Silecek motoru devir ayarlama

ganigirgin

Üye
Arkadaşlar hayırlı işler iyi çalışmalar elimde silecek motoru var ve bunu çok düşük devirlerde çalıştırmak istiyorum 100mf + 100 k pot ve 317 ile bi devre oluşturdum 317 aşırı ısınıyo yardımcı olursanız sevinirim tekrar hayırlı işler

internet pwm dc kontrol yazarsan gerekli devre şemasını bulursun

Lm317 nin akimi ona yetmeyecektir.

Cikisina bir transistor ekleyerek akim kapasitesini arttirmalisiniz. Transistoru kanatli bir sogutucuya baglamanizda fayda var.

Aşağıdaki gibi bir devre ile isinizi görebilirsiniz.

30_1259177969.gif

IMG_8674.JPG
hocam işaretlediğim dirençlerin dönüşlerini nereye bağlıycam

Hepsi birleşüp ana güç kaynağının eksi ucuna bağlanacak.

Burada dikkatli olmalısınız. Bu güç kaynağı güçlü bir kaynaktır. BD911 güç transistörü iyi bir soğutucuya bağlanmalı hatta çekilecek akımı bilmiyorum ancak yüksek ise fanla desteklenmesi bile gerekebilir. Ayrıca önemli bir nokta kısa devre koruması yoktur. Kısa devre anında devre hasarlanabilir.

f806da9c-568d-4964-839e-50ddf13b3d75.jpg
hocam kurmuş olduğum devre bu transistör uçlarını nereye bağlayabilirim ve transistörün değeri nedir

Motor 1 amperden az çekiyo

Motor 1 amperden az çekiyo
motorun resmi varmı bahsettiğniz motor belki boşta yüksüz iken 1 amper çekiyordur yüke binince çekeceği akım muhtemel artacaktır.ona dikkatinizi çekerim .kolay gelsin.

Hepsi birleşüp ana güç kaynağının eksi ucuna bağlanacak.

Burada dikkatli olmalısınız. Bu güç kaynağı güçlü bir kaynaktır. BD911 güç transistörü iyi bir soğutucuya bağlanmalı hatta çekilecek akımı bilmiyorum ancak yüksek ise fanla desteklenmesi bile gerekebilir. Ayrıca önemli bir nokta kısa devre koruması yoktur. Kısa devre anında devre hasarlanabilir.

IMG_8676.JPG
kurmuş olduğum devre bu hocam transistörü tam olarak nereye eklemeliyim ayrıca transistör değerinide verirseniz sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri