Sigorta kapalı prizde akım var

xcek

Üye
merhaba herkese selamlar benim sorunum sigorta panosundan banyo ve salonun sigortalarını kapatmama rağmen banyo prizde 7volt ac salonun prizlerinde ise 52 volt ac ölçü aletinde görüyorum. sigortaları komple yeniledim yine aynı kaçak akım rölesini yeniledim yine aynı bu durum neden kaynaklanıyor bir bilgi verirmisiniz

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bahsettiginiz prizlerde şunları da denermisiniz ; Elektriği verip kontrol kalemiyle faz ucunun bulunuz.
# faz nötr, faz toprak ve nötr toprak aralarindaki voltajları ölçüp kaydedin.
# elektriği kesip ( fazın kesildiğini de görünüz) yukarıdaki maddedeki işlemleri yeniden yapınız.
Sonuçları burda paylasiniz?

merhaba herkese selamlar benim sorunum sigorta panosundan banyo ve salonun sigortalarını kapatmama rağmen banyo prizde 7volt ac salonun prizlerinde ise 52 volt ac ölçü aletinde görüyorum. sigortaları komple yeniledim yine aynı kaçak akım rölesini yeniledim yine aynı bu durum neden kaynaklanıyor bir bilgi verirmisiniz

Hayalet voltaj tesisatlarda çokça görülen bir olaydır.Tesisatta enerjili ve enerjisiz kablolar yan yana yada sarmal şekilde döşendiğinden kablolarda kapasitif etkiden dolayı enerji görülmektedir.Fakat bu enerji bir şeyi çalıştırmaz genelde insana zarar vermez.Hatta şöyle bir deneyde yapabilirsiniz.Bir top antigron kabloya sadece bir damarına faz verin kontrol kalemini diğer damarlara dokundurun yandığını göreceksiniz,hatta ölçü aleti ile ölçün 220 volt gerilim okursunuz ekranda fakat bu gerilim gerçekte yoktur ölçü aleti sizi yanıltır.Bahsettiğiniz durum buna benzer bir durumdur.

tamam yarın paylasırım su anda işteyim çalışıyorum

Benim evde holde bulunan duya gece lambası taktım,neyse sabah eve geldim anahtar kapalı olması rağmen gece lambası çok az ışık saçıyor.Acaba bu durum neden olur

Benim evde holde bulunan duya gece lambası taktım,neyse sabah eve geldim anahtar kapalı olması rağmen gece lambası çok az ışık saçıyor.Acaba bu durum neden olur
Vallahi benim durumuna benzer bir konu sizin konunuz. bende bilmiyorum bilenler cevap verirse öğrenicez...

Eğer anahtarınız ışıklıysa ve ampül tasarrufluysa anahtara nötr hattı girilmediğinden olur ikinci bir neden anahtara faz yerine nötr girilmesidir. Buattan kontrol edin

Lamba tasarruflu değil ve anahtarda ışıkda yok ama vaviyen anahtar.Buatı açıp kontrol edeyim bakalım anahtara nötr'mü girilmiş.

trm97 nin yazdıklarına ilaveten ampül led ise de ışıma yapar, "kacak var " kelimerinden hemen endişelenmeyin. Malum KAKR 30mA kaçak akımda açma yapar, sizdeki ise bir kaç mA yada bir kaç yüz mikroAmper seviyesindedir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri