Sigorta seçimi

MERHABA ,
17 ADET UFO ISITICI VAR 1 TANESİ 2300W 4MM KABLO KULLANIYORUM 380V PANODAN 5Lİ GRUPLAR HALİNDE BESLİYORUM (YANİ 5 ISITICIYA 1 FAZ) KAÇ AMPAR SİGORTA KULLANMAM LAZIM. EN UZAK MESAFE 20M
SOBALAR 220V İLE ÇALIŞIYOR. EKTE BAĞLANTI RESMİVAR YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM .TEŞEKKKÜRLER.

Ekli dosyalar

• ISITICILAR.jpg
    ISITICILAR.jpg
    139.3 KB · Görüntüleme: 33
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
5 ısıtıcı X 2300 watt = 15000 Watt. faz basına, yaklasık 60 amper. 4 mm kablo 35 amper tasır. Eger, fazlar degleı yuklenmezse, nötr kablosundan da akım gececek ve o kablo hıc tasımıyacaktır.
Bence, hat basına, her ısıtıcı için, 16 veya 20 amper sıgorta secip, her bir ısıtıcıya 3 x 2.5 mm kablo cekmenızdır.

her ufonun başına siğorta konması b tipi ( ampermetre ile ölçüm yapılması )
kaçak akım koruma rölesi .

Son düzenleme:
MERHABA ,
17 ADET UFO ISITICI VAR 1 TANESİ 2300W 4MM KABLO KULLANIYORUM 380V PANODAN 5Lİ GRUPLAR HALİNDE BESLİYORUM (YANİ 5 ISITICIYA 1 FAZ) KAÇ AMPAR SİGORTA KULLANMAM LAZIM. EN UZAK MESAFE 20M
SOBALAR 220V İLE ÇALIŞIYOR. EKTE BAĞLANTI RESMİVAR YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM .TEŞEKKKÜRLER.
Şemada T fazında 9 cihaz mevcut daha dengeli dağıtım yapmalı, 4 kol var cihaz sayınız 18 bağlantı tasarımını 3x6 şeklinde yapıp kollara uygun şekilde dağıtmalısınız.

BÖYLE DAHAMI İYİ OLUR ?

Ekli dosyalar

• ISITICILAR.jpg
    ISITICILAR.jpg
    132.2 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Çizimi hızlıca yaptım, bu şekilde 3 e bölmenizi kastetmiştim, yani faz başına 6 cihaz. Yine buna göre uygun kesit kablo ve sigorta gerekli ayrıca ara sigortaları nötr kesmeli çizmişsiniz arıza olması halinde sorunu bulmanızda faydalı olur, arkadaşlarımızın bahsettikleri uyarıları dikkate almanızda fayda var topraklama ve KAR şart. Ara sigorta ve Kar ları yine ana sigorta kutusunda bulundurmanız daha isabetli olur. Kolay gelsin.
ISITICILAR.jpg

Çizimi hızlıca yaptım, bu şekilde 3 e bölmenizi kastetmiştim, yani faz başına 6 cihaz. Yine buna göre uygun kesit kablo ve sigorta gerekli ayrıca ara sigortaları nötr kesmeli çizmişsiniz arıza olması halinde sorunu bulmanızda faydalı olur, arkadaşlarımızın bahsettikleri uyarıları dikkate almanızda fayda var topraklama ve KAR şart. Ara sigorta ve Kar ları yine ana sigorta kutusunda bulundurmanız daha isabetli olur. Kolay gelsin.
Ekli dosyayı görüntüle 59317
böyle yapmayı düşünüyorum sakınca varmı ?

Ekli dosyalar

• ISITICILAR.jpg
    ISITICILAR.jpg
    132.2 KB · Görüntüleme: 11
Son şemanızı gördüm 1 cihazı eksiltmiş yok etmişsiniz, faz başına toplam 13,8kW yükler için hem sigortralar ehm kesit düşük bence ... Zaten bu iş için proje gerekmiyor mu, proje teslim eden siz misiniz?

proje yok tesisat çekilmiş toparlamaya çalışıyorum teşekkürler bilgi için son çizime göre sigortalar ne olmalı
nötür hattı sigortadan geçiyor çift kutuplu sigorta kullanacağım nötür 4mm çizinde sadece faz hattını çizdim
aynı şekilde nötür hattı var

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri