Siemens Simatic S7 Graph Programlama Dili

Sayın aliozkankaya 313C versionlarında calışan graph la yapılmış projelerim vardır.
314 versionundan bir arkadaşımla daha bahsi gecmişti 313C de denedik calışıyor Farklımı bilmiyorum ama S7 memory den cok hafıza yiyor MMC ona göre secmek lazım zannedersem o eski version PLC ler için gecerli olabilir.

Ayriyetten konuyla alakası yok ama 1.02 imajlı TP177A lar recete confure yapılamıyordu. 1.03 e Formatladıktan sonra yada 1.03 versionundan sonra recete
confugure edilebiliyor.

Ekteki gercek sahada calısan projedir S7 313C ve Graph mevcuttur

Ekli dosyalar

• damaca_2.rar
    286.5 KB · Görüntüleme: 115
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Selam arkadaşlar,
Küçük bir bilgi ekliyim, hasanzincir arkadaşımızın yaptığı ilk program anlatımındaki s7 313-2dp plc için s7 graph yazılımı çalışmaz, donanım olarak en az s7 314 plc ister.
umarım bu bilgi işinize yarar, ben bu sebepten yazdığım yazılımı projedeki plc ye atamadım ve yeniden yazmak zorunda kaldım. :)

S7-CPU313C ile benimde yapılmış Graph projelerim var. Bence siz programlamada hata yapmışsınız.

selam arkadaşlar,
program similatörde çalışıyordu ama cpu ya yükleyememiştim. aslında biraz araştırdım sorunumun söle bir kaynağı var, s7-graph dökümanında diyorki:
FC70 ve FC72 blokları için
referans ----- S7-GRAPH for S7-300/400 Programming Sequential Control Systems dökümanı A5E00290656-01 8-13. sayfa,

Due to the 8 Kbyte limit,cannot be loaded on the following:
all CPU 313
all CPU314
all CPU314 IFM
CPU315-1 (up to version - 1AF02)
diyor ve ben plc değiştirip aynı programı 315-2dp plc ye yüklemiştim, yani yazılımda sorun yoktu. bu işlem 4 yıl önceydi, cpum eski versiyon olduğu için olabilir ama yazılım hala çalışıyor 315-2dp de.

Evet bence versionda olabilir.

Graphta geçiş şartlarından birine input eklemek istiyoruz ama olmuyor,diğer steplere ekleniyor ama sadece bir stebin geçiş şartına ekleyemiyoruz, engelleme gibi bir özellik mi var ? engellenmiş olabilir mi ?

Merhaba,

Acaba bu anlatımı pdf veya doc formatında yayınlamanız mümkün mü baskısını alıp kitap halinde çalışmak istiyorum.

Saygılar.

Hasan Bey,Graph ' da "supervision" nedir ? nasıl kullanılır ? Eklendiği stebi kontrol mu ediyor,yani şartlardan biri gelmezse alarm mı verdiyor ? Bazen OP'lere "supervision graph fb14,db14..... " gibi alarm mesajları geliyor.

Hasan Bey,Graph ' da "supervision" nedir ? nasıl kullanılır ? Eklendiği stebi kontrol mu ediyor,yani şartlardan biri gelmezse alarm mı verdiyor ? Bazen OP'lere "supervision graph fb14,db14..... " gibi alarm mesajları geliyor.

Supervision step şartlarına göre izleme yapar. Örneğin Step üzerinde 1 sn beklerse alarm verdirilebilir. Supervision oluştuğunda işletim durur. Devam etmek için bloğun ACK girişi ile onaylanır.

Graphta geçiş şartlarından birine input eklemek istiyoruz ama olmuyor,diğer steplere ekleniyor ama sadece bir stebin geçiş şartına ekleyemiyoruz, engelleme gibi bir özellik mi var ? engellenmiş olabilir mi ?

Böyle bir özellik yok.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri