arkadaşında bu sistem için kullandığı pompa ( sirkülasyon pompası ) da büyük ihtimal sıcak suyun kullanım mekanlarına basılması için değil , ısı transfer sıvısının kendi içindeki çevrimini sağlayan bir pompa ( Tabi ki bu arkadaşın açık çevrim sisteminden tamamen farklı bir sistem ) . Yani aslında pompalı sistem tamamıyla bir tarafı kapalı çevrim olan eşanörlü bir sisteme benziyor .
1589433971558.png

Son düzenleme:
Tüm cevapların sonucunda boşa uğralm
Benim bu mevzuda akşama bir sorun takıldı . Yaşı 40 ın üzerindeki arkadaşlar bilir . Eskiden banyolarımızda sobalı ve sıcak su kazanlı su ısıtma sistemleri vardı . Sıcak su kazanı da banyonun içinde tavana yakın bir seviyeye konumlandırılırdı . Pompa falan kesinlikle yok . O noktadaki yükseklik ile sıcak su sistemi gayet güzel su hattından musluğa kadar sorunsuz gelirdi . Şimdi bu arkadaşın evin çatısındaki yükseklik mertebesindeki depoda bulunan sıcak suyun daha yüksek irtifanın verdiği enerji ile su hattını çok daha rahatça dolaşabilmesi lazım . Pompa falan ne gerek .
https://www.tesisat.org/gunes-enerjisi-ile-sicak-su-hazirlama-sistemleri.html
Bu siteyi baya inceledim değişik sistemler hakkında ( Şahane bir site ) . Şöyle bir ibare geçiyor :
Doğal dolaşımın iyi olabilmesi için bu boruların çaplarının 25 mm’den küçük olmaması gerekir.
Doğal dolaşımlı açık devreli sistemler havalık borusu ile atmosfere açıktır. Bu yüzden basınçları düşüktür. Toplayıcıya yakın en üst katta çeşme vb. kullanım yerlerinde yeterli debinin akmaması problemi vardır.

Arkadaşında bu sistem için kullandığı pompa ( sirkülasyon pompası ) da büyük ihtimal sıcak suyun kullanım mekanlarına basılması için değil , ısı transfer sıvısının kendi içindeki çevrimini sağlayan bir pompa ( Tabi ki bu arkadaşın açık çevrim sisteminden tamamen farklı bir sistem ) . Yani aslında pompalı sistem tamamıyla bir tarafı kapalı çevrim olan eşanörlü bir sisteme benziyor .
Ekli dosyayı görüntüle 64543
Mutfak borularında çapak kaldığı için orada su çok az geliyor.Onun dışında diğer musluklarda ideal seviyede. Mutfak dolabını sök kır vs uğraşmak istemediğim içinde basınç arttırma yolunu seçtim ama oda olmadı malesef.

Bu arada boru çapları 20 mm malesef onlarında desibi düşük olduğu için sorun yaratabilir basınçta.
Aklımda kapalı kaldıgı kadarı ıle, bu pompalar kapalı sıtemde ve 0.30 bar civarı bır basıncla çalısır

Ekli dosyayı görüntüle 64536
Elimden gelen her şeyi yaptığıma göre dediklerinizde haklısınız basınç için yeterli değil bu pompalar.Bunun yerine hidrofor veya güneş enerjisi için olan pompalardan almam gerekiyor anlaşılan.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,170
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri