Sirkülasyon Pompalarının Isıtma-Soğutma İşleminde Fark-Basınç mı?

merhabalar,
kafama takılan bir ikilem var. bir eşanjörü ısıtan pompa sistemini fc ile kontrol etmek istiyoruz fakat bir çok kişi bunu deltaP yani fark-basınç ile yapabilirsin diyor. ben ise dönüşe koyacağım sıcaklık sensörü ile yapabileceğimi düşünüyorum.
şimdi sesli düşünüyorum, fark basınc pompanın önüne ve arkasına takılır. pompa önündeki basınc her zaman dönüşten yüksek olacaktır. çok fark oluşmasının sebebi eşenjör tıkanmıştır, filtre tıkanmıştır, sistem kurulurken usta keçeri iyice sıyırmamıştır, biyerlerde kaynak parçası kalmıştır veya pompanın basma debisi, eşanjörün geçirme debisinden büyüktür.

peki şimdi fark-basınc kullanarak ben bu fc yi nasıl kontrol ederim, ne şekilde bir kontrol ederim, pid ye bunu ne şekilde tanımlarım??

ya da

sıcaklıkla neden olmaz ne gibi sorunlar yaşarım????

değerli zamanlarını ayıran ve ilgilenen arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim,
yorumlarınızı bekliyorum =)

merhabalar,
kafama takılan bir ikilem var. bir eşanjörü ısıtan pompa sistemini fc ile kontrol etmek istiyoruz fakat bir çok kişi bunu deltaP yani fark-basınç ile yapabilirsin diyor. ben ise dönüşe koyacağım sıcaklık sensörü ile yapabileceğimi düşünüyorum.
şimdi sesli düşünüyorum, fark basınc pompanın önüne ve arkasına takılır. pompa önündeki basınc her zaman dönüşten yüksek olacaktır. çok fark oluşmasının sebebi eşenjör tıkanmıştır, filtre tıkanmıştır, sistem kurulurken usta keçeri iyice sıyırmamıştır, biyerlerde kaynak parçası kalmıştır veya pompanın basma debisi, eşanjörün geçirme debisinden büyüktür.

peki şimdi fark-basınc kullanarak ben bu fc yi nasıl kontrol ederim, ne şekilde bir kontrol ederim, pid ye bunu ne şekilde tanımlarım??

ya da

sıcaklıkla neden olmaz ne gibi sorunlar yaşarım????

değerli zamanlarını ayıran ve ilgilenen arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim,
yorumlarınızı bekliyorum =)

ısı otomasyonu yapacaksınız fark basınc ı ıle ınveterınızı suremessınız hıc bı ısede yaramaz eger basıncda anormal bır degısklık varsa ancak sıstemınızı durdurmaya yarayabılır.

fark basınc sadece ekıpman bakımı ıcın operatorun ıhtıyac duyacagı bısey pompada yada esansorde tıkanma olup olmadıgıını anlamanıza yarar urununuz ısıtmasında kullanacagınız pıd e bır ıse yarammaz

olusturacagınız pıd de eşenjordon gecırırdıgınz urunun girisine koyacagınız ısı sesorleri ile ınveterınızı kontrol edebilirsiniz.

3 adet farklı eşanjör sekonder çıkış sıcaklıgı kontrolünün resmi var konvertörle sekonder çıkış sıcaklık kontrolü yapılabilir ama bu fark basınca göre veya basınca göre değil çıkış sıcaklık değerine göre yapılır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
3 adet farklı eşanjör sekonder çıkış sıcaklıgı kontrolünün resmi var konvertörle sekonder çıkış sıcaklık kontrolü yapılabilir ama bu fark basınca göre veya basınca göre değil çıkış sıcaklık değerine göre yapılır.

çaylak arkadaşımın da yorumları benimkiyle aynı çok telekkür ederim ilgilendiğiniz için.

cemkaratepe çok teşekkürler, herşey tasarladığım gibi yani sesli düşündüğüm gibi, aklımı kıllandıran kişiler demekki firma kapışması için ortalığı bulandırıyolar veya cidden birileri bişeyleri yanlış anlatıyor.. fark basınç ile sıcaklık kontrolü benim de aklıma yatmıyor...

tekrar teşekkür ederim =))

birde şu kombinasyon olabilir enerji sarfiyatını azaltmak için sisteme 2 yollu vana takılarak sıcaklık kontrolü yapılabilir bu durumda hattın basıncını ölçerek frekans konvertörünü sürebilirsiniz. Sıcaklığa ihtiyaç olmadıgında iki yollu vana kapanır ve hat basıncı sabitlendiğinde konvertör pompayı kısarak minumum devre getirir, böylece pompa ihtiyaç olmadığında boşa çalışmamış olur. Sonuç olarak sistemin yapısına göre bu kontüroller değişebilir.

Fark basıncı ile vana üzerindeki debi ölçülür yani ne kadar su geçiyor. Bir de giriş ve dönüş sıcaklık farkını biliyorsan enerji tüketimini bulabilirsin. Bunlardan biri eksikse bulamazsın

Sirkülasyon pompa larında frekans konvertörü ile istenilen basınç değerine göre hız kontrolü yapmak istiyorum. Yapılan sistemleri incelediğimde fark basıncı ölçülüyor, bundaki amaç nedir? Sadece motor çıkış basıncını ölçerek hız kontrolü yapamaz mıyım? yardımcı olursanız sevinirim.

Sirkülasyon pompa larında frekans konvertörü ile istenilen basınç değerine göre hız kontrolü yapmak istiyorum. Yapılan sistemleri incelediğimde fark basıncı ölçülüyor, bundaki amaç nedir? Sadece motor çıkış basıncını ölçerek hız kontrolü yapamaz mıyım? yardımcı olursanız sevinirim.
Pompa dursa bile bina yüksekliğinden ötürü sensörden basınç okursunuz. Hem giriş hem çıkıştan basınç, yani fark basınç okumalısınız.

Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri