Sigorta Değişimi

cudam

Üye
Dostlar cümleten selamlar. Yakın zamanda yeni bir eve taşınacağım. Tadilat sürüyor. Bir elektrikçi de çağıracağım ancak bu konulara yabancı olduğum için işin ustalarından da fikir almak istedim. Hata yapmamak adına.

Eveki sigorta kutusu ve sigortalar bir hayli eski gözükmekte. Bunları değiştirmek istiyorum ancak hangi ürünleri almam gerekir tam olarak bilemiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekir, hangi ürünleri tavsiye edersiniz ? Ya da bu konularda daha önce paylaşımlar yapıldıysa yönlendirme yaparsanız memnun olurum, bulamadım çünkü.

Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar

• unnamed (1).jpg
    unnamed (1).jpg
    88.9 KB · Görüntüleme: 27
  • unnamed.jpg
    unnamed.jpg
    92 KB · Görüntüleme: 28
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
- Kaçak akım şalteriniz yok.Bağışık tip 30
mA,40 amper ( Si,F tipler ) ,
- Sigortalar,B tipi,6 kA,piriz hatları için 16
amperlik,aydınlatma hatları için 10 amper-
lik ABB,LEGRAND,SCHNEİDER markalar -
dan birisi olabilr,
- Topraklama hattınız yoksa,onu tamam-
layın,
- Düşük / yüksek voltaj koruması yaptır-
makta yarar var.

Ekli dosyalar

• GALAXY AKIM - GERİLİM .jpg
    GALAXY AKIM - GERİLİM .jpg
    93 KB · Görüntüleme: 14
Dostlar cümleten selamlar. Yakın zamanda yeni bir eve taşınacağım. Tadilat sürüyor. Bir elektrikçi de çağıracağım ancak bu konulara yabancı olduğum için işin ustalarından da fikir almak istedim. Hata yapmamak adına.

Eveki sigorta kutusu ve sigortalar bir hayli eski gözükmekte. Bunları değiştirmek istiyorum ancak hangi ürünleri almam gerekir tam olarak bilemiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekir, hangi ürünleri tavsiye edersiniz ? Ya da bu konularda daha önce paylaşımlar yapıldıysa yönlendirme yaparsanız memnun olurum, bulamadım çünkü.

Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Tesisat yenilemeye gidilecekse Abb, legrand, schneider gibi kaliteli ürünler kullanılmalıdır. Mutlaka kaçak akım 30mA kullanılmalıdır!
Priz linyeleri için b16A,
Aydınlatma linyeleri için b10A kullanilmalıdır.
Yüksek güç tüketen cihaz var ise(çamaşır makinesi, kettle, fırın, bulaşık makinesi, klima vb.) mutlaka! Özel linyeden beslenmelidir ve diger sigortalardan ayrı olmalıdır.
Topraklama mutlaka es gecilmemelidir.
dan birisi olabilr,
layın,
makta yarar var.
Yorumu görmeden yorum yaptım özür dilerim sn. @sami inci

dan birisi olabilr,
layın,
makta yarar var.

Değerli cevabınız için çok teşekkürler hocam. Birşey daha danışmak isterim.16 ya da 10 amper yerine 25 amper sigorta alsak ne farkı oluyor ? Şuan hali hazırda üstündekiler 25 amper sanırım.
Tesisat yenilemeye gidilecekse Abb, legrand, schneider gibi kaliteli ürünler kullanılmalıdır. Mutlaka kaçak akım 30mA kullanılmalıdır!
Priz linyeleri için b16A,
Aydınlatma linyeleri için b10A kullanilmalıdır.
Yüksek güç tüketen cihaz var ise(çamaşır makinesi, kettle, fırın, bulaşık makinesi, klima vb.) mutlaka! Özel linyeden beslenmelidir ve diger sigortalardan ayrı olmalıdır.
Topraklama mutlaka es gecilmemelidir.

Yorumu görmeden yorum yaptım özür dilerim sn. @sami inci
Çok teşekkürler hocam.

Değerli cevabınız için çok teşekkürler hocam. Birşey daha danışmak isterim.16 ya da 10 amper yerine 25 amper sigorta alsak ne farkı oluyor ? Şuan hali hazırda üstündekiler 25 amper sanırım.

Çok teşekkürler hocam.
İç Tesisat Yönetmeliğinde bu böyle geçmektedir, açıp inceleyebilirsiniz.
Örnek vererek anlatayım size:
2500W'lık bir çamaşır makinesi P=IxV formülünden I=2500÷220 ile 11A yük cekmektedir.
2.5'luk h07vu(NYA) kablo ÖZNUR kablo katalogunde 19A yük çekmektedir. Bu demek oluyor ki 1x16A 6kA'lik bir sigortaya tekabül etmektedir.
Önemli olan husus, cihazın kaç amper çekeceği ve kullanılan kablonun akım taşıma kapesitesidir.
Şunu da eklemek isterim:
Hesaplamış olduğum ozel linye için geçerlidir fakat priz içinde yaklaşık aynıdır. Priz için ise iç tesisat yönetmenliğine göre 1 linye en fazla 7 priz sortisi ve 9 aydınlatma sortisi olabilir.
300x7 = 2100
2100 ÷220 = 10A yük yapar. Bu da 1x16A 6kA sigorta yapmaktadır.

Son düzenleme:
İç Tesisat Yönetmeliğinde bu böyle geçmektedir, açıp inceleyebilirsiniz.
Örnek vererek anlatayım size:
2500W'lık bir çamaşır makinesi P=IxV formülünden I=2500÷220 ile 11A yük cekmektedir.
2.5'luk h07vu(NYA) kablo ÖZNUR kablo katalogunde 19A yük çekmektedir. Bu demek oluyor ki 1x16A 6kA'lik bir sigortaya tekabül etmektedir.
Önemli olan husus, cihazın kaç amper çekeceği ve kullanılan kablonun akım taşıma kapesitesidir.
Şunu da eklemek isterim:
Hesaplamış olduğum ozel linye için geçerlidir fakat priz içinde yaklaşık aynıdır. Priz için ise iç tesisat yönetmenliğine göre 1 linye en fazla 7 priz sortisi ve 9 aydınlatma sortisi olabilir.
300x7 = 2100
2100 ÷220 = 10A yük yapar. Bu da 1x16A 6kA sigorta yapmaktadır.
Aydınlatıcı ve ayrıntılı cevabınız için çok teşekkür ederim. Kafamda soru kalmamış oldu.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri