Sigorta Yenileme

haccaker

Üye
Merhaba Arkadaşlar Benim Oturduğum Evde Resimde Görülen Eski Tıp Sigorta Yer Alıyor. Ben bunu yeni sigortalar ile değişmek istiyorum. Benim sorum bu sigortada 2 tane kofra var buna bakaraktan bende 2 tane sigorta bu işi yapabilir miyim? Bide ayrıca kaç amper olmalı sigortalar?
15824084870716997910129070553527.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba Arkadaşlar Benim Oturduğum Evde Resimde Görülen Eski Tıp Sigorta Yer Alıyor. Ben bunu yeni sigortalar ile değişmek istiyorum. Benim sorum bu sigortada 2 tane kofra var buna bakaraktan bende 2 tane sigorta bu işi yapabilir miyim? Bide ayrıca kaç amper olmalı sigortalar?

Ekli dosyayı görüntüle 61679

merhaba işler karışık biraz .

ilk önce bu yapmak istediğiniz siğorta değişimi çok güzel bir durum .
bu tip siğortalar atıkları zaman çok nadir orjinal kullanılır günü ve diğer günleri kurtarmak için tel sararlar bu durum tehlikelidir . siğorta atmasın diye sararlarda sarrarlar düşünmek gerek siğorta niçin var .

Bide ayrıca kaç amper olmalı sigortalar?

fotoda görüldüğü gibi 2 adet buşonlu sigorta bulunuyor .
bu siğorta kutusunun arkasında kaç adet kablo var ? ve kablo kesitini bilmek gerekir ?
siğorta fazlalaştırma durumu ? not : siğorta kutusuna yandan kablolar geliyor durumu ?

1 - bu siğortalar ne gibi ürünleri bağlı çalışıyor . ( buzdolabı , çamaşır ,fırın , lambalar vs gibi )
kaç amper çekiliyor bilinmesi ?
2 - bu tesisat kabloları kaç ampere dayanırlar ( kesit )
eski tesisat olduğuna göre kesitleri sorun yaratabilir durumu ?

ilk önce sayaç öncesi , sonrası siğortanız var mı ?
kaç amper siğorta takılımış ? bu siğortanın önemi .

Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık atasözünün anlamı nedir?
Bir olayın sonunda yada başında çaresiz kalmak, ne yapacağını şaşırmak kadar kötü bir durum olmasa gerek! Ne konuşulsa bir taraftan ziyana, ne uygulansa bir kişiye zarara dokunulacağı beliren olaylarda kullanılır.

kısıtlı bilğiye ile kısıtlı cevap ve gerisi cevap tehlikeli gibi ?
siğorta değişimini siz yapacaksnız herhalde .

işten anlayan elektrikçi bulmanız .

sağlıcakla kalın .

Tabloyu söktüğünüzde,sigortalara bağlanan kablo sayısı fazla ise,o kadar sigotra yapmanızda yarar var.Aydın-
latma devreleri için 6 amper,piriz devreleri için 16 amper B tipi,4,5-6 kA lik sigorta kullanmanız gerekir.Muh-
temelen,toprak hattınızda yok.Topraklama yaptırıp,kaçak akım şalteride bağlatırsaniz,kaymaklı kadayıf olur.
Malzemeyi.Schneider,Legrand,ABB,Eaton ( Simensin sahtesi çok ) olarak seçmenizde yarar.

Cevaplara katılıyorum ama şunu da söylemek gerekir; bu tip tesisatların KESİNLİKLE yeniden yapılandırılması gerekiyor, çok değil birkaç metre fazladan kablo parası ödersiniz.

Hatta kullanışsız yerdeki Prizleri iptal edip yeni kabloları istediğiniz yerde konumlandırabilirsiniz.

İki seçenek var:

1) Sıva Altı: Duvarların kırılarak boru ve içerisinden kablo çekilmesi.

2) Sıva Üstü: Sıvanın üzerinden kabloların Kablo Kanalı veya Kroşe ile çakılarak işlenmesi.

Ayrıca Görselin sol tarafında gördüğüm kablo Besleme Kablosu ise en başta onun yenilenmesi gerekir.

Evet bunlar masraf anlamına geliyor ama can daha önemli.

Elbette bu işleri Uzman Elektrikçiler yapmalı.

Cevaplara katılıyorum ama şunu da söylemek gerekir; bu tip tesisatların KESİNLİKLE yeniden yapılandırılması gerekiyor, çok değil birkaç metre fazladan kablo parası ödersiniz.

Hatta kullanışsız yerdeki Prizleri iptal edip yeni kabloları istediğiniz yerde konumlandırabilirsiniz.

İki seçenek var:

1) Sıva Altı: Duvarların kırılarak boru ve içerisinden kablo çekilmesi.

2) Sıva Üstü: Sıvanın üzerinden kabloların Kablo Kanalı veya Kroşe ile çakılarak işlenmesi.

Ayrıca Görselin sol tarafında gördüğüm kablo Besleme Kablosu ise en başta onun yenilenmesi gerekir.

Evet bunlar masraf anlamına geliyor ama can daha önemli.

Elbette bu işleri Uzman Elektrikçiler yapmalı.
Sol Tarafta Duran Kablo Zil Kablosu Onun Sİgorta İle Alakası Yok Evet Tesisat Eski Ama Ben Kiracı Olduğum İçin Benim Olmayan Eve Pek MAsraf Yapmak İStemiyorum Sigortalar Çok Sorun Çıkarıyor Onları Yenilemek İstiyoeum SAdece
merhaba işler karışık biraz .

ilk önce bu yapmak istediğiniz siğorta değişimi çok güzel bir durum .
bu tip siğortalar atıkları zaman çok nadir orjinal kullanılır günü ve diğer günleri kurtarmak için tel sararlar bu durum tehlikelidir . siğorta atmasın diye sararlarda sarrarlar düşünmek gerek siğorta niçin var .

Bide ayrıca kaç amper olmalı sigortalar?

fotoda görüldüğü gibi 2 adet buşonlu sigorta bulunuyor .
bu siğorta kutusunun arkasında kaç adet kablo var ? ve kablo kesitini bilmek gerekir ?
siğorta fazlalaştırma durumu ? not : siğorta kutusuna yandan kablolar geliyor durumu ?

1 - bu siğortalar ne gibi ürünleri bağlı çalışıyor . ( buzdolabı , çamaşır ,fırın , lambalar vs gibi )
kaç amper çekiliyor bilinmesi ?
2 - bu tesisat kabloları kaç ampere dayanırlar ( kesit )
eski tesisat olduğuna göre kesitleri sorun yaratabilir durumu ?

ilk önce sayaç öncesi , sonrası siğortanız var mı ?
kaç amper siğorta takılımış ? bu siğortanın önemi .

Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık atasözünün anlamı nedir?
Bir olayın sonunda yada başında çaresiz kalmak, ne yapacağını şaşırmak kadar kötü bir durum olmasa gerek! Ne konuşulsa bir taraftan ziyana, ne uygulansa bir kişiye zarara dokunulacağı beliren olaylarda kullanılır.

kısıtlı bilğiye ile kısıtlı cevap ve gerisi cevap tehlikeli gibi ?
siğorta değişimini siz yapacaksnız herhalde .

işten anlayan elektrikçi bulmanız .

sağlıcakla kalın .
Evimde Toplamda 5 Tane Priz Var Bunlara 1 Buzdolabı, 1 Derin Dondurucu, 1 Çamaşır MAkinesi, 1 Bulaşık Makinesi, 1 Kombi, 1 televizyon ve 1 Bilgisayar Bağlı. Aydınlatma Olarak 1 oda, 1 salon, 1 hol, 1 mutfak , 1 tuvalet var yani 5 tane ampul bağlı. Kablolar İse Yanlış Değilsem 1,5 NYA Kablo Kullanılmış tesisata el sürmeden SAdece sigortaları yenilemek istiyorum. Şuanda Oturma Odasındaki Ampul Yanmıyor.

Sol Tarafta Duran Kablo Zil Kablosu Onun Sİgorta İle Alakası Yok Evet Tesisat Eski Ama Ben Kiracı Olduğum İçin Benim Olmayan Eve Pek MAsraf Yapmak İStemiyorum Sigortalar Çok Sorun Çıkarıyor Onları Yenilemek İstiyoeum SAdece

Evimde Toplamda 5 Tane Priz Var Bunlara 1 Buzdolabı, 1 Derin Dondurucu, 1 Çamaşır MAkinesi, 1 Bulaşık Makinesi, 1 Kombi, 1 televizyon ve 1 Bilgisayar Bağlı. Aydınlatma Olarak 1 oda, 1 salon, 1 hol, 1 mutfak , 1 tuvalet var yani 5 tane ampul bağlı. Kablolar İse Yanlış Değilsem 1,5 NYA Kablo Kullanılmış tesisata el sürmeden SAdece sigortaları yenilemek istiyorum. Şuanda Oturma Odasındaki Ampul Yanmıyor.

buşonlu sigortalı tesisat zamanında güçlü watt ve fazla amper çeken cihazlar yoktu .

1,5 NYA Kablo ile olmaz kablo değiştirmen gerekir . prizler durumu ? ayrı kablo ile .

masraf yapmak istemiyorsun anlıyorum hayat para ile ölçülmez kiracı olsanda .
şu da var parasızda olmuyor . ( siğara içiyorsanız zaten siğarayı bırakmanız gerekir veya gündelik çay masrafınızı kısmanız , vs gibi .

bu durum doğru değil ama ( buşonlu sigorta büyük ihtimalle tel sayıyorsunuz ) daha tehlikeli o yüzden bir fikir veriyorum ( son çare diyelim ama tavsiye etmiyorum )
zararın neresinden dönersen kardır hesabı !!!

1,5 NYA Kablo içi 6 amper / 10 amper siğorta takılır . ( normalde aydınlatma tesisatı için kullanılır .
bu foto buşonlu sigortalara ( 2 adet ) fazla kablo bağlı ise varsa siğorta fazlalaştırma yapılması .

2 adet 16 amper b tipi kalite siğorta ( buşonlu sigortalar yerine ) + buşonlu sigortalara bağlı fazla kablo varsa fazla siğorta takviyesi yapılması .

2 adet 20 amper b tipi kalite siğorta desem abartmış olurum .
16 amper siğortalar atarsa sorun büyük ( tüm tesisat değişimi yapılması gerekir ) / zaten tesisat yenilenmesi gerekir de .
1 Çamaşır MAkinesi, ve 1 Bulaşık Makinesi 2 adet 10 amper b tipi kaliteli siğorta ( priz önüne )
diğerlerine ( 1 Buzdolabı, 1 Derin Dondurucu, 1 Kombi, ( zaten vardır ) 1 televizyon ve 1 Bilgisayar Bağlı. Aydınlatma ürünlerine siğorta takılması gerekir kaç amper cihazlar çekiyorsa hesaplama .ama takılmassa su götürür mü orası ? sizin karar ?

not : Çamaşır MAkinesi, ve Bulaşık Makinesi aynı anda çalıştırma yapmayın .
siğortanın birinde çamaşır makinesi
siğortanın birinde bulaşık makinesi olması gerekir .
dışarından 2.5 mm2 kesit kablo çekilmesi gerekli olup iyiliğinizedir . ( uyarıdır )

Çamaşır MAkinesi ve bulaşık MAkinesi başlarına takılacak 10 amper siğortayı attırmıyorsa sorununuz biraz azalır . ( amperden dolayı kablo ısınma olayı sorunu olabilir mi ? )

isterim tesisat yenilenmesi ( siğortalar ve kablolar )
bu durum ( buşonlu sigortalı tesisat ) daha tehlikeli olduğundan bu yazıyı yazdım .
son çare olarak düşünün ( tavsiye etmiyorum )
sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
buşonlu sigortalı tesisat zamanında güçlü watt ve fazla amper çeken cihazlar yoktu .

1,5 NYA Kablo ile olmaz kablo değiştirmen gerekir . prizler durumu ? ayrı kablo ile .

masraf yapmak istemiyorsun anlıyorum hayat para ile ölçülmez kiracı olsanda .
şu da var parasızda olmuyor . ( siğara içiyorsanız zaten siğarayı bırakmanız gerekir veya gündelik çay masrafınızı kısmanız , vs gibi .

bu durum doğru değil ama ( buşonlu sigorta büyük ihtimalle tel sayıyorsunuz ) daha tehlikeli o yüzden bir fikir veriyorum ( son çare diyelim ama tavsiye etmiyorum )
zararın neresinden dönersen kardır hesabı !!!

1,5 NYA Kablo içi 6 amper / 10 amper siğorta takılır . ( normalde aydınlatma tesisatı için kullanılır .
bu foto buşonlu sigortalara ( 2 adet ) fazla kablo bağlı ise varsa siğorta fazlalaştırma yapılması .

2 adet 16 amper b tipi kalite siğorta ( buşonlu sigortalar yerine ) + buşonlu sigortalara bağlı fazla kablo varsa fazla siğorta takviyesi yapılması .

2 adet 20 amper b tipi kalite siğorta desem abartmış olurum .
16 amper siğortalar atmassa atarsa sorun büyük ( tüm tesisat değişimi yapılması gerekir ) / zaten tesisat yenilenmesi gerekir de .
1 Çamaşır MAkinesi, ve 1 Bulaşık Makinesi 2 adet 10 amper b tipi kaliteli siğorta ( priz önüne )
diğerlerine ( 1 Buzdolabı, 1 Derin Dondurucu, 1 Kombi, ( zaten vardır ) 1 televizyon ve 1 Bilgisayar Bağlı. Aydınlatma ürünlerine siğorta takılması gerekir kaç amper cihazlar çekiyorsa hesaplama .ama takılmassa su götürür mü orası ? sizin karar ?

not : Çamaşır MAkinesi, ve Bulaşık Makinesi aynı anda çalıştırma yapmayın .
siğortanın birinde çamaşır makinesi
siğortanın birinde bulaşık makinesi olması gerekir .
dışarından 2.5 mm2 kesit kablo çekilmesi gerekli olup iyiliğinizedir . ( uyarıdır )

Çamaşır MAkinesi ve bulaşık MAkinesi başlarına takılacak 10 amper siğortayı attırmıyorsa sorununuz biraz azalır . ( amperden dolayı kablo ısınma olayı sorunu olabilir mi ? )

isterim tesisat yenilenmesi ( siğortalar ve kablolar )
bu durum ( buşonlu sigortalı tesisat ) daha tehlikeli olduğundan bu yazıyı yazdım .
son çare olarak düşünün ( tavsiye etmiyorum )
sağlıcakla kalın .
Sonuna kadar haklısın ama bina eski ve 5 veya 6 aya kadar çıkmayı düşünüyoruz zaten binada eski ve kentsel dönüşüme girebilir. Bundan dolayıda yapmak istemiyorum. Hani sadece sigortalar ile idare etmek istiyorum. Bide ayrıca şeyi sorucam. Mesela sigortaya gelen iki tane aydınlatma kablosu varsa bunu tek sigortayamı bağlamalıyım yoksa hepsi için birer sigortamı olmalı

Sonuna kadar haklısın ama bina eski ve 5 veya 6 aya kadar çıkmayı düşünüyoruz zaten binada eski ve kentsel dönüşüme girebilir. Bundan dolayıda yapmak istemiyorum. Hani sadece sigortalar ile idare etmek istiyorum. Bide ayrıca şeyi sorucam. Mesela sigortaya gelen iki tane aydınlatma kablosu varsa bunu tek sigortayamı bağlamalıyım yoksa hepsi için birer sigortamı olmalı
Fazla amper çekecek aydınlatma yok sanırım tek sigorta şu götürür ama diğer ürünlerde bu sigortaya bağlı olacağından ( oda oda tesisat eski tip ) ucu ucuna + aydinlatmada bu sigortaya bagli toplam amperi yetmesse ( fazla amper )sigorta artırabilir
En garanti ayrı sigorta olmasıdır

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri