Sigorta seçimi

BursaBülbülü

Profesyonel Üye
Arkadaşlar elektrik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim işe yeni girdim lütfen cevaplarınız ona göre olsun. Gelen kuyu projesinde dalgıç pompası kullanılacak 15kW'lık. Bunun sigorta seçimini nasıl yapabilirim ? Sigorta seçimi bildiğim kadarıyla akım kontrol değerlerine göre hesaplanıyor. Ben mi yanlış biliyorum ? Hangi sigortayı kullanacağımızı nasıl bulduğumuzu güzelce açıklar mısınız rica etsem ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
p=1.73.U.I.cos fi

p: Güç
U= Gerilim
I=Akım

Not: Sistemin Trifaze ( 3 Fazlı ) ise

Son düzenleme:
Sigorta,bağlı olan aleti değil hattı korur .
Alet için seçilen uygun kesitteki kablo ne
ise,sigorta,o kabloyu koruyacak büyüklük-
te seçilir.Ancak,sigortanın karakteristik eğrisi,korunacak devredeki alete uygun ol-
malıdır.Motor için,MKŞ veya D karakteris-
tik olmalıdır.

Peki hocam 15kW'lık bir cihaz " 15.000/(1,73 x 380 x 0,8) " formülünden hesaplayınca 28A gibi bir şey çıkıyor. Ben 32A'lik sigorta kullanabilir miyim ? 3x32'lik sigorta kullanabilir miyim ? Veyahut 3 x 40'mı tercih edeyim? Hangisini neden tercih ederiz açıklayabilirseniz eğer sevinirim.

Peki hocam 15kW'lık bir cihaz " 15.000/(1,73 x 380 x 0,8) " formülünden hesaplayınca 28A gibi bir şey çıkıyor. Ben 32A'lik sigorta kullanabilir miyim ? 3x32'lik sigorta kullanabilir miyim ? Veyahut 3 x 40'mı tercih edeyim? Hangisini neden tercih ederiz açıklayabilirseniz eğer sevinirim.
Başkan sen daha geçen aynı sorunun benzeri sordun..güç değeri farklı ama yine aynı soru ..dalga mı geçiyosn nedir anlamadım?

Bu tablo yardımıyla trifaze ve monofaze sigorta değerlerini bulabilirsin.Talep gücünü yaz yandaki tablodan bakarak otomatik hesaplayabilirsin.
15kw motor olduğu için trifaze kullanman gerekir.15kw ortalama 29a çeker 3x32A trifaze sigorta kullanman gerekir.3x40A 15kw için oldukça fazladır.

Ekli dosyalar

• Sigorta-Secimi.xlsx
    24.3 KB · Görüntüleme: 38

Forum istatistikleri

Konular
128,151
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri