Sinbo fanlı ısıtıcı arızası

yeni almış olduğum sinbo fanlı ısıtıcı arızalandı burdada yetkili servisi olmadığı için ve uğraşmak istemediğim için garantiyle kendim bakiyim dedim bide size sormak istedim resimde görülen daire içine aldığım yer ısıtıcı çalişinca kıvılcım oluşumu başlıyor hemen peşinden küçük bir kıvılcım atımından sonra sıcak hava kesiliyor bunun nedeni ve çözümü hakkında bilgi verebilecek varsa sevinirim yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim şimdiden söyliyim bilen birine götürmek yerine bu benim hobim sadece teknik bilgim eksik kendim otomotiv teknikeriyim ...

Ekli dosyalar

• 20150210_171137.jpg
    20150210_171137.jpg
    766 KB · Görüntüleme: 236
Termostatın kontagindan bahstemişsin ayarlanan derecede devreyi acip kapamaya yarar sanirim termostatta bi sıkıntı var hemen devreyi açıyo yada termostatin ayari cok dusuk elle ayarini arttirdiginizi sanabilirsiniz belkide ayar dugmesi bosta donuyordur

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

ayar düğmesini avometreyle hangi ayarda kontrol edebilirim pekiği yada düğmeyi iptal edip direk bağlantı yapamazmıyım belli derecede sabit çalışması için

termostat arızalı gibi gözüküyor.

Merhaba.Resimde siyah daire içine aldığınız parça bir termiktir.Görevi fanlı cihazlarda (Bendeki mini klimada da vardı,iptal ettim,sürekli gereksiz açma yaptığı için) yeterli debideki hava giriş nozulundan (Ağızdan) çekilemezse bu parça ısınıp (Bimetal bir malzemedir,çok fazla ısınınca bir tarafa bükülüyor) kontağı açılıp seri bağlı rezistans devre dışında kalmış oluyor,yani bir nevi güvenlik elemanıdır.

Fanlı elektrikli kuvartz sobalarda (İhlas Kuartz marka soba) tam yan yattığında,örneğin bir halıda yangın çıkarmasın diye rezistansa seri olarak bağlı olan ve anında açılan bir seri anahtar vardır,onun benzeri güvenlik elemanıdır) özel pozisyonda,yan devrilme durumunda,bir anahtar bu rezistansı tam olarak devre dışında bırakır.Sizin fanlı ısıtıcıdaki ısınmanın ansızın kesilmesi bu yüzdendir,yani hava giriş yerinden hava yeteri kadar gelemiyor,rezistans fazla kızarık kalıyor ve hemen yanındaki bu termik de açıyor,hepsi budur.

Not: Bakın,bunu iptal etmek çok zor değildir,termiğin başındaki ve sonundaki bağlantıya bir jumper (Kısa devre kablosunu) direk bağlar,sonra yalıtıp izole eder ve bu elemana hiç uğramadan,elektrik akımı (220 vac) direk rezistansa gitmiş olur.Ancak bunu ben pek tavsiye etmiyorum(mini klimaya uygulayıp bunu (iptal işlemini) yaptım,ancak gözetimim altında en fazla 5-10 dk. sadece eşya kurutmada kullanıyorum,gözden uzak 24/24 saat üzerinden değildir) ,hava girişini yeterli debide emilecek şekliyle verir,önünde hiç bir engel kalmaz,içi de çok temiz ise (Tozsuz) zaten bu termik arızalı değilse hiç gereksiz açmayacaktır.Rezistans çok kızarınca bir açma yapar,o da yeterli hava girip de rezistans telinden ısıyı yeterince alıp süpüremediği zaman bu olay tam olarak olur.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Sn. Binbaşı'nın dediği gibi yeteri kadar hava alınmazsa ısı hızla yükselir eleman görevini yapar devreyi açar, fanı-motoru kontrol et rahat dönmemesine sebep ara, sorunu bulursan erken atma şikayeti ortadan kalkar.

At çöpe o markanın hangi ürünü olursa olsun bedava verseler kullanmam. Hayrına birine vereyim desen kulakların çınlar dua değil beddua alırsın.

Yazılanlara ek olarak,

Bu termik eğerki olası fan arızalanıp durursa ( bozulursa ) rezistansıda durdurmaklada görevlidir.

İptali durumunda rezistans durmayacak ve bu fanlı ısıtıcı cayır cayır yanacaktır. Sayın binbaşı üyemizinde söylediği gibi termik iptal edilebilir ancak bilgili şekilde kontrollü çalıştırılmaz ise açık bırakılıp uyunursa yada çalışır halde evden çıkılırsa büyük ihtimalle yangın çıkaracaktır. Hemen olmaz ama ya olursa.. 30 Tl lik bir cihaz yüzünden yangın çıkmasını istemeyiz.

Dikkatli olun hiçbişey canınızdan önemli değildir.

Evet,prensip olarak orijinal olan hiçbir aygıtın veya cihazın hiçbir birimini (Parçasını) iptal etmemek gerekir.Ben de ağırlıklı olarak bu konuyu işlemeye çalıştım,aslına bakarsanız.Termiğin bozuk görülüp görevini hiç yapmaması,gereksiz açması,vb. durumunda orijinali ile değiştirilmesi en uygunu olur.En doğrusu ve emniyetlisi bu olacaktır.Kolay gelsin.

sa hocam benimde aynı makinadan makinam var bende kendim yapmak istiyorum .. bende aynı fotoğraftaki termiğin üstünde bağlı olan parçadan kaynaklı bir arıza olduğunu düşündüğüm için söktüm ama adını sanını bilmiyorum siz belki bilirsiniz?
Merhaba.Resimde siyah daire içine aldığınız parça bir termiktir.Görevi fanlı cihazlarda (Bendeki mini klimada da vardı,iptal ettim,sürekli gereksiz açma yaptığı için) yeterli debideki hava giriş nozulundan (Ağızdan) çekilemezse bu parça ısınıp (Bimetal bir malzemedir,çok fazla ısınınca bir tarafa bükülüyor) kontağı açılıp seri bağlı rezistans devre dışında kalmış oluyor,yani bir nevi güvenlik elemanıdır.

Fanlı elektrikli kuvartz sobalarda (İhlas Kuartz marka soba) tam yan yattığında,örneğin bir halıda yangın çıkarmasın diye rezistansa seri olarak bağlı olan ve anında açılan bir seri anahtar vardır,onun benzeri güvenlik elemanıdır) özel pozisyonda,yan devrilme durumunda,bir anahtar bu rezistansı tam olarak devre dışında bırakır.Sizin fanlı ısıtıcıdaki ısınmanın ansızın kesilmesi bu yüzdendir,yani hava giriş yerinden hava yeteri kadar gelemiyor,rezistans fazla kızarık kalıyor ve hemen yanındaki bu termik de açıyor,hepsi budur.

Not: Bakın,bunu iptal etmek çok zor değildir,termiğin başındaki ve sonundaki bağlantıya bir jumper (Kısa devre kablosunu) direk bağlar,sonra yalıtıp izole eder ve bu elemana hiç uğramadan,elektrik akımı (220 vac) direk rezistansa gitmiş olur.Ancak bunu ben pek tavsiye etmiyorum(mini klimaya uygulayıp bunu (iptal işlemini) yaptım,ancak gözetimim altında en fazla 5-10 dk. sadece eşya kurutmada kullanıyorum,gözden uzak 24/24 saat üzerinden değildir) ,hava girişini yeterli debide emilecek şekliyle verir,önünde hiç bir engel kalmaz,içi de çok temiz ise (Tozsuz) zaten bu termik arızalı değilse hiç gereksiz açmayacaktır.Rezistans çok kızarınca bir açma yapar,o da yeterli hava girip de rezistans telinden ısıyı yeterince alıp süpüremediği zaman bu olay tam olarak olur.Kolay gelsin.
ben

Ekli dosyalar

• fotoğraf0267.jpg
    fotoğraf0267.jpg
    282 KB · Görüntüleme: 102

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,601
Son üye
AlienInc