Siemens v90 ve G120c sto girişleri

barbaras

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Uygulama yaptığım sistemde güvenlik rolesi kullanıyorum. Sürücülerin sadece, güvenlik rolesi çıkış verdiğinde run'a geçebilmelerini nasıl sağlarım?
V90 profinet servo ile g120c profinet servonun STO bağlantısı nasıl olmalı ve sürücü ayarlarından nasıl etkinleştirebiliriz?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba arkadaşlar,
Uygulama yaptığım sistemde güvenlik rolesi kullanıyorum. Sürücülerin sadece, güvenlik rolesi çıkış verdiğinde run'a geçebilmelerini nasıl sağlarım?
V90 profinet servo ile g120c profinet servonun STO bağlantısı nasıl olmalı ve sürücü ayarlarından nasıl etkinleştirebiliriz?
İki adet güç kontaktörleri ile sürücüleri beslemeli. Biri diğerinin kontağından geçen sinyal ile çekilsin "no" kontak kullanarak yani. STO bu şekilde bağla sürücülerde ayar yok acil stop duruşları için dec verir ama sto sabit olduğu için ayar izni vervez.

Öncelikle gücü kesmek istemiyorum.Bildiğim kadarı ile zaten sto nun amacı gücü kesmeden güvenli stop oluşturmak. v90 klemensde köprü atıldığı için bir ayara gerek yok gibi ama g120c de var heralde bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

V90 ları bilmiyorum ama G120C için aşağıdaki işlemleri yapın.

Şimdi sizin emniyet röleniz kurduğunda kontaklardan geçirdiğiniz 24VDC voltajı sürücü üzerindeki DI4 ve DI5 girişlerine bağlayın ( ekteki fotoda sarı renkte olan 16-17 nolu klemensler ).

Daha sonra ekteki diğer fotoda olan parametreleri düzenleyin.

p2000 motor devir parametresidir motorunuz kaç devirse onu girin.p2002 de akım parametresidir. motor kaç amperse onu girin.

p9659 önemlidir. STO özelliği belirli periyotlarla kontrol edilmek ister. Yani bu parametredeki değer 8 ise, her 8 saatte bir acile basılması gerekir. Basmazsanız sürücü hataya geçecektir. Bu nedenle bu parametreyi maximum değerde ayarlamak daha iyidir. Neticede 1 yıl içerisinde illaki basılır :)

Bu işlemlerden sonra, BOP panel üzerinde extralar menüsüne girin.( bu işlemleri yaptığınızda sürücü restart yapacaktır ve artık STO ledi faal olacaktır. STO ledi RDY ve BF ledinin o bölgede yer alan sarı renkteki leddir. ) ram->rom işlemini yapın.ram to rom sayesinde sürücünün enerjisini kesip verseniz bile parametreler korunacaktır.

Artık emniyeti kurduğunda STO sürekli sarı yanacak.ve acil bastığınızda motor STO özelliği ile duracaktır.

Umarım yararlı olmuştur.

Ekli dosyalar

• 20181003_115044.jpg
    20181003_115044.jpg
    405.5 KB · Görüntüleme: 108
  • parameters.JPG
    parameters.JPG
    52.5 KB · Görüntüleme: 103
Son düzenleme:
V90 ları bilmiyorum ama G120C için aşağıdaki işlemleri yapın.

Şimdi sizin emniyet röleniz kurduğunda kontaklardan geçirdiğiniz 24VDC voltajı sürücü üzerindeki DI4 ve DI5 girişlerine bağlayın ( ekteki fotoda sarı renkte olan 16-17 nolu klemensler ).

Daha sonra ekteki diğer fotoda olan parametreleri düzenleyin.

p2000 motor devir parametresidir motorunuz kaç devirse onu girin.p2002 de akım parametresidir. motor kaç amperse onu girin.

p9659 önemlidir. STO özelliği belirli periyotlarla kontrol edilmek ister. Yani bu parametredeki değer 8 ise, her 8 saatte bir acile basılması gerekir. Basmazsanız sürücü hataya geçecektir. Bu nedenle bu parametreyi maximum değerde ayarlamak daha iyidir. Neticede 1 yıl içerisinde illaki basılır :)

Bu işlemlerden sonra, BOP panel üzerinde extralar menüsüne girin.( bu işlemleri yaptığınızda sürücü restart yapacaktır ve artık STO ledi faal olacaktır. STO ledi RDY ve BF ledinin o bölgede yer alan sarı renkteki leddir. ) ram->rom işlemini yapın.ram to rom sayesinde sürücünün enerjisini kesip verseniz bile parametreler korunacaktır.

Artık emniyeti kurduğunda STO sürekli sarı yanacak.ve acil bastığınızda motor STO özelliği ile duracaktır.

Umarım yararlı olmuştur.
Geç oldu ama kendi başıma hallettim sto olayını, yanlız şu 8 saat olayını bilmiyordum. Ben de diyorum makinalar akşama doğru niye alarma geçiyor :D teşekkür ederim katkılarınız için.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,808
Son üye
Baharnev

Yeni konular

Geri