Siemens Simatic S7 SCL Programlama Dili

aynen bu. sizin durumunuza daha çok uyar gibi düşünüyorum

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Simatik S7 mEC plc için hangi programı kullanmam gerekli. (6ES7 677-1DD00-0BA0)

1589883747057.png

Merhaba arkadaşlar,
İlk defa while döngüsü kullanıyorum. Programı panasonic fpwin pro 7 de yazıyorum.
Sorun şu program bu satıra geldiğinde "Error code 43: System watchdog timer error" hatasına geçiyor plc. Nerede hata yapıyorum ?

Barbaros bey merhaba,
2. if'in yani zamanın olduğu şartın olduğu yerdeki if kısmına ayrı bir if bloğu kullanmak yerine ilk if bloğuna Elsif olarak şartı ekleyip deneyebilir misiniz?
Saygılar.

Barbaros bey merhaba,
2. if'in yani zamanın olduğu şartın olduğu yerdeki if kısmına ayrı bir if bloğu kullanmak yerine ilk if bloğuna Elsif olarak şartı ekleyip deneyebilir misiniz?
Saygılar.
Merhaba elsif yazıp compile yapınca komut hatası verdi. Benim yazdığım programı compile yapınca hata vermiyor ama bu döngünün içine girince wacdog time hatasına geçiyor plc. While döngüsü ile olmayacak bu iş muhtemelen. Acaba repeat-until mi kullanmalıyım?
Yapmak istediğim mesela x sensörü görmüyorsa bu döngüye başlansın ve döngü içindeki istediğim koşul sürekli tekrarlansın ta ki x sensörü görünceye kadar. Yani o fonksiyon blok içindeki tek çalışan satır bu döngü olmalı x sensörü görene kadar.

Muhtemelen döngüden çıkamıyor ve sonsuz döngüye giriyorsunuz bu yüzden Plc reset devresi kitleniyordur.

Searching nut ve terslenmiş nut control değişkenleriniz sürekli lojik 1 seviyesinde olduğu için döngüden çıkmıyor.

Zannımca hata komutlarda değil, o iki değişkenin mantıksal tasarımında hata var.

Değişkenler neye karşılık geliyorsa oradaki mantığı kontrol edin.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar,
Codesys ST dilinde goto(jump) komutu var mı ? programın ortasından bir anda sonuna atlamak gibi işlemleri hangi komut ile yapıyorsunuz??
Bir de ST dilinde aşağıdaki işlemi yapacak örnek bir program yazar mısınız?

otomatikte ise döngü başlasın;
X çıkışı 3 sn aktif 1 sn pasif olsun
Y sensörü veya Alarm biti aktif olursa döngü tamamlanıp çıkılsın.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri