Sigorta Atması

Merhaba ;
Bilgisayar adaptörünü prize taktığımda,prizde kıvılcımı gözükecek şekilde bir patlama oldu ve bütün evin sigortası bir anda attı.Aynı prize bir çok eleman bağlı değildi. Belli bir süre sonra yeniden taktığımda ise sorunsuz çalışmaya devam etti.şŞimdi,benim iki adet sorum var .
1-Tahminlerinizce,bu patlamanın sebebi ne/neler olabilir ?(Tam doğru terim mi bilmiyorum,ani güç yüklenmesi olabilir mi?)
2-Eğer adaptörün diğer ucu bilgisayara takılı olsaydı,batarya patlayabilir miydi?
Teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Prizdekı yuva/soketlerde gevşeme, genişleme olabilir, siz fişi takarken oynatma yaptıysanızda olabilir.

Merhaba. Koçtaş'dan 2 adet 2'li prizli tunçmatik akım korumalı priz alıp birini denemek isterken mutfakta takıldığı prizi biraz fazla oynattığım için kaçak akım rölesinin atmasına neden oldum, daha geçen gün. Daha sonra paketten sıfır çıkan 2 adet bu tunçmatik ürününü avometreyle omaj kontrolüyle ölçtüm, gayet de sağlam ve sıkıntısız olarak bunlar çıktlar, ölçümler sonucu. Yani demek istediğim bazen istenmeyen anahtarlanmalar (prizlere cihazların takımlası, lambaların yakılması, vb.) kaçak akım röleleri veya otomatlar bu anlarda atabilir, tesadüfi gereçekleşen bazı münferit olaylardır tüm bunlar.

1- Bu patlamanın sebebi daha sonra laptop adaptörünüz çalıştığı için münferit bir anahtarlanmadır, bu anahtarlanamda istenmeyen akımların geçip örneğin kaçak akım rölesindeki terazi (torroid) dengesinin bozulabilmesidir.
2- Hayır, kesinlikle bu derecede ciddi bir durumu olamazdı, çünkü arada SMPS'li AC/DC adaptörü vardır, aşırı akım/gerilim (piklerin) gelmesinden önce adaptördeki cam sigorta veya koruma amaçlı paralel bağlı olan varyatör mutlaka gereken bloklamayı yapardı, laptop anakart devresinden önce bu şok gerilim veya akımlar kesin ulaşmış olamazdı. Bu konuda müsterih (çok rahat) olun.

Akım korumalı prizleri çok hassas, pahalı olan tüm ev cihazları elektroniği (kartları için) ve tüm PC'ler için zaten bunun için öneriyoruz, içinde piklere bloklama yapan 750-770 volt AC'ye duyarlı varistörler bulunduğu için her zaman çok değerli elektronik kartlı cihazlardan hemen önce mutlaka öneriyoruz. Kolay gelsin.

Merhaba. Koçtaş'dan 2 adet 2'li prizli tunçmatik akım korumalı priz alıp birini denemek isterken mutfakta takıldığı prizi biraz fazla oynattığım için kaçak akım rölesinin atmasına neden oldum, daha geçen gün. Daha sonra paketten sıfır çıkan 2 adet bu tunçmatik ürününü avometreyle omaj kontrolüyle ölçtüm, gayet de sağlam ve sıkıntısız olarak bunlar çıktlar, ölçümler sonucu. Yani demek istediğim bazen istenmeyen anahtarlanmalar (prizlere cihazların takımlası, lambaların yakılması, vb.) kaçak akım röleleri veya otomatlar bu anlarda atabilir, tesadüfi gereçekleşen bazı münferit olaylardır tüm bunlar.

1- Bu patlamanın sebebi daha sonra laptop adaptörünüz çalıştığı için münferit bir anahtarlanmadır, bu anahtarlanamda istenmeyen akımların geçip örneğin kaçak akım rölesindeki terazi (torroid) dengesinin bozulabilmesidir.
2- Hayır, kesinlikle bu derecede ciddi bir durumu olamazdı, çünkü arada SMPS'li AC/DC adaptörü vardır, aşırı akım/gerilim (piklerin) gelmesinden önce adaptördeki cam sigorta veya koruma amaçlı paralel bağlı olan varyatör mutlaka gereken bloklamayı yapardı, laptop anakart devresinden önce bu şok gerilim veya akımlar kesin ulaşmış olamazdı. Bu konuda müsterih (çok rahat) olun.

Akım korumalı prizleri çok hassas, pahalı olan tüm ev cihazları elektroniği (kartları için) ve tüm PC'ler için zaten bunun için öneriyoruz, içinde piklere bloklama yapan 750-770 volt AC'ye duyarlı varistörler bulunduğu için her zaman çok değerli elektronik kartlı cihazlardan hemen önce mutlaka öneriyoruz. Kolay gelsin.
Değerli Hocam ; bahsettiğiniz akım korumalı prizin açık şemasını paylaşmanız mümkün mü? Birkaç yıl önce picproje.org da tartışılmıştı. Akım koruma kelimelerinin sadece yıldırımdan koruma yapabileceği böylece 30-50TL lik uzatma prizin 150-200 TL ye satış yöntemi olduğu, görüşleriniz benim için önemli. Saygılar.

Merhaba. Sn. mehmetemin, devre yapısı markalarla ilgili olarak çok değişiyor, ama genel olarak hepsinde de varistor olmazsa olmaz mutlaka bulunuyor, gelen riski karşılayan asıl eleman o çünkü, bir de ek olarak EMI filtresi (PSU girilerindeki filtre) bulunuyor, uydu anteni LNB çıkışından sonra reciever'e girmeden önce koruma devrei olanları da bulunuyor. Sn. by lent bir ara bunların içini açarak forumda altta netten alıntı olan bu resimlerdeki gibi iç yapısını paylaşmıştı. Evde pratik el yapımı olanlarında ise sadece varistör elemanı bu prizin içinden, şebekedeki nötr ve faza paralel bağlanıp konuluyor, Ancak şirketlerin değişik markalarla ticari olarak piyasada sattıkları daha değişik elemanları (farklı farklı amaçlar için) içerebiliyor.

v31K7i.png

HoryZa.png

CEBnPr.png

6ZBbWw.jpg

2ryP3E.png

Evde az maliyetle bunu yapabilmek için bozuk masaüstü PC PSU'nuz varsa onun 220 volt AC Şebeke girişindeki EMI filtresini özellikle kesip çıkararak elinize alın, etiket voltajı uygun bir varistoru da eklerseniz ( bu kesip ayırdığınız PCB'de EMI'de varistor yoksa sadece seri bağlı NTC elemanı varsa eğer) işte size hem şebekeyi filtrelerken hem de yüksek pik voltajlardan koruyan akım koruma devresini sıradan bir uzatmalı prizin içine monte edip yapabilmiş olursunuz. Uydu cihazı korumasının devre yapısını evimde bunlardan (SBC markalı) olmasına rağmen içini açıp henüz şimdiye kadar inceleyemediğim için, iç elemanları açısından bu yapılarını bilemiyorum. En son 3 gün önce satın aldığım tunçmatik markalı ürünlerde, ayni UPS'lerin çıkış panelinde olan otomatik sigortayı da buna eklemişler, diğer eski tiplerde (uydu LNB çıkışını koruyanlarda) rastlamamıştım. Kolay gelsin.

Merhaba ;
Bilgisayar adaptörünü prize taktığımda,prizde kıvılcımı gözükecek şekilde bir patlama oldu ve bütün evin sigortası bir anda attı.Aynı prize bir çok eleman bağlı değildi. Belli bir süre sonra yeniden taktığımda ise sorunsuz çalışmaya devam etti.şŞimdi,benim iki adet sorum var .
1-Tahminlerinizce,bu patlamanın sebebi ne/neler olabilir ?(Tam doğru terim mi bilmiyorum,ani güç yüklenmesi olabilir mi?)
2-Eğer adaptörün diğer ucu bilgisayara takılı olsaydı,batarya patlayabilir miydi?
Teşekkür ederim.

adaptör dipinden oynayan kablo ve kablo çok dandik olması olabilir .
kullanıcının adaptörü sar kıvır sar tipi uygulaması durumu ?
fotosunu yayınlayın ,

SÜPER SATIŞLAR ( DAHA UCUZU YOK MU ? BEDAVA KORUMA DA BEDAVA MI ? )
https://www.sokmarket.com.tr/dalgalanma-koruma-adaptoru-p-29733/

şok market.png

Son düzenleme:

Çok açık ve anlaşılır bir şekilde anlatmışsınız. Teşekkür ederim =)
adaptör dipinden oynayan kablo ve kablo çok dandik olması olabilir .
kullanıcının adaptörü sar kıvır sar tipi uygulaması durumu ?
fotosunu yayınlayın ,

SÜPER SATIŞLAR ( DAHA UCUZU YOK MU ? BEDAVA KORUMA DA BEDAVA MI ? )
https://www.sokmarket.com.tr/dalgalanma-koruma-adaptoru-p-29733/

Ekli dosyayı görüntüle 67502

Teşekkür ederim. Eklediğiniz videolar kaliteli içerek barındırıyor.Adaptörün fotoğrafını mı paylaşayım ?
Prizdekı yuva/soketlerde gevşeme, genişleme olabilir, siz fişi takarken oynatma yaptıysanızda olabilir.
Teşekkürler cevabınız için.:)

Çok açık ve anlaşılır bir şekilde anlatmışsınız. Teşekkür ederim =)

Teşekkür ederim. Eklediğiniz videolar kaliteli içerek barındırıyor.Adaptörün fotoğrafını mı paylaşayım ?

Teşekkürler cevabınız için.:)

Yenisini alın bence ben tamir ettim aynı adaptorden buldum Orj 2 el birbirinin parçasını kullandım oldu bir müddet sonra aynısı oldu
Adaptör Orj kalitesiz kablo ve kullanım kıvır kıvır sarma yapılmış.
Kaç defa sigorta attı
Sağlıcakla kalın.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler