sinüsoidal = üçgen veya kare dalga ;

Emrah

Onursal Üye
Onursal Üye
Arkadaşlar,sizce elektrik enerjisi sinüsoidal degilde,üçgen veya kare dalgayla taşınmış olsydı nasıl olurdu.
saygılaımla;

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bana göre;
Elektrik sinüs eğrisi şeklinde üretildiği için bu şekilde iletim-dağıtım yapılıyor. Eğer ki kare dalga veya üçgen dalga şeklinde üretilseydi bu şekilde iletim-dağıtım yapılardı.
Mevcut haliyle, çok çok büyük güçleri sinüs eğrisinden kare-üçgen dalgaya çevirmek (kanımca) zor.

İlginç bir fikir. Tartışılmaya açık bir konu...

Bence de tartışmaya çok açık bir konu, çok geniş, ama bildiğim su gibi regülatör tüketilirdi.

...ya sinüs egrisi şeklinde üretilmeseydi ve dönüştürmek zorunda kalmasaydık.yada neden sinüsoidal şeklinde elektrik üretiliyor.
Aslında sinüs degilde,üçgen dalga şeklinde elektrik üretilseydi,dahamı iyi olurdu...

bilerek sinüs şeklinde üretilmiyor üretim şekli zaten sinis şeklinde sanırın biraz alternatörleri incelemeniz lazım o zaman neden sinüs şeklinde olduğunu göreceksiniz

dupisk ' Alıntı:
bilerek sinüs şeklinde üretilmiyor üretim şekli zaten sinis şeklinde sanırın biraz alternatörleri incelemeniz lazım o zaman neden sinüs şeklinde olduğunu göreceksiniz

Evet, doğrudur, sonuçta siz rotora uyartım akımı ( DC akım) veriyorsunuz ve bir kuvvet uyguluyorsunuz. Bunun sonucunda stator sargılarında endüksiyon prensibine göre değişken bir manyetik alan elde edilmektedir. Buda sin. dalga formundadır.

Roboelektronik ' Alıntı:
dupisk ' Alıntı:

Evet, doğrudur, sonuçta siz rotora uyartım akımı ( DC akım) veriyorsunuz ve bir kuvvet uyguluyorsunuz. Bunun sonucunda stator sargılarında endüksiyon prensibine göre değişken bir manyetik alan elde edilmektedir. Buda sin. dalga formundadır.
arkadaşlar bende zaten aksini idda etmiyorum fakat bi şekilde uyartımı ani iniş ve çıkışlarla yapsak ve üç gen dalga elde etmiş olsak bunu yapabilirmiyiz acaba ve bunun bize katkısı ne olabilir yada zararı olurmu ???

arkadaşlar pratikte üretim merkezlerinde bunu gerçekleştirmek zor nedeni ise; elektrik ürettiğimiz makinaların şekli generatörlerin neden yuvarlak olduklarını biraz düşünürseniz daha iyi anlarsınız .

generatörleri ve rotorları kare şeklinde veya altıgen şeklinde üeretseydik bu şekilde kare veya üçgen formdaki dalga üretebilirdik. yada şimdiki kullandığımız generetörlerin çıkışına elektronik kompenentler kullanarak bunu yapabiliriz ama ne gerek var :)

sinüs şeklinde olmasının sebebi tamamen üretimim yuvarlak yapıya sahip olan generatörler ile yapılmasıdır. yuvarlak yapıya sahip generatörlerin merkezkaç kuvvetlerinden etkilenmesi (yapıları nedeniyle) en az seviyededir. bu da maliyeti düşürür.

özet olarak. en ucuz elektrik sinüsoidal eletriktir :)

Yanlışsam düzeltin ama bence dijtal olsaydı daha iyi olurdu. Nedenleri ;

1) Analog-Dijital Dönüştürücü maaliyetlerinden kurtulurduk. ( Neredeyse üretilen her elektronik parça için )
2) Bildiğiniz üzere haberleşmede enerji çok önemlidir. Ve yine bildiğiniz üzere Analog haberleşme daha fazla enerji tüketir.
3) Gürültü kontrolü ile ilgili problemler daha çoktur. Dijital de ise hata yapma olasılığı analog a göre çok daha kısıtlıdır. ( recevier açısından )
4) Gene yanlışsam düzeltin ancak birçok tanıdığım kişi bu reaktif enerji yüzünden çok çekti. Panoların yeterli olmadığını söylen çok oldu. Bir hocamın, bunun nedeninin ise TEDAŞ'ın bize sağladığı elektrikten dolayı olduğunu söylemesi ve bunun ispatını yapması beni yeteri kadar inandırdı.

Şöyle bir durum da mevcut tabi: Eğer herşey dijital olsaydı üniversitelerde ne öğretilecekti..? :) Çoğu akademisyenin verdikleri derslerde " İşaret İşleme " yi nasıl hevesle ve anlaşılması güç şekilde anlattıklarını çoğumuz biliriz.. :)

Ama ben dijital bir hayat isterdim.. ;)

blacktoot ' Alıntı:
aslında sinüs degilde,üçgen dalga şeklinde elektrik üretilseydi,dahamı iyi olurdu...

hayir aslinda sinusoidal dedigimiz olay bizim gormedigimiz tabii elektron mikroskobu haric gerilimin katsayilara bolunerek + ve - polaritelerde yonune ve siddetine bagli olarak sarsinti hareketi bu kare dalga da olabilir uçgende ama
ucgen sınusoıdal olsaydı evımıze gelen elektrık enerjısı dalgalanmalara yol acar ve alıcıları bozar...bu yuzden de regulatorlerı kullanıyoruz. arkadasında dedgı gıbı su gıbı regulator tuketılırdı...saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri