Silecek Motoru Hız Kontrol Devresi

EC01A.jpg Teşekkürler sayın tekin yapacağım sistem bu konveyörün hemen hemen aynısı olacağından sistem olarakda şişe dolum yapacağımdan dc motor konveyörü döndürmeyebilir endişesi duydum ve silecek motoruna yöneldim bilmiyorum artısı ne olur ancak dc motoru arastırdım ısınma sorunu oluyormuş galiba..

Ben mi yanlış biliyorum ? Silecek Motoru da sonuçta 12V DC çalışan bir motor. Voltajı azaltırsan devir de azalır.

Akım biraz yüksek olduğu için 2N3055 gibi güçlü bir transistör ile sürüp ayarlayabilmeniz gerekir diye düşünüyorum. Hatta böyle yaptığımı hayal meyal hatırlıyorum. Bir kaynak makinesinin tel sürme motoru idi galiba

Gene de 555 ile darbe modülasyonu kullanılarak yapılan bir örnek eski EML kitaplarından... Ancak pwm olmadan direk analog ayar yapılabilir ....

Silecek Motoru.JPG

Bende sizin dediğiniz gibi düşünüyordum ancak şöyle düşündüm madem dedim gerilim azıltarak hızı kontrol edebiliyorsak hız kontrol devreleri niye var dedim,belkide doğrudur bilmiyorum ancak internette sizin görüsten bahseden kimse denk gelmedi okuldaki hocamda dc motor olduğu için gerilim azalt dedi ama tork dşermi yada yük binince yanarmı akım fazla artarsa diye bunları düşünüyorum bilgim olmadığından araştırma sonucu pek bir şeye ulaşamadığımdan işimi sağlama almak istemiştim.Keşke dediğin gibi olsada bizde rahatlasak inan strese girdim =)Zaten motorun çalışması bile dert okulaki güç kaynakları max 1,5 aer olduğundan akü veya sağlam bir güç kaynağı lazım varsa senin önerin seve seve uygularım =)

neden AC220 reduktorlu motor düşünmüyorsunuz nette gordum 6.5 dd 250 kğ yuk kaldırma kapasıtelı motorlar var

.:. CND Endüstri .:.

EC01A.jpg1385684_10202653186317665_1219991000_n.jpg1457572_10202653186077659_881566372_n.jpgEkran Alıntısı - Kopya.JPG
Yapacağım konveyör en baştaki büyüklükte olacak ve şişe dolumu yapcak yani belli bir ağırlık olacak 5 adet gazoz şisesi düşünüyoruz ağırlığı yaklaşık 2,5kg tekabül ediyor kullanacağımız motor resmi ektedir bu vermiyş olduğun devre kaç ampere kadar dayanır veya akıma dayandırmak için ne gibi değişiklik gerekir devrede birde vermiş oluğun devrede çizmiş olduğum kısmı anlamadım anahtarmı ne çözemedim ek olarak bu devreyi bu şekilde bu motora uygulayabilirmiyim ek olarak pwm vs.. gerek varmı devreyi bu haliyle plakete kurup motora bağlasam yeterlimi acaba.

silecek motoru moralını bozmak ıstemem ama sıkıntı yapar ikincısı devrede işaretlı olan röle kontaği motora zamanlama vermek için röle uçlarını kullanmışlar 555i enerjılendırıp zamanlama yapıyor s1 uzerınden zamanlamalı çalışıyor s2 uzerınden doğrudan çalıştırma için

Google amcaya "2n3055 dc motor" yazarsanız yüzlerce örnek var ilk çıkanı yayınlıyorum. Benim kullandığım da böyle basit bir şeydi.

DC motor kontrol.JPG

silecek motoru moralını bozmak ıstemem ama sıkıntı yapar ikincısı devrede işaretlı olan röle kontaği motora zamanlama vermek için röle uçlarını kullanmışlar 555i enerjılendırıp zamanlama yapıyor s1 uzerınden zamanlamalı çalışıyor s2 uzerınden doğrudan çalıştırma için
Ne gibi sıkıntılar yaratabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri