Sigara Tespit Dedektörü

EminVR

Üye
Merhabalar,

Lise 4 Elektrik-Elektronik öğrencisiyim. Okulun tuvaletlerinde sigara içen öğrencilerden herkes şikayetçi ve yönetimle görüşüp sensör tavsiyesinde bulundum sonuç olarak araştır gel dediler. Tuvalette zaten mevcut bir duman sensörü var fakat sigara dumanını algılamıyor. İnternette yaptığım araştırmalarda da pek verimli sonuçlara ulaşamadım. Sizden sigara dumanını algılayınca uyarı veren hassas sensör tavsiyeleri bekliyorum. Proje için röle yardımlı siren vb. her şeyi ayarladım ama sadece hassas sensörü bulmak kaldı. Teşekkür ederim.

İşin acı tarafı projeyi denerken
sigara içen arkadaşları
' bir tane yaksana
dumanı doğru algılıyor mu?'
diye kullanacak olman,
kendi kuyularını kazdıracaksın.

Güzel proje,
bende lisede başlamıştım ve tuvaletlerde de içerdim,
o sıralar başlanmazsa kolay kolay başlanmıyor,
bir kaç kişiyi bile kurtarsan kardır.
İçmemize kızan arkadaşlarada acayip kıl olurdum ama haklılar.

Halihazırdaki sensörlerde hassasiyet ayarı olabilir, baktın mı?

İşin acı tarafı projeyi denerken
sigara içen arkadaşları
' bir tane yaksana
dumanı doğru algılıyor mu?'
diye kullanacak olman,
kendi kuyularını kazdıracaksın.

Güzel proje,
bende lisede başlamıştım ve tuvaletlerde de içerdim,
o sıralar başlanmazsa kolay kolay başlanmıyor,
bir kaç kişiyi bile kurtarsan kardır.
İçmemize kızan arkadaşlarada acayip kıl olurdum ama haklılar.

Halihazırdaki sensörlerde hassasiyet ayarı olabilir, baktın mı?

Kuyularını kazdırmak değil amaç, arkadaşlara da uyarılar yapılacak zaten sensör var şeklinde.

En hassas ayarda bile içerisi hafif duman altı olmadan algılamıyor şu anki mevcut sensör

Şöyle birşey var
Dust Sensor Simple Air Monitor Integrates GP2Y1010AU0F Onboard Detecting Cigarette Smoke PM2.5 Detector High Sensitivity
https://s.click.aliexpress.com/e/bvhLl8Gp

teşekkür ederim fakat anladığım kadarıyla bu sensör arduino tarzı mikrodenetleyici kartları ile kontrol edilebiliyor bana sadece normal duman sensörü gibi fakat sigara içerken de tepki verecek hassas bir sensör lazım

Buyuk ihtimalle takılı sensorler optik duman dedektorudur ve calısma mantıgı bir led ışık kaynagı ve karsısındada bir alıcı bulunur.Isık geçisi azaldıgında(araya duma girmesiyle) alarm olarak algılar ve sinyal üretir.Hassasiyet ayarları ile ugraşarak ayar yapılabilinecegeni düşünüyorum.Ancak dikkat edin.Dedigim gibi içinde bir verici ve birde alıcı led varsa bunu yapabilirsiniz.Çünki degişik algılama mantıgında duman dedektorleri mevcut(iyonize,sıcaklık artıs hızı vs)

wizmart smoking alert nb-606 Role çıkışlı yada yangın paneline takılan sürümleri mevcut
Sigara dumanını çok iyi şekilde algılıyor emin olabilirsiniz bizim şirkette var:)

Selam..
"Lise 4 öğrencisi ve profil yaşı 48 :rolleyes:"
Fikir, azim, başarı güzel.
yönetimle görüşüp sensör tavsiyesinde bulundum sonuç olarak araştır gel dediler.
Şu okul yönetiminin her şeyi üzerinden atma olayına da ifrit oluyorum :mad: Sanki okulda teknik sorumlu yok.
Bir yandan da kendini geliştirmede yardımcı olmuştur.
İyi çalışmalar..

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri