Sigorta Amper Hesaplanışı Nasıl?

infaruj

Üye
merhaba pano yaparken sigorta amperinin pratik hesaplanış şeklini öğrenmek istiyorum.

1500watta =...a
5000 watta=...a
şu amperlerın parık hesaplanısını açıklarsanız sevınırım

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
1 fazlı ise
1500/220=6,18A 10A sigorta en düşük
5000/220=22,72A 25A sigorta en düşük

3 fazlı ise

1500/1,73*380*0,8=2,85A 3x10A sigorta
5000/1,73*380*0,8=9,50A 3x16A sigorta

korkmaz teşekkür ederim konuyla ilgilendiğin için ama demek ıstediğimi anlatamamısım kı bu yanıtı aldım.
ben 1500 ve 5000i örnek olarak koymustum hesaplanıs seklıni bilmek istediğim için bu örneklerden yola çıkılabılır dıye dusundum
son olarak eklemelıyım ki daha açık olsun panoda herhangıbı guc gorduğumde ben bunu nasıl hesaplayıp sigota amperını buluyım..
ilgilendiğin için tekrar teşekkür ederim

W=U.I.cos& formülünü bir fazlı sistem için
W=U.I.1,73.cos& formülünü de üç fazlı sistem için kullanabilirsin
kolay gelsin

Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz kolay gelsin.Formül iyi oldu...

112 ' Alıntı:
W=U.I.cos& formülünü bir fazlı sistem için
W=U.I.1,73.cos& formülünü de üç fazlı sistem için kullanabilirsin
kolay gelsin

W -> enerji için kullandığımız semboldür. W olan yerler P olacaktır.

W = P x t

W -> enerji için kullandığımız semboldür. W olan yerler P olacaktır.

W = P x t
Bazen en temel formülleri bile hatırlamakta ve uygulamakta tereddüte düştüğümüz oluyor. Elektrik o kadar geniş bir alan ki her formülü hatırlamak ve anında hesaplamak mümkün olmayabiliyor.

Yukarıdaki açıklamaya son bir not ekleyeyim;

W: Watt (Aktif güç birimi)
P: Aktif güç sembolü
t: Zaman

Aktif gücün zamanla çarpımı, tüketimi verir.
Saat cinsinden zaman alınırsa yukarıdaki formülün sonucu Wh (watt-saat) cinsinden elde edilir. Sonucu 1.000'e bölerseniz kWh (kilowatt-saat) cinsinden tüketimi bulursunuz.

Son not: Yıllarını bu işe vermiş bir elektrik ustasına ampermetreden okuduğu kA değerini "kava" olarak değil, "kiloamper" olarak söylemesi gerektiğini, "kava"nın (kVA) güç birimi olduğunu birkaç aydır öğretemedim.

Son düzenleme:
Bazen en temel formülleri bile hatırlamakta ve uygulamakta tereddüte düştüğümüz oluyor. Elektrik o kadar geniş bir alan ki her formülü hatırlamak ve anında hesaplamak mümkün olmayabiliyor.

Yukarıdaki açıklamaya son bir not ekleyeyim;

W: Watt (Aktif güç birimi)
P: Aktif güç sembolü
t: Zaman

Aktif gücün zamanla çarpımı, tüketimi verir.
Saat cinsinden zaman alınırsa yukarıdaki formülün sonucu Wh (watt-saat) cinsinden elde edilir. Sonucu 1.000'e bölerseniz kWh (kilowatt-saat) cinsinden tüketimi bulursunuz.

Son not: Yıllarını bu işe vermiş bir elektrik ustasına ampermetreden okuduğu kA değerini "kava" olarak değil, "kiloamper" olarak söylemesi gerektiğini, "kava"nın (kVA) güç birimi olduğunu birkaç aydır öğretemedim.

evet electrica haklısın kava olarak değil kva yani kiloamper olarak ibare edilmesi gerekiyor amper konusu çokta zor değil.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Affınıza sığınarak bende şunu belirtmek isterimki;
3 faz güç formülünde bulunan 1,73 değeri kök(3) ten gelir. (kökün simgesini yazamadığım için bu şekilde yazıcam.)
kök(3)=1.732050807568 diye devam eden bir değerdir ve yaklaşık 1.73 alınır.
Belki çokta önemli bir ayrıntı değil ancak bilmeyen arkadaşların bunları bilmesinde fayda var diye düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,918
Son üye
mustafa 909

Yeni konular

Geri