Sigorta başlangıcı hakkında soru

Ustam zaten e devletten aldım bu çıktıyı. 97 yazan yer staj mı onu anlayamadım

Bu alt yazıyı buldum uyğulama yeni ?
Eski ?
Hizmet dökümündeki kod ?
Tam bilgim yok .

Staj Yapan Öğrencilerin Sigorta İşlemleri Nasıl Yapılır?

Staj yapan öğrencilerin 5510 sayılı kanuna göre Staj Sigortası yapılması gerekmektedir.
Yeni bildirgeye göre 6764 sayılı kanun kapsamında meslek ve teknik öğrenim göre stajyerlerim meslek hastalığı ya da iş kazası durumlarına karşı yapılması gerekli bir bildirimdir.
Sigortalı olarak stajyerlik yapmak isteyenlerin girişi 07 çırak veya 19 Stajyer kodu ile girişleri yapılmaktadır. Bunun dışında tamamlayıcı eğitim gören ve stajyerlik yapmak isteyen öğrencilerin sigorta bildirimlerini Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından okul idaresine yapılmaktadır.
Stajyerlik yapan öğrenci iş içerisinde herhangi bir iş kazası ya da meslek hastalığı bildirimleri okul idaresi tarafından yapılmaktadır.

Stajyer Sigortası Emekliliğe etkisi var mıdır?

Staj kapsamında ödenen primler kısa vadeli sigorta kodlarından ödenir.
Stajyer sigortası öğrencinin staj yapacağı iş yerinde herhangi bir meslek hastalığı ya da iş kazalarına maruz kalmaması için yapılmaktadır.
Staj süresi bittikten sonra sigorta kapsamı da sonlanmaktadır.
Sonuç olarak stajyer sigortası emeklilik sürecine etki etmemektedir.

https://www.sgksorusor.com/staj-yapan-ogrencilerin-sigorta-islemleri-nasil-yapilir-8144/

9901.02 meslek kodu ile giriş​

Stajyer olarak girişi yapılacak öğrencilerin işe giriş bildirgesinde meslek kodu 9901.02 Stajyer (Öğrenci) kodu olarak seçilir.
Ayrıca aylık prim ve hizmet belgesinde yani SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde stajyer öğrencilik sürelerine ilişkin hizmetler bu kodla yer alır.

Meslek kodları .
https://www.mergumder.org.tr/_yuklenenDosyalar/_dernekDuyurulari/SGK_Meslek_Kodlari.pdf

kod.png

Ekli dosyalar

• SGK_Meslek_Kodlari.pdf
    604.4 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk