sinyal kolu bağlantısı

mrtakar60

Üye
ford festiva aracıma sinyal kolu siperiş verdim ürün elime geçtikten 10-15 gün sonra takmak istedim aldığım üründeki sinya soketinin girişi 8 li benim aracın üstündeki 6 lı dolayısı ile sinyaller çalışmadı (not sinyal kolunu farları yakan kısmı arızalı olduğu için aldım) farlar çalışıyo silecek çalışıyo ama sinyaller çalışmıyo
kabloları kesip ucuna fiş yapsam deneme yanılma yolu ile yapabilirmiyim.

merhaba
sinyal kolundakı mantıgı sıze aktarayım cozumu kolay olacak. 3 tane kablo sınyalle ılgılıdır. bır tanesı ortak uctur. sınyal kolunu herhangı bır yone donecekmıs gıbı acıp uclarıda olcu aletının bızer konumunda ıken bulabılırsın. dıyelımkı bızer ottu o uclardan bırı ortak olandır bu sefer ıkısınden bırıne degırıp bosta kalan uclara avometrenın dıger ucunu dene otmezse olcu aletı bu sefer dıgerını denedıgınde kesınlıkle otecektır. daha sonra eskı kolu tak ve ona denk gelen ucları ısaretle ve onları kesıp otekılerle eslestırdıgınde sorunu cozersın. sımdıden kolay gelsın.

Araç sinyalleri ground (şase) bazlıdır. Yani flaşör çıkışından lambalara ordan sizin sinyal kolunuza gelir. Yapmanız gereken şasede tepki veren uçları ilgili pinlere bağlamanız. Onuda eski soketi alıp yeni soketin uçlarını izoleli bir şekilde bağlamanızdır.
Sinyal lambalarınızın iç direnci büyük olduğu için bu işlemi yaparken seri lamba diye büyük gücteki bir 12/24V lambayı kullanabilirsiniz.
Sinyal lambanızı demonte ederek içindeki kablo rengine bakarsanız da bulursunuz. Araçlardaki tesisat renkleri asla rastgele renklerden seçilmez ve üç aşşağa beş yukarı aynı markada olanların ortak bileşenlerindeki renkler aynıdır.

Edit: Bazı modellerde +12V bazlı flaşörlerde olabilir.(Bazıları merkeci kontrolore bağlıdır(MCU).)

Kolay gelsin...

ford festiva aracıma sinyal kolu siperiş verdim ürün elime geçtikten 10-15 gün sonra takmak istedim aldığım üründeki sinya soketinin girişi 8 li benim aracın üstündeki 6 lı dolayısı ile sinyaller çalışmadı (not sinyal kolunu farları yakan kısmı arızalı olduğu için aldım) farlar çalışıyo silecek çalışıyo ama sinyaller çalışmıyo
kabloları kesip ucuna fiş yapsam deneme yanılma yolu ile yapabilirmiyim.

Sis farı koldan kumandalı ise size gelen sis farlı modeller için olandır.

Saygılar...

MERHABA BANA SİNYAL DEVRESİ YADA ARAÇLARDA SİNYALİ NE SAĞLIYOR İSE O GEREKMEKTEDİR. YARDIMCI OLUR MUSUNUZ ? VE ARACA FARI SIFIRDAN KURDUĞUMUZU DÜŞÜNÜRSEK AKÜ İLE FAR ARASI BAĞLANTI NASIL OLMALIDIR ?

yada şöyle söylim filaşör devresini nasıl ve nerden elde ederim tofaş araç gibi araçların ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,928
Son üye
welat karzan

Yeni konular

Geri