Sigorta Problemi

Merhaba arkadaşlar, evimde sigortalar aşırı yük sebebiyle attı. Ve sonrasında sigortayı değiştirdim fakat tekrar aynı şekilde attı. Sonrasında arızanın kısa devre dolayısıyla olduğunu düşündüm ve prizden gelen kolları tek tek sigortayla denedim. Sonuç olarak sorunun kaynağı olan kolu ve hangi buat olduğunu biliyorum.O kolu takmadığımda bir sorun yok her şey normal. Yapmam gereken kabloyu değiştirmek mi? Ve hangisini değiştirmeliyim? Priz -> Buat -> Elektrik kutusu şeklinde olduğu için iki kabloyuda değiştirmem mi gerekiyor? Bunun ayrımını nasıl yapabilirim? Kablo markası olarak hangisini önerirsiniz? Ve son olarak duvar içinden giden bu kabloları kolay şekilde değiştirmenin püf noktası var mıdır?
Not : Daha önce bunu yapmadığım için soru sayım fazla kusuruma bakmayın lütfen. :)
Cevap veren herkese şimdiden teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merakınızı ve cesaretinizi anlayışla karşılamakla beraber, bu işi bir elektrik ustası arkadaşımıza yaptırmanızı şiddetle tavsiye ediyorum :)

Merhaba arkadaşlar, evimde sigortalar aşırı yük sebebiyle attı. Ve sonrasında sigortayı değiştirdim fakat tekrar aynı şekilde attı. Sonrasında arızanın kısa devre dolayısıyla olduğunu düşündüm ve prizden gelen kolları tek tek sigortayla denedim. Sonuç olarak sorunun kaynağı olan kolu ve hangi buat olduğunu biliyorum.O kolu takmadığımda bir sorun yok her şey normal. Yapmam gereken kabloyu değiştirmek mi? Ve hangisini değiştirmeliyim? Priz -> Buat -> Elektrik kutusu şeklinde olduğu için iki kabloyuda değiştirmem mi gerekiyor? Bunun ayrımını nasıl yapabilirim? Kablo markası olarak hangisini önerirsiniz? Ve son olarak duvar içinden giden bu kabloları kolay şekilde değiştirmenin püf noktası var mıdır?
Not : Daha önce bunu yapmadığım için soru sayım fazla kusuruma bakmayın lütfen. :)

Slm...Öncelikle çok uzaklara gitmenize gerek yok..Önce prizi sökün içinde kısadevre var mı onu kontrol edin..Sonra bir sorun yoksa buatı açıp bakın..Arıza ortaya çıkar..Bu arada prize bir cihaz taktıgınızda sigorta atıyorsa o cihazı başka prizde deneyin..Yine sigortayı attırıyorsa sorun cihazdadır, eğer sigortayı attırmıyorsa priz, buat şeklinde tesisatı kontrol etmek lazım ...Saygılar...

Normal buşonlu sigortalar yalnız aşırı yük sebebiyle de atamaz.Topraklı prizse,toprak hattı da iyi durumdaysa,örneğin elektrikli bir fırından,şohbenden gövdeye olan olası faz kaçağında da (KAR hiç bulunmuyorsa) geçen faz akımının yoğunluğuyla yine sigorta atabilir.Yine söylediğiniz gibi bağlanan alıcı kaynaklar,eğer sigortanın anma amper değerinden kat kat da fazlaysa,aşırı ısınmayla zorlanmayla da neticede eriyip bir kopma durumu yine oluşabilir.Topraklı veya topraksız fişi yine topraklı veya topraksız prize taktığınızda,bu hareketiniz priz içinde faz-nötr veya faz-toprak kısa devresine de istenmeyen,sürpriz şekliyle kötü bir varsayım olarak da yine yol açabilir.Öncelikle kullanıcı tarafındaki ve prizler içindeki olası bu durumları 1. ağırlıklı olarak araştırın.Bunları yaparken emniyetiniz için,tüm otomatlar veya varsa giriş ana elektrik şalteri kapalı konumunda olmalıdır.

Bunlardan bir netice çıkmaz ve sıkıntının mutlaka da 2. ağırlıklı olarak da,buat,iç tesisat hattı,linye kolon hattı,vb. tarafında olduğu sonucu çıkarsa da,mutlaka ehliyetli bir elektrikçiye,yani bu işin ehline bu problemi çözdürmeye de çalışın.Örneğin sigorta değeri normalinden fazla seçilerek sıva altı iç tesisatta yalıtkan pvc kablolar arasında oluşabilecek varsayımlardan biri olan,yalıtkanın eriyip de kabloların metal kısımlarının kaynaması,birleşmesi gibi olumsuzluklar da yine oluşmuş olabilir.Veya kabloların yalıtkanlık direnci (Meger test cihazıyla da tam ölçülerek tespiti gerekebilir.) normalinden farklı oluşmuş,bozulabilmiş,aşırı ısınmayla orijinal durumundan uzaklaşmış da olabilir.Takdir edersiniz ki tüm bu olası son durumların oluşması ve bunun giderilmesi de tam bir uzmanlık işidir.Elektrik işini amatör olarak nadiren ve arada bir yapan,çok profesyonel ve ehliyetli bir elektrikçi de değilseniz,mutlaka bu işi ehline veya uzmanına bırakın derim.Ama priz ve prizden sonraki kullanıcı tarafındaki küçük olumsuzlukları da,şalter veya otomatları tam indirip (Veya buşonların hepsini söküp) emniyetli olarak yapmanızda,arızanın muhteviyatını iyice araştırmanızda ise bir sakınca görmüyorum.Kolay gelsin.

Öncelikle vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ederim.
Yetkili bir elektrikçi çağırmadan kendim halletmeyi istedim ve aşama kat ettim yazılarınız doğrultusunda öncelikle prizi açtığımda kabloların küçük bir kısmı kısa devre yapmış. Kabloları ayırıp deneme yaptığımda sigorta atmadı. Sanıyorum olayın sebebi prizin içerisindeki kabloların kısa devresiydi. Prizi değiştirip kabloların uçlarındaki kısmı biraz kesip tekrar bağlantı yapacağım. Ekstradan kontrol etmem gereken bir bölüm var mı?
Not : Kontrol kalemiyle baktığımda elektrik geliyor prize ulaşan kablodan.

Son düzenleme:
Öncelikle vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ederim.
Yetkili bir elektrikçi çağırmadan kendim halletmeyi istedim ve aşama kat ettim yazılarınız doğrultusunda öncelikle prizi açtığımda kabloların küçük bir kısmı kısa devre yapmış. Kabloları ayırıp deneme yaptığımda sigorta atmadı. Sanıyorum olayın sebebi prizin içerisindeki kabloların kısa devresiydi. Prizi değiştirip kabloların uçlarındaki kısmı biraz kesip tekrar bağlantı yapacağım. Ekstradan kontrol etmem gereken bir bölüm var mı?
Not : Kontrol kalemiyle baktığımda elektrik geliyor prize ulaşan kablodan.[/QU

Slm kardeş..Ben demiştim çok uzaklara gitmenize gerek yok diye..Bakın hemen prizi açmışsınız arızayı bulmuşsunuz..Geçmiş olsun..Kontrol kalemiyle kontrol ettiğinizde bir kabloda ışıgın yanması lazım..Eğer böyleyse herşey normal..Kablolarda da anormallik yoksa bağlayın prizi olsun bitsin..saygılar ve sevgiler...

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri