sigma sgm48cta arıza

suat kardesım, tekrar yazıyorum oku ve cevapla
sevgili meslekteşlarım.
kamuda görev yapmaktayım. sıgma sgm48cta klıma arızasını bır turlu cozemedım:( yardımlarınızı beklıyorum.

cihaz soğutma modundayken, iç ünite fanı calısıyor fakat dıs ünite ne kompresor nede fan hiç çalısmıyor.
cihaz ısıtma modundayken kompresor ve fan devreye gırıyor, yaklasık 5 veya 10 sanıye sonra devrden cıkıyor tabı aynı anda 4 yollu vanada. sonra dıs unıte fanları tekrar devreye gırıyor. yaklasık 3 dakıka calısıp duruyor. iç ünite fanı ıse cıhaz devredeymıs gıbı uflemeye devam edıyor. saatlerce beklemem e ragmen hıc bır arıza koduda vermedı

cihazda mudahale ettııgım yerler
alçak ve yuksek basınc siwiçlwri
sogutucu akıskan kontrollerı
voltaj kontrolu
iç ünite sensörleri
kontaktör

tek yapamadıgım, iç ünite ve dıs unıtede bulunan elektronok kartları degıstırmek . onlarda elımde olmadıgı ıcın.

acil yardım beklıyorum. basından boyle bır arıza gecen yada tahmını olan arkadaslar varsa
abim cihaz soğutma modundayken, iç ünite fanı calısıyor fakat dıs ünite ne kompresor nede fan hiç çalısmıyor.Yazmışın dış hava sıcaklığı iç mekan sıcaklığından düşük olduğundan cıhazı soğutma modunda çalıştıramassın biz klima sökerken gazı topluyoruz.ama soğutma modunda bazen mede tuşundan soğutmaya alıyoruz cıhaz iç çalışıyor fanı ama dış ünite devreye girmiyor.diş ünite termınalınden bobının enerjısını kesıyoruz cıhaz istesede istemese devreye giriyor.ısıtma modunda 5 10 sanıye devreye girip çıkıyorsa ortam sensörü ve boru sensörü arızalı olabilir.ortamın ısısını hıssedemedığinden.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
abim cihaz soğutma modundayken, iç ünite fanı calısıyor fakat dıs ünite ne kompresor nede fan hiç çalısmıyor.Yazmışın dış hava sıcaklığı iç mekan sıcaklığından düşük olduğundan cıhazı soğutma modunda çalıştıramassın biz klima sökerken gazı topluyoruz.ama soğutma modunda bazen mede tuşundan soğutmaya alıyoruz cıhaz iç çalışıyor fanı ama dış ünite devreye girmiyor.diş ünite termınalınden bobının enerjısını kesıyoruz cıhaz istesede istemese devreye giriyor.ısıtma modunda 5 10 sanıye devreye girip çıkıyorsa ortam sensörü ve boru sensörü arızalı olabilir.ortamın ısısını hıssedemedığinden.
iç ünite ortam sensörü degıstı. dedıdıgın yol dogru, ama sensoru elımle ısıttım, degıstırdım yınede olmadı. ısıtmada 4 yolluda cıkıyo devreden 10 sanıye sonra

iç ünite ortam sensörü degıstı. dedıdıgın yol dogru, ama sensoru elımle ısıttım, degıstırdım yınede olmadı. ısıtmada 4 yolluda cıkıyo devreden 10 sanıye sonra
kompresörün durması bobının arızalı olmasında kaynaklı enerjısı kesıldığinden soğutma modunda hissediyor

sonuc ?

kontaktör de bırakıyor, dört yollu vanada çıkıyor devreden kardesım

Dostum ,

Kontaktorunde birakiyor olmasi ic unitedeki kontrol kartina yonlendiriyor. Kart ya yanlis bir bilgi var sensor yda basinc presostatlarindan bilgi aliyor yada kart sacmaliyor. Anlattigina gore durum sanki kart sorunu gibi.

Cunku yapilacak bir cok kontrolu yapmissin sensorleri kontrol etmissin basinc prezostatlarini kontrol etmissin aklima pek baska bisey gelmiyor.

ısıtmada direk üflemeye başlaması boru sensörünün bozuk oldugunu gösterir cihazın sensörlerini ölçmediyseniz ölçüp karşılaştırın hepsinin aynı sıcaklıkta aynı omajı göstermesi lazım eger onlarda saglam ise geriye bir tek kart kalıyor onu inceleyin ....yapamaz iseniz bir akıllı kart alıp takın yada orjinalini bulun....

ısıtmada direk üflemeye başlaması boru sensörünün bozuk oldugunu gösterir cihazın sensörlerini ölçmediyseniz ölçüp karşılaştırın hepsinin aynı sıcaklıkta aynı omajı göstermesi lazım eger onlarda saglam ise geriye bir tek kart kalıyor onu inceleyin ....yapamaz iseniz bir akıllı kart alıp takın yada orjinalini bulun....
akıllı kartlarda alçak yuksek basınç kontrolleri iptal oluyor akıllı kart önermem.

Suat çözüm odaklı bak.. Alçak yüksek basınç hatlarını kompresör kontaktörünün bobin uçlarından geçirebilirsin.
abi geçen 48 bınlık adamın kartı yanmış kart bulamadık varda yenı klıma fıyatında adam kurtaramazmıyız dedı akıllı kart taktık ama çözüm değil abi

Suat şunu söyleyeyim.

Piyasadaki yapılan akıllı kartlar hiçbir zaman orjinal kartın yerini tutmaz. Üzerindeki yazılım algoritma orjinal kart gibi olmuyor. En başta bu işlemi yaparken bunu akılda tutmakta fayda var ve müşteriyede bunu mutlaka söylemek lazım. Akıllı kart çözümü en son düşünülecek yöntem olmalı.

İlk önce kart tamiri olmazsa yeni kart temini olmadı artık son çözüm muadil kart olmalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri