Silecek motorları kaç amper çeker

Arkadaşlar elimde 12V silecek motoru var çıkma olduğu için rpm vs... bilgieri yok acaba bu 12V silecek motorları boşta ilk kalkış anında ve en fazla yükte kaç amper çeker Nette bir kaç araştırma yaptım boşta 2 zorlanma akımı 10a deniyor:Bilgilendirseniz sevinirim.Birde bunu çalıştırcak ve regüle edilecek 220/12 120w trafo idealmidir

Son düzenleme:
silecek motorları üretici firmaların etiket değerlerindeki akım ve gerilimde birbirlerinden farklı farklı değerlerde çalışırlar.

Çok net olarak gerekli değil ise genel olarak boş çalışmadan bu seviyelerde (2a) akım çekiyorlar diyebiliriz.

yük akımı derken de bu aslında tersten sorulması gereken bir soru motor ne kadar yük akımına dayanır gibi. çünki dc motorların yük akımını kısıtlayan 2 ana etken vardır. birincisi iç dirençleri ikincisi ise sargıların akım dayanım limiti. yani güç kaynağı olarak akü gibi yüksek akım verebilme kabiliyeti olan bir yere bağlandığı zaman yükü ne kadar büyük olursa olsun bu motor bu yükü karşılama eğilimindedir ve buna bağlı olarak ta yüksek akım çekmektedir. şimdi burada şunu diyebiliriz motor sargılarının dayanım limitini aşmadan ani olarak veya kısa süreli bu motorları verilen nominal değerler üstünde yüklenme yapabiliriz.

ve çalışma süresine bağlı olarak daha ağır rejimlerde çalıştırabiliriz.

Teşekkürler bildiğim karayla silecek motorları gayet güçlü motorlar benim yapacağım öğrenci projesi 1M konveyör bant ve şişe dolum makinası olacağından motorun bu yükü karşılamayacağını sanmıyorum rahat rahat iş görür diye umuyorum 1385684_10202653186317665_1219991000_n.jpg1457572_10202653186077659_881566372_n.jpg

soruya yıllar sonra cevap olacak ama daha dün test ettim.
markasını bilmediğim renault 19 silecek motoru 2 kademeli gücü var.
kablolar aşırı ısındığı ve multimetre 10A 'e kadar ölçüm yaptığından dolayı 10A üstü bilgim yok.
sarı-siyah kablo ile bağladığımda 12v - 2,5 ile 2,8 Amper güç çekiyor. (yavaş dönüyor)
sarı-yeşil kabloyu bağladığımda 12v - 9 ile 10,5 Amper arası güç çekiyor.

soruya yıllar sonra cevap olacak ama daha dün test ettim.
markasını bilmediğim renault 19 silecek motoru 2 kademeli gücü var.
kablolar aşırı ısındığı ve multimetre 10A 'e kadar ölçüm yaptığından dolayı 10A üstü bilgim yok.
sarı-siyah kablo ile bağladığımda 12v - 2,5 ile 2,8 Amper güç çekiyor. (yavaş dönüyor)
sarı-yeşil kabloyu bağladığımda 12v - 9 ile 10,5 Amper arası güç çekiyor.
Bu kadar zaman sonra konuyu bulup, referans bir motor kullanarak, forumdaki henüz 2. mesajınızda bu teknik bilgi paylaştığınız için sizi tebrik ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri