Sigorta Yanması ve Cızırtı Sesleri

noartist

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Evin salonunu besleyen sigortadan cızırtı sesleri gelmeye başladı sigortanın üst kısmına bağlı kablonun dışının eridiğini fark ettim.
Sigortayı çıkarıp yenisi ile değiştirdim şuan bir sorun yok ama buna ne sebep olmuş olabilir, almam gereken önlem var mıdır ?

Ekli dosyalar

• IMG_7606.JPG
    IMG_7606.JPG
    299.2 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG_7607.JPG
    IMG_7607.JPG
    416.8 KB · Görüntüleme: 39
  • IMG_7609.JPG
    IMG_7609.JPG
    277.7 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG_7610.JPG
    IMG_7610.JPG
    327.3 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG_7611.JPG
    IMG_7611.JPG
    288.1 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_7612.JPG
    IMG_7612.JPG
    280.7 KB · Görüntüleme: 32
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İlmine göre ve sıkıca tespit edilmemiş kablo bağlantısı.
Yeni takılan sigortanın da kabloları gevşek bağlanırsa o da yanacaktır.

Bende gevşemeden şüphelendim ama yanmış sigortayı sökerken kablonun soyulmuş kısmı tamamen içerideydi, vidada da gevşeme yoktu. Başka bir sorun olabilir mi ?

Almanız gereken önlemler

1_ sigortanın bağlantı terminali gevşek kalmamalı

2_ kablo uygun uzunlukta soyulmalı
izoleli kısım dışarıda kalmalı
sadece bakır tarafı sıkılmalı

3_ 25 amperlik sigorta ya iki buçukluk kablo takılmalı

4_ Alev almayan z1k kablo kullanılmalı

Bende gevşemeden şüphelendim ama yanmış sigortayı sökerken kablonun soyulmuş kısmı tamamen içerideydi, vidada da gevşeme yoktu. Başka bir sorun olabilir mi ?

Gevşek bağlantı sonucu oluşmuş yanik.

Zaman içinde oluşan ısıdan dolayı bakır kablo klemense kaynaklanıyor ve deforme oluyor. Bu yüzden de klemens kontrolunde gevşeklik tespit edemediğinizi tahmin ediyorum.

Kablo kesiti düşük olabilir
Gevşek baglanti

Son düzenleme:
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim arkadaşlar dediğiniz gibi kablo sigorta klemensine yapışmıştı çıkardığımda kablo erişmiş gibi incelmişti. Mevcut kablo 2.5'luk umarım tekrar etmez.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim arkadaşlar dediğiniz gibi kablo sigorta klemensine yapışmıştı çıkardığımda kablo erişmiş gibi incelmişti. Mevcut kablo 2.5'luk umarım tekrar etmez.
25 amper sigorta kullandiginiza göre bu sigortaya bağlı ne gibi ürünler çalışıyor

Son düzenleme:
Merhaba Arkadaşlar,

Evin salonunu besleyen sigortadan cızırtı sesleri gelmeye başladı sigortanın üst kısmına bağlı kablonun dışının eridiğini fark ettim.
Sigortayı çıkarıp yenisi ile değiştirdim şuan bir sorun yok ama buna ne sebep olmuş olabilir, almam gereken önlem var mıdır ?
Gevşek bağlantı yada zamanla gevşemiş kalıtelı sogorta kullanın vidasını guzel sıkın

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri